Prethodni članak
Sljedeći članak

Popularno voće koje razara jetru: Svi misle da je zdravo i jedu ga u velikim količinama


Foto: Ilustracija/Pexels.com

Voće koje preporučuju svi nutricionisti i liječnici i koje se općenito smatra zdravim, sadrži ugljikohidrate, glukozu i fruktozu. Upravo tu leži opasnost ovog voća. Ako se konzumira u velikim količinama, potonje može dovesti do bolesti masne jetre (nealkoholne).

- Primjerice, jabuke sadrže više fruktoze, dok kod marelica prevladava glukoza - rekla je nutricionistica Ellie Krieger.

Krieger kaže da je ovaj problem moguće izbjeći ako se vodi računa o tome u koje doba dana se voće konzumira i u kojoj količini. Preporuka je da se voće jede prijepodne kada je naš metabolizam brži, kada bolje probavljamo hranu i organizam lakše razgrađuje glukozu i fruktozu.

Također je objasnila da se glukoza regulira inzulinom, nakon čega se pretvara u zalihe energije i masti. Evo što se zapravo događa: kada unesemo voće, odnosno fruktozu u organizam, ona se najprije skladišti u jetri, ali ne i u mišićima. Čim se zalihe glikogena u jetri napune, sav višak fruktoze pretvara se u mast, a to je ono što predstavlja najveći rizik za razvoj bolesti masne jetre.

Način da se to spriječi i na neki način neutralizira negativno svojstvo voća jest da se ono konzumira uz drugu hranu. Proteini će pomoći u sprječavanju oboljenja jetre.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook