Prethodni članak
Sljedeći članak

Općina Kraljevec na Sutli priključuje se Turističkoj zajednici „Biser Zagorja“

U Kraljevcu na Sutli trenutno imamo tek nekolicinu iznajmljivača koji izvrsno rade i puni su veći dio godine, no imamo informaciju da je veći broj stanovništva zainteresiran za pokretanjem turizma u sklopu OPG-a ili kao samostalnu djelatnost, kaže načelnica


Općina Kraljevec na Sutli je specifična zbog svojeg prekrasnog krajobraza i očuvane prirode. – Budući nemamo industrije na svojem području, priroda je očuvana te imamo veliki broj izvora pitke vode, što je za današnje vrijeme rijetko. Prekrasna dolina uz rijeku Sutlu te pitomi brežuljci u pozadini čine jedan krasan okvir u kojem ćemo složiti dodatan sadržaj kako bi zaokružili jednu lijepu turističku priču. Pod dodatnim sadržajem podrazumijevam aktiviranje vinske ceste i lokalnih OPG-ova i njihove ponude domaćih proizvoda, posjete farmama, lovački turizam, izgradnju šetnica i staza kroz šume, itd. Iz svega navedenoga je vidljivo da bismo se orijentirali na turiste koji žele mir i tišinu te uživanje u prirodnim ljepotama ovoga kraja. U Kraljevcu na Sutli trenutno imamo tek nekolicinu iznajmljivača koji izvrsno rade i puni su veći dio godine, no imamo informaciju da je veći broj stanovništva zainteresiran za pokretanjem turizma u sklopu OPG-a ili kao samostalnu djelatnost. To je jedan od razloga što smo pokrenuli izmjenu Prostornog plana, a sve kako bismo omogućili poduzetnicima da pokrenu turističku djelatnost – upoznala nas je s turističkim potencijalom svoje općine načelnica Stipčić Berić.

Dio šire turističke ponude
Iako Općina Kraljevec zasad nema Turističku zajednicu postoje planovi za njenim priključenjem susjednom području TZ Biseru Zagorja. – Budući da nismo dio niti jedne Turističke zajednice, do sada nije bilo suradnje sa susjednim općinama na polju turizma. Mojim dolaskom na dužnost načelnice odmah smo započeli pregovore s Tuhljem, Klanjcem i Velikim Trgovišćem o priključenju naše općine u Turističku zajednicu. Već smo pokrenuli postupak priključenja Turističkoj zajednici Biser Zagorja te je na posljednjoj sjednici Vijeća donijeta odluka da se kreće u taj postupak. Osnivači TZ Biser Zagorja: Tuhelj, Klanjec i Veliko Trgovišće su se složili da nas primaju te uskoro krećemo s postupkom priključenja. Nadam se da ćemo postupak provesti do kraja ove godine te ćemo time biti uključeni u programe turističke ponude koja će obuhvaćati i našu općinu – izvijestila nas je kraljevečka načelnica.


„Turizam i poljoprivreda“
Viziju razvoja Općine Kraljevec na Sutli načelnica bazira na ruralnom turizmu i održivoj poljoprivrednoj proizvodnji. – Kratkoročni plan obuhvaća izmjenu Prostornog plana i priključenje Turističkoj zajednici, dok dugoročno planiramo izgradnju i uređenje Otoka ljubavi, kupališta na rijeci Sutli; izgradnju parka sa zabavnim, edukativnim i sportskim sadržajem, izgradnju biciklističkih staza i šetnica kroz šumu. Pokretanjem turističkih zanimljivosti u našoj općini privukli bismo veći broj turista. Paralelno bismo poticali poljoprivrednike da pokrenu proizvodnju gotovih proizvoda, a koje bi prodavali turistima. Na taj način bismo podigli gospodarski razvoj u općini, odnosno turizam i poljoprivreda temelj su dugoročnog razvoja Općine Kraljevec na Sutli – zaključuje Stipčić Berić.

Jedan od prvih mještana koji se na području Općine Kraljevec na Sutli odlučio baviti turizmom je Marko Pogačić (40) iz Radakova

Jedan od prvih mještana koji se na području Općine Kraljevec na Sutli odlučio baviti turizmom je Marko Pogačić (40) iz Radakova. U svom nedavno otvorenom obiteljskom objektu „Pogačić“ gostima se nudi prostor za proslave koja može primiti do 60 ljudi, smještajni kapaciteti broje deset ležajeva uključujući pripadajuću kuhinju i kupaonu te mnoštvo drugih unutarnjih i vanjskih sadržaja. – Riječ je o velikoj investiciji koju smo obiteljski započeli još 2007. godine. U početku je to bilo zamišljeno kao seoski turizam, no sad kad gledamo cjelokupnu sliku, od toga što se događa s radnicima, kuharima, konobarima nastaje veliki problem. Tako smo se odlučili da zasad idemo na iznajmljivanje prostora za svečanosti, firme, rođendane, krstitke, karmine i slično. To je prostor u koji stane šezdeset ljudi s muzikom, da se ljudi mogu zabaviti. Kako se radi u zatvorenom grijanom prostoru, zimi ih ne muči zima, a pogotovo je ljepše ljeti, jer vani postoji terasa. Smještajni kapaciteti nalaze se u potkrovlju, za sada smještamo deset osoba. Imamo dvije trokrevetne sobe i dvije sobe s bračnim krevetima. U sobe s bračnim krevetima moguće je smjestiti i pomoćne ležajeve za djecu – u kratkim crtama predstavio nam je svoj novootvoreni objekt Marko te naglasio kako postoji još puno planova za nadogradnju i obogaćivanje raznim sadržajima.

Gostima su također na raspolaganju velika pečenjara, terasa, lovačka čeka koja nudi atraktivan pogled i bezbrižno uživanje u prirodnim ljepotama kraljevečkog kraja. – Ne bojim se da neće biti interesa, jer vidim da ljudi u zadnje vrijeme traže takve smještajne objekte i opuštanje u prirodi. Mi se nalazimo u blizini Tuheljskih Toplica, Kumrovca, Trakošćana... Ljudi mogu doći ovamo, kod nas prespavati, otići na izlet pa se opet vratiti i biti u miru i tišini, otići u šume gljivariti, voziti bicikl po šumskim putevima... Ima čitav niz raznih mogućnosti. Također, ljudi iz Zagreba masovno traže opuštanje u nekakvoj mirnoj oazi, na mirnom mjestu gdje nema gužvi i prometa da se mogu jednostavno opustiti, a naš turistički objekt im nudi upravo to – optimističan je Marko koji u cijeloj priči ima veliku podršku obitelji. Obitelj Pogačić je u cijelu priču uložila jako puno, no nadaju se da će dugoročno investicija opravdati očekivanja. – Dimnjačarskim obrtom se dugi niz godina bavimo i otac i ja, no pošto sam završio ugostiteljski smjer na Studiju ekonomije želja za turizmom je ostala, tako da sam malo plovio u dimnjačarskim, malo u turističkim vodama, a sada se namjeravam baviti i jednim i drugim. Krenuli smo u to za bolje sutra. Imam kćer koju namjeravam usmjeriti u taj posao, naravno ako ona bude imala želju i volju za time. Vjerujemo da će cijela priča zaživjeti i da ćemo u budućnosti biti prepoznati kao mjesto koje posjetitelji rado posjećuju – zaključio je ovaj mnogima poznati dimnjačar iz Radakova koji je svojim novootvorenim objektom obogatio turističku ponudu Općine Kraljevec na Sutli i Krapinsko-zagorske županije.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program