Počinje važan skup: Katolička crkva razmatrat će zaređivanje žena i ukidanje celibata
Papa Franjo otvorit će danas u Rimu Biskupsku sinodu, važan skup koji će prvi put omogućiti ženama i laicima da sudjeluju u oblikovanju budućnosti Katoličke Crkve.
Šesnaesta opća redovna skupština Biskupske sinode trajat će četiri tjedna i okupiti biskupe i druge sudionike koji će zajedno razmatrati ideje i rješenja za neka od najspornijih pitanja s kojima se suočava Crkva u 21. stoljeću, piše HRT.
U skladu s Franjinim prioritetom približavanja Crkve vjernicima, sinoda je prije dvije godine pozvala 1,3 milijardi katolika u svijetu da izraze svoja mišljenja o temama koje se kreću od razvoda do LGBTQ članova Crkve, svećenica i celibata.
Proces koji se sastoji od više faza i koji će biti zaključen drugom sjednicom skupštine u listopadu 2024., tražio je odgovore od biskupija širom svijeta, a njihova mišljenja i mišljenja biskupskih konferencija uključena su u radni dokument od 50 stranica koji će biti podloga za rasprave ovaj mjesec.
Tijekom skupštine, 464 sudionika, uključujući 365 članova s pravom glasa, sastajat će se svaki dan, podijeljeni u plenarne sjednice na pet jezika. To su većinom biskupi, ali ima i drugih svećenika. No prvi put u povijesti Crkve, među sudionicima će biti 54 žene, redovnice i laici, koje će sudjelovati u konzultacijama i moći glasati.
Osobita pozornost u razgovorima bit će posvećena mogućnosti da se dopusti ženama da budu đakoni i oženjenima da budu svećenici u zabačenim područjima u kojima manjka svećenika.
Nakon završne skupštine u listopadu 2024., Papi će biti predan konačni dokument, a on će odlučiti hoće li ta mišljenja uključiti u papinski dokument.
Ova sinoda, njezina promišljanja osjetljivih tema i inkluzivniji proces, uznemirili su neke duhove u Vatikanu, osobito među konzervativcima kao što su njemački kardinal Gerhard Mueller i američki kardinal Raymond Burke, koji smatraju da će taj proces stvoriti zbrku i podjele.
Ali jedan upućeni promatrač zbivanja pri Svetoj Stolici, koji je želio ostati neimenovan, rekao je da će zbog sudjelovanja laika i žena sinodalni proces biti učinkovitiji, piše HRT.
Papa Pavao VI. utemeljio je instituciju sinode 1965. godine.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Velika promjena u novom školskom kalendaru! Vraćaju se zimski praznici u dva dijela
Bliži se ''Dan mladosti'' u Kumrovcu: Nastupa i poznati glazbenik
Više od 400 gostiju stiže u Zagorje: Sprema se dvodnevna vinska i gastro fešta među kletima, ulaznice su u prodaji!
Teška prometna nesreća: Jedna osoba ozlijeđena, očevid u tijeku
Kazneno prijavljena: Djevojka koja je pretukla Filipinca ide u pritvor
Horoskop za četvrtak: Ako ste rođeni u ovom znaku, izbjegavajte donošenje važnih odluka
'Dimnjačar' oduševio Špičkovinu
Zabok poražen u drami protiv Splita
Ljubitelji prirode, kulture i tradicije, dođite na zanimljiv program u Radoboj
Upotrebom suzavca i uz prijetnju nožem ukrao automobil, a onda tek napravio kaos
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
City Nature Challenge 2026 – pridruži se i otkrij prirodu oko sebe
