Prethodni članak
Sljedeći članak

Otišli u zasluženu mirovinu: "Pravi učitelj ide skupa s vremenom i prilagodi se svemu"

Nakon više desetljeća rada, u zasluženu mirovinu otišlo je dvoje ravnatelja osnovnih škola koji su svaki na svoj način ikone u svojim sredinama, Željka Töpfer i Ante Vukelić


Završetkom protekle školske godine nakon više desetljeća rada u zasluženu mirovinu otišlo je dvoje ravnatelja osnovnih škola s područja naše županije koji su svaki na svoj način ikone u svojim sredinama. Željka Töpfer niz godina bila je na čelu kumrovečke OŠ Josipa Broza, dok je Ante Vukelić vodio OŠ Pavla Štoosa u Kraljevcu na Sutli. Od umirovljenih ravnatelja oprostili su se članovi njihovih kolektiva, kolege ravnatelji okupljeni u Županijskom stručnom vijeću ravnatelja na čelu sa Snježanom Romić te Jasna Petek, zamjenica župana KZŽ za društvene djelatnosti

Najljepše godine
Željka Töpfer (65) rođena je Slavonskom gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju, a potom je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, umjesto željene psihologije, diplomirala pedagogiju, sociologiju i filozofiju. – Posao stručnog suradnika pedagoga u školi je definirala praksa: opća organizacija rada i izrada rasporeda sati, stručno usavršavanje učitelja koje se u ono vrijeme najviše provodilo u školi i testiranja učenika. Minutnog čitanja se sjećaju svi bivši učenici škole, koji sada dovode svoju djecu u školu – osvrnula se na svoj rad školskog pedagoga. Nakon posla pedagoga, Željka je radila kao pročelnica Jedinstvenog upravnog odjela u Općini Kumrovec: – Znanje stečeno u Općini dobro me pripremilo za posao ravnatelja Škole, a te su mi godine, bez obzira na opseg posla i probleme, najljepše u mom radnom vijeku.U projekt "Škola za život" bili smo uključeni uz veliku pomoć Općine Kumrovec i financijsku pomoć općina Kumrovec i Zagorska Sela, a sudjelovanje je osiguralo opremanje škole i edukaciju učitelja.Za provođenje projekta energetske obnove građevine Škole i sanaciju sanitarnih čvorova zahvalni smo našoj Županiji, u kojoj iz godine u godinu rastu i razvijaju se projekti podrške i pomoći školama– prisjetila se uspješno provedenih projekata u kumrovečkoj školi Željka.– Od kolektiva sam za oproštajni poklon dobila bicikl, a kolegice i kolege ravnatelji poklonili su mi role, po tome se vidi da u mirovini planiram ostati "fit"–otkrila nam je planove za aktivne umirovljeničke dane Željka.


"Bivši učenici rado me se sjete"
Ante Vukelić (65) rođen je u ličkom selu Antinovica, Kruščica, Pazarišta. Osnovnu školu polazio je u mjestima Kruščica, Debelo Brdo i Gospić, Gimnaziju u Gospiću, a potom upisuje Učiteljsku akademiju (razredna nastava) u Gospiću, Sveučilište u Rijeci, a 3. i 4. godinu FMOZ Mostar. – Već u 1. razredu rekao sam učiteljici da ja kad budem učitelj neću tući djecu. Već sam tada znao da ću biti učitelj – otkrio nam je Ante kako se odlučio za učiteljski poziv.U razdoblju od 1976. do 1980. Ante je promijenio nekoliko škola u kojima je podučavao djecu. Prvo je radio u Medviđi, gdje nije bilo autobusa niti bilo kakvog prijevoza, potom u OŠ Kosinjski Bakovac te zatim u OŠ Goljak/Kućišta. Naposlijetku ga je životni put doveo u Zagorje. – U Kraljevec na Sutli došao sam slučajno, na zamjenu, u rujnu 1980. i ovdje ostao do kraja radnog vijeka. U ovih 45 godina koliko sam radio u školi ništa se nije promijenilo, samo je tehnika napredovala. Pravi učitelj ide skupa s vremenom i prilagodi se svemu. Promijenio se odnos prema učiteljima. Nekada je učitelj bio cijenjen, od roditelja i od učenika, danas je na dnu– kaže razočarano umirovljeni kraljevečki učitelj.Anti su u najljepšoj uspomeni ostali mnogi "problematični" učenici koji ga se rado sjete i pozovu na druženje: –Zbog njih sam sretan što sam bio učitelj. Zadnju takvu poruku dobio sam u messengeru: "Ej,dobri čovječe Ante, bili ste u Punktu, niste zvali, a ja živim u …, mogao sam doći da se malo podružimo, ravnatelju najbolji. Kako ste?" I još puno takvih poruka– ispričao nam je Vukelić. Dugi niz godina Ante je aktivan u Crvenom križu u čiji se rad uključio još početkom 1980-ih. –Godine 1981. čekao sam autobus za Kraljevec. Naišao je dobri čovjek Lujo, Predsjednik DVD Klanjec, ne sjećam se prezimena, pozvao me u CK Klanjec da me upozna s Dragutinom Preglejom koji je tada vodio CK. Tako sam počeo i ostao aktivan i danas– rekao je Ante.Vukelić je ponosan na vrijeme provedeno na čelu kraljevečke škole. – "Daj nekom vlast u ruke pa će pokazati kakav je!" Pokazao sam i ponosan sam na to. U mirovini namjeravam biti aktivan u svemu osim pijenja kave s umirovljenicima, jer kavu ne pijem – rekao je o svojim budućim planovima Ante.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook

Kolnici su mjestimice mokri ili vlažni i skliski. Pojačan je promet na gradskim prometnicama i obilaznicama, a povremeni zastoji mogući na dionicama gdje traju radovi pa vozače upozoravamo da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama. ...

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program