Obiteljska priča o majstoru Tomi, lončarima iz Globočeca i obrtu koji (polako) nestaje
''Ljeto u Mariji Bistrici''
U sklopu velike manifestacije ''Ljeto u Mariji Bistrici'', Udruga ''Stav'' organizirala je vrlo zanimljivu izložbu, čije je otvorenje upriličeno jučer. Izložba je postavljena u Općinskoj knjižnici i čitaonici Marija Bistrica. Riječ je o izložbi ''Majstor Tomo Kovačić, posljednji bistrički lončar?''.


Kako kažu organizatori, ova izložba nije vodič kroz povijest lončarstva, već obiteljska priča o majstoru Tomi Kovačiću, lončarima iz Globočeca i obrtu koji (polako) nestaje. Danas u Mariji Bistrici nema obrtnika koji izrađuju tradicijsku keramiku. Postoje samo dva majstora koji znaju oblikovati posude na tradicijski način, na lončarskom kolu, no oni više ne rade. Izložba prikazuje put majstora Florijana i Tome Kovačića u izradi karakterističnih tradicijskih posuda: maščenjaka, pehara, tujne, kropnjaka, mudrijaša, bilikuma, srabljivca, štubleka, štuca, puranjki, octenki, medenica, cediljka, protvana, zdjelica, zdjela, lonaca za mlijeko, kahli, lakomica, posuda za duhan, kotla za rakiju i dr.

Autori izložbe su Tomo Kovačić, Ivana Škrlec, Bruno Kovačić i Darko Lacković, potpredsjednik Ogranka Matice hrvatske u Mariji Bistrici, čime je i ta bistrička udruga dala svoj obol u organizaciji izložbe, a koja je realizirana uz financijsku potporu Krapinsko-zagorske županije. Uz majstora Tomu o izložbi su govorili Darko Lacković i dr. Sanja Kovačić, predsjednica Udruge ''Stav'', koja je zahvalila svima koji su pomogli u realizaciji, ali i brojnim posjetiteljima, koji su uveličali otvorenje, koje je uveličao i ŽVS ''Marija''. Program je moderirala Jelena Januš Grbić, a izložba ostaje otvorena u radnom vremenu knjižnice do 10. kolovoza.

Ima li nade za lončarstvo u Globočecu?
Izrada tradicijske lončarije duboko je povezana s četiri osnovna prirodna elemenata: zemljom, vodom, vatrom i zrakom. Svaki od tih elemenata ima ključnu ulogu u tehnološkom i simboličkom procesu nastanka keramičkih predmeta. Proces izrade lončarije u mnogim tradicijama doživljava se kao ciklus u kojem se prirodni elementi spajaju kako bi se stvorili novi, korisni predmet.


Od zemlje se oblikuje, voda daje život i podatnost, zrak omogućuje sazrijevanje, a vatra donosi završnu transformaciju i trajnost. Ta neraskidiva povezanost četiri elementa izradu lončarije čini jednim od najstarijih i najslikovitijih primjera ljudskoga korištenja prirodnih sila u svakodnevnom životu i tradiciji. Tomo Kovačić je kao najmlađi sin „ostal doma“ i pomagao ocu Florijanu u radu. Svi su drugi „otišli i savili svoje gnijezdo negdje drugdje“. „Sredinom 1988. odlučio sam biti svoj gazda i donio odluku da ću pustiti posao i nastaviti očev obrt s glinom.“ Otvorio je obrt koji je zatvorio 2020. godine nakon više od 30 godina rada. U Globočecu je uz Tomu Kovačića radio lončariju uz radni odnos u „Elektri“. Ivan Kovačić (1955.), sin njegova strica Stjepana, do mirovine (2018.).

Tomo nasljednika u ovome obrtu iza sebe nema, a njegov lončarski obrt bio je posljednji u bistričkom kraju. Djeci je savjetovao da se školuju, a ne da nastavljaju obrt. Troje djece završilo je fakultet. Samo jedna kći živi i radi u Hrvatskoj, a ostali su u Norveškoj i Njemačkoj. Majstor Tomo sada se glinom bavi samo za vlastiti gušt, a mi smo svjedoci nestajanja tradicije lončarstva u Globočecu. Možda se negdje ipak pojavi tračak nade, potaknut upravo aktivnošću Udruge ''Stav'' Marija Bistrica.

