Prava zima dolazi: Pripremite se na debele minuse i snijeg. Evo gdje bi ga moglo biti pola metra
Foto: Zagorje.com/Arhiva/Ilustracija
Snijeg je u nedjelju pao na istoku zemlje i u gorskoj Hrvatskoj, a upozorenja su na snazi u šest regija.
Meteorologinja Damjana Ćurkov Majaroš gostovala u je u RTL-u Danas i otkrila je li konačno stigla prava zima.
"Stigla je, već jučer je zahladilo, a idućih dana bit će još hladnije. Idealno su se posložile atmosferske prilike. S jedne strane imamo anticiklonu koju nam dovlači hladan zrak sa sjevera kontinenta, a u Sredozemlju se smjestila ciklona u sklopu koje iznad nas kruži vlažan zrak. Ta kombinacija vlažnog i hladnog zraka idealna je za snijeg", objašnjava meteorologinja.
Gdje će biti snijega i minusa?
"Mnogi su otišli snijeg potražiti u inozemstvo, a zanimljivo je da su ovih dana Alpe u jednom suhom razdoblju i tako će čini se ostati do četvrtka, ali zato će snijega biti kod nas. Povoljan položaj anticiklone i ciklone pogodovat će višednevnom padanju snijega. Od jučer pa sve do srijede će padati svakodnevno, bit će ga i u nizinama, a najviše se očekuje u istočnoj i gorskoj Hrvatskoj", nastavlja Ćurkov Majaroš.
Navodi i gdje bi sve moglo pasti snijega: "Primjerice, sutra se u nizinama središnje Hrvatske očekuje od jedan do pet centimetara, na istoku zemlje i u gorju oko 10, najviše do 20. Utorak i srijedu opet slične količine, u nižim predjelima po pet do 10 centimetara, a višim i dvadesetak. Nešto će se otopiti, nešto će se zadržati - kada se sve zbroji, do kraja ove snježne epizode bi se mjestimice u nizinama moglo akumulirati 10 do 15, optimistično i 20 centimetara snijega, a u gorju, ako sve bude po prognozama, 30 do 50, lokalno moguće i više od pola metra. Ono što je zanimljivo da će snijega biti i uz obalu - već sutra će pod Velebitom zalepršati poneka pahulja nošena jakom i olujnom burom, a u srijedu moguće i ponegdje u Dalmaciji."
Epizoda prave zimske hladnoće
Metorologinja ističe da ćemo minuse imati cijeli tjedan: "Iza ove snježne epizode slijedi epizoda prave zime. Temperature će se dodatno sniziti, pojačat će utjecaj anticiklone, stizat će nam još hladniji zrak. Uz anticiklonu će se i razvedravati. Te vedre noći znače veću hladnoću, na kopnu minimalne temperature oko -10, lokalno moguće i oko -15. Minusa će biti i uz obalu".
Prethodni članak
Sljedeći članak
Samo dodajte ovo u brašno: tijesto raste kao iz vode, a pecivo ostaje mekano 5 dana
Stižu velike promjene: Evo tko sve ove godine ponovno mora na vozački ispit
FOTO: Sudar vlaka i kamiona u Zagorju. Doznajemo prve detalje
Profesor škole priveden zbog spolnog uznemiravanja učenice: ‘Odveo ju je u kabinet i upucavao joj se’
Prema Hrvatskoj juri drastična promjena: Vraćaju se 'debeli' minusi, evo kada
Vozač saniteta drogiran prevozio pacijente, evo što kaže policija, a što Zavod
Radnik (42) poginuo u šumi, poznati su prvi detalji
Sateliti otkrili kakvo vrijeme stiže u Hrvatsku: Ozbiljno će biti već u ponedjeljak!
Detalji nesreće u Zagorju: Putnički vlak naletio na teretno vozilo
Podržite zabočke košarkaše u još jednoj domaćoj utakmici
Što učiniti ako naiđete na leptira koji prezimljuje?
Ne treba vam iskustvo: Evo kako se možete uključiti u veliko zimsko prebrojavanje ptica
Pouzdan rent-a-car u Oroslavju – jednostavno, povoljno i bez stresa
JESTE LI ZNALI? Zimski tragovi u prirodi otkrivaju skriveni život životinja
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
