Prestanite prati veš na 40°C: Stručnjaci otkrili o čemu proizvođači perilica šute
Foto: Ilustracija/pexels
Svaka perilica rublja nudi program pranja na 40°C. Na prvi pogled to se čini kao idealno rješenje za pranje određenih materijala, ali u stvarnosti ovaj program samo troši energiju. Istu odjeću možete uspješno oprati i na nižoj temperaturi.
Ovako se više ne pere
Pranje na 40°C ima mnoge nedostatke. Među najvećima je činjenica da se odjeća može jednostavno zgužvati, a nakon toga ne možete učiniti ništa i završit ćete s uništenim komadima, čak i onim skupljim. Ovaj način pranja također uzrokuje brzo istrošivanje odjeće i ispiranje boja. Na primjer, osjetljive tkanine mogu se brzo oštetiti. I ne zaboravimo još jedan važan faktor, a to je velika potrošnja energije.
Čak i smanjenjem temperature za desetak stupnjeva, na primjer na 30°C, možete postići izniman rezultat. Prvo se morate osloboditi predrasuda da to nije moguće. Zapravo, iznenadit ćete se koliko su današnje perilice rublja sposobne, pogotovo ako koristite kvalitetan deterdžent. Na tržištu postoje programi koji su namijenjeni za sve vrste odjeće, bilo da se radi o bijeloj, šarenoj, vunenoj ili funkcionalnoj odjeći.
Postoji nekoliko važnih stvari koje treba imati na umu kada koristite ovu metodu pranja. Ako na odjeći postoji vidljiva i značajna mrlja, dobro ju je prvo obraditi posebnim sredstvom, jer će se tako bolje isprati. Kod pranja na 30°C preporučuje se produženo vrijeme pranja, što vodi pouzdanoj eliminaciji mrlja.
Veliki razlozi za promjenu
Uz 30°C možda ćete osjećati da ste došli do kraja svojih opcija, ali možete ići još niže, čak do 20°C. Da, čak i na toj temperaturi možete prati bez problema. Za to postoje posebni programi, a moderne perilice su vrlo učinkovite, pa će i u tom načinu rada odjeća biti dobro oprana. Vaša odjeća tada će duže trajati, a boje će ostati zaštićene.
Dakle, nema previše razloga zašto biste i dalje prali na 40°C. Ovako ćete samo uništiti skupu odjeću koju ćete morati češće mijenjati, uz nepotrebno povećanje potrošnje energije. A to je kombinacija koju nitko ne želi, zar ne? Pa zašto ne biste ostavili svoje predrasude po strani i isprobali pranje na 20 do 30°C?
Prethodni članak
Sljedeći članak
Šimunić nakon akcije USKOK-a i vraćenih mobitela: 'Idem do kraja'
FOTO I VIDEO: Gori poznata zagorska tvrtka, sve službe na terenu
Najgore će biti u Zagorju i Zagrebu: Izdano upozorenje za opasno nevrijeme
[VIDEO] Opet se razbuktao požar: Gori cijela tvornica u Zagorju
Novi požar u Zagorju: 'Izgleda grozno, dima ima do centra'
Počinje četvrto izdanje Girls Code Campa: djevojke iz cijele Hrvatske uče o tehnologiji, inovacijama i održivoj mobilnosti
Šimunić: ''Presuđeno je - kriv sam i tek imam dokazati svoju nevinost''
FOTO: U Zaboku otvorena nova školska galerija 'Koncept'
U OŠ Bedekovčina prezentiran priručnik iz fizike ‘Zacopan ili morti zacopran? Naj bu senek ljubaFizika!’
Oglasile se obitelji pogođene požarom u Grabrovcu: ''Ono što ćemo pamtiti je golema podrška zajednice, prijatelja, susjeda i potpunih neznanaca''
Opsjedaju vrtove, vočnjake, balkone, prozore i fasade: Stigla je sezona smrdljivih martina, evo kako ih se riješiti
Ne propustite prvo izdanje sajma zdravo! Rijeka
Kad padne mrak, počinje čarolija: U Radoboju vas očekuje susret s tisućama noćnih leptira
FOTOGALERIJA: Jubilarna 30. Terezijana spektakularno predstavljena u Zagrebu
Noć noćnih leptira 2026.
