[PARTNERSKA SURADNJA] Novi projekt SŠ Bedekovčina na Islandu
U organizaciji škole Borgarholtsskoli iz Reykjavika održan je prvi međunarodni projektni sastanak ravnatelja i nastavnika šest partnerskih škola Erasmus+ KA2 projekta „CreActive!“, u kojem sudjeluje i Srednja škola Bedekovčina.
Teme projektnih aktivnosti izabrane su između 17 smjernica - ciljeva održivog razvoja Europske unije do 2030. godine, kao što su ukidanje siromaštva i nejednakosti, jednakost spolova, čista energija i pitka voda, održivi gradovi, inovacije i ekonomski razvoj, reduciranje klimatskih promjena, očuvanje života u moru i na zemlji, mir i dostupnost prava za sve…, a približit će se mladima na kreativan način.
U projektu koji traje tri godine, do kolovoza 2022., sudjeluju škole iz Islanda, Njemačke, Španjolske, Italije, Mađarske i Srednja škola Bedekovčina iz Hrvatske. Na prvom projektnom susretu sudjelovale su iz bedekovčanske škole ravnateljica Vera Hrvoj i nastavnice Daniela Usmiani i Sanja Markuš, koja je i koordinatorica projekta.
Svi su se partneri upoznali s obrazovnim programima koji se provode u islandskoj školi: od pripremnih za srednju školu i fakultet, općeobrazovnih – gimnazijski program, pa sve do umjetničkih i strukovnih programa pa su, vezano uz to, posjetili i automehaničarske, autolimarske i autolakirerske radionice.
Sudionike skupa primio je ravnatelj škole domaćina, nastavnica Unnur Gisladottir održala je predavanje kako islandska škola svoje učenike usmjerava prema prihvaćanju ravnopravnosti spolova, a zaposlenici islandske Agencije za mobilnost o korištenju eTwinninga u provedbi i diseminaciji europskih projekata.
Uz projektne aktivnosti, svi su sudionici razgledali Reykjavik, njegovu čistoću i upotrebu geotermalnih izvora te pomalo egzotičnu prirodu: nacionalni park Tingvellir, vodopad Gulfoss i polje gejzira. Na Islandu se voće i povrće uzgaja se u grijanim i umjetno osvijetljenim staklenicima, a pašnjaci su zeleni i prepuni stoke koje je u ovo doba godine dotjerana s planina.
Nastavnici su dogovorili detalje provedbe projekta te su utvrđeni termini narednih projektnih aktivnosti početkom 2020. godine u Njemačkoj i Italiji, uz okvirne termine, smještaj i aktivnosti učenika na dugoročnoj, dvomjesečnoj mobilnosti.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Drama u Zagorju: ‘Bojimo se za svoju djecu, kćer su napali već 4 puta, a nitko ništa ne poduzima'
Pripremite se na gužve: Kreću radovi na rotoru kod Zaboka, dvije ceste bit će zatvorene za sav promet
Muškarac (62) poginuo u prevrtanju traktora
Zagorca (83) na mobitel nazvala nepoznata osoba. Od tada je izgubio oko 200 tisuća eura
Suprug (23) popularne hrvatske glumice (49) napravio senzaciju o kojoj priča cijela Hrvatska
UHVAĆEN DILER: U kući kod Jakovlja skrivao stotine tableta ecstasyja, kokain i oružje
Gabrijel Šivalec briljirao na utakmici protiv UAE
Policija otkrila mrežu razmjene materijala seksualnog zlostavljanja djece! Osumnjičen muškarac
Tinejdžeri ukrali autobus, pa udarili kamion i pokosili znakove: 'Mislili smo da će poginuti'
Zagorec (54) 'nasjeo' na romantičnu prijevaru. Ostao bez više tisuća eura
Prvi korisnik u Westgate Business Parku na 20.000 m² zemljišta
Westgate City slavi 16. rođendan i daruje te super popustima!
Dišeći vert – spoj prirode i čovjeka
Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
