Plenković: 'Imamo još dvije mogućnosti za cijene goriva'
Premijer Andrej Plenković kazao je da Vlada kod cijene dizela nema više prostora za ograničavanje cijena jer su trošarine iscrpljene, a marže distributera minimalne te da kod ograničavanja cijena goriva imaju još dvije mogućnosti, piše Index.
Posljedice rata
Plenković je izvijestio da su na sjednici Predsjedništva i Nacionalnog odbora HDZ-a razmotrili posljedice rata na Bliskom istoku na rast cijene energenata te odluku Vlade kojom je ponovno jučer ograničena cijena osnovnog benzina, dizela, plina i plavog dizela.
"Naš cilj je osigurati sigurnost opskrbe energentima, a pritom učiniti maksimum da i cijene naftnih derivata budu priuštive našim gospodarstvenicima i građanima", kazao je Plenković.
Odgovarajući na upit novinara, Plenković je kazao da je svjestan problema poljoprivrednika i ribara s plavim dizelom, čija je cijena s 81 centa došla na 1,3 eura po litri, te pojasnio da više nema pravog prostora za ograničavanje cijena dizela, jer trošarine nema, a marže distributera su minimalne, pri čemu samo Ina distribuira plavi dizel. Kazao je da Vlada ima još dvije mogućnosti.
Izmjene zakona
"Mi smo, kad je riječ o eurodizelu, iscrpili sav dio trošarine koji se odnosi na prihod državnog proračuna. Postoji minimalni dio koji je europska trošarina. Pisali smo Europskoj komisiji, izrazili želju da uđemo i u taj dio trošarina kako bismo i na taj način mogli utjecati na konačnu cijenu litre tog goriva. Oni će to analizirati, postoji procedura. Mi smatramo da je to oportuno za sve članice Unije, pogotovo ako kriza eskalira. S druge strane, imamo još i mogućnost izmjene zakona o PDV-u", kazao je Plenković.
Podsjetio je da je opća stopa PDV-a 25 posto te da su zbog krize zadnjih godina snižavane stope PDV-a praktički na sve što se moglo, od hrane do energenata i da kada se gleda prihodna strana proračuna od PDV-a, učinak je takav da onaj tko gleda prihode od PDV-a ne bi zaključio da je stopa poreza 25 nego 20 posto.
"Mi ćemo predložiti da za javno savjetovanje Ministarstvo financija pripremi prijedlog izmjena Zakona o PDV-u, koji bi, na točno ograničeni period, dao i delegirao mogućnost Vladi da sukladno rastu cijena energenata reagira na svojoj razini, dakle ne svaki put izmjenom zakona, i na taj način još pokušamo ublažiti rast cijena goriva. Naravno da je to alat koji ćemo zadnji koristiti iz niza razloga. To će ići u proceduru javnog savjetovanja. To govorim ako dođe do znatno veće eskalacije (cijena energenata) nego što je danas", naveo je Plenković.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Lijepe vijesti iz zabočke bolnice. Na svijet stiglo 20 beba
UPRAVO: Teška nesreća na Staroj zagorskoj
Luka (38) preminuo u čekaonici Hitne, obitelj je neutješna: 'Molio ih je da ga prime'
Najstariji Zlatarščan plesom proslavio 101. rođendan
Ovu jesen pamtit će cijeli život: Samo za 1 znak horoskopa stiže neviđeno bogatstvo prije zime
Poginuo 52-godišnji vlasnik poznatog kafića
Od ponedjeljka 31. kolovoza kreće kaos: Posebno moraju paziti ova 3 znaka horoskopa
[FOTO] Zagorska pekmezijada: 23 ekipe natječu se u pripremanju pekmeza od šljiva
Dan D za španciranje u Varaždinu: Evo kaj vas danas čeka
Važna uloga mrtvih i trulih stabala u šumama
Traži se Disponent u međunarodnom transportu. Evo detalja
Letački spektakl koji se ne propušta - 29. Susreti za Rudija!
Nova dimenzija modernog stanovanja - svježina bez otvorenih prozora
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
