Prethodni članak
Sljedeći članak

Plenković: ''Prosvjed je propao''

'Za hrvatsku javnost je važno da shvatimo da u našem društvu postoje ljudi koji su spremni koristiti silu da bi išli na rušenje demokratski izabrane vlasti'


U Središnjici HDZ-a održana je sjednica šireg predsjedništva HDZ-a. Izjavu nakon sjednice dao je predsjednik stranke i premijer Andrej Plenković, koji se osvrnuo i na subotnji prosvjed ispred sjedišta HDZ-a i rekao kako imaju nekoliko poruka, piše HRT.

- Prosvjed je propao. Organizatori nisu uspjeli iskoristiti enormno rašireni val mržnje koji se negira dugo vremena. Generirao se izrazito jako nakon afere vezano uz INA-u koja je afera pojedinca. Tijela državne vlasti, odnosno Vlade reagirale, prije svega Ured za sprječavanje pranja novca, tek potom i policija i državno odvjetništvo i USKOK. Oni koji su odgovorni za to će i odgovarati. No taj rašireni tsunami mržnje koji je dolazio jednako i s lijeve strana i s krajnje desne strane očito se nije uspio spojiti u jednu artikulaciju nezadovoljstva. Prosvjed je ispao kolaž svega i svačega. Dvije stranke, čiji su učenici došli fizički na prosvjede, Most i Domovinski pokret pokazali o kakvim se opcijama radi. To su opcije koje podržavaju prosvjed na koji dolaze pripadnici paramilitarnih skupina koji su spremni koristiti nasilje, improvizirane Molotovljeve koktele ne bi li ih možda upotrijebili protiv hrvatske policije ili eventualno bacili na zgradu HDZ-a, rekao je premijer.

Plenković: Postoje ljudi koji su spremni koristiti silu da bi išli na rušenje demokratski izabrane vlasti

- Mi smo kao Predsjedništvo zahvalili svim strankama koje su osudile ta zbivanja. Osude su bile snažne i jedinstvene, rekao je sarkastično premijer jer osuda nije bilo.

- Mi ćemo o tome također voditi računa dodao je.

“ Za hrvatsku javnost je važno da shvatimo da u našem društvu postoje ljudi koji su spremni koristiti silu da bi išli na rušenje demokratski izabrane vlasti. To se sada bjelodano vidi.”

Premijer Andrej Plenković

Ocijenio je i da se kod uhićenog mladića, koji je na prosvjed donio molotovljev koktel i improviziranu bombu, vidi gotovo identičan obrazac kao i u slučaju Danijela Bezuka koji je pucao na zgradu Vlade i policajce prije dvije godine, dodavši kako mlada osoba ne može sama od sebe, ničim izazvana doći u takvu situaciju.

- To se očito radi o radikalizaciji, o kontinuirano zasipanju mladih, nezrelih ljudi, ljudi možda iz problematičnih obitelji, koji svoje nezadovoljstvo nastoje artikulirati na ovaj način. Čini mi se da je ovaj problem puno širi i da se o njemu moraju očitovati i policija i sigurnosno obavještajna agencija kako bi javnost postala svjesna svih procesa koji se zbivaju u državi. Raširena mržnja koja se širi i medijski, društveno-mrežno mora imati neke granice. Ovdje smo vidjeli što je alternativa HDZ-u s desna, a politički s lijeva možete vidjeti na primjeru grada Zagrebu. Može se vidjeti koliko su alternative i desnije od HDZ-a i lijevo od HDZ-a spremne za bilo kakvo ozbiljno preuzimanje odgovornosti i vođenje države, rekao je Plenković.

Kazao je da većina građana ipak prepoznaje tko je ozbiljan, a tko nije, piše HRT.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook