Obitelj sa sjevera Hrvatske upisana na listu Pravednika među narodima
Foto: Facebook/Varaždinska županija/screenshot
U Hrvatskoj je dosad proglašeno 139 Pravednika među narodima, a tom su se popisu danas pridružili Ludbrežani Anđela i Franjo Vugrinec koji su u vrijeme Drugog svjetskog rata pružili utočište židovskom dječaku Srećku (Stevenu) Sternbergeru.
Priznanje Pravednika među narodima dodjeljuje Svjetski memorijalni centar za sjećanje na Holokaust u Jeruzalemu Yad Vashem osobama koje su tijekom Drugog svjetskog rata riskirale svoje živote kako bi spasile Židove od progona i smrti.
Unuka: I u najmračnijim vremenima moguće izabrati dobrotu i spasiti život
Božici Makar, unuci obitelji Vugrinec, priznanje je uručio veleposlanik Države Izrael u Hrvatskoj Gary Koren. "Imena Anđele i Franje Vugrinec bit će uklesana na spomeniku u Yad Vashemu uz 139 hrvatskih pravednika. Oni su u svijetu mržnje i nasilja pokazali nesebičnost i čistu ljudskost", istaknuo je veleposlanik Koren.
Posebno dirnuta svečanošću bila je i Božica Makar, koja je u ime obitelji preuzela priznanje. "Danas sam ponosna i duboko dirnuta što u ime svoje obitelji primam ovo priznanje. Moji baka i djed, Anđela i Franjo Vugrinec, pokazali su hrabrost i čovječnost kada je to bilo najteže i najopasnije", poručila je.
"Njihova djela podsjećaju nas da je i u najmračnijim vremenima moguće izabrati dobrotu i spasiti život. Ovo priznanje nije samo sjećanje na njih, već i obveza svima nama da nastavimo širiti vrijednosti ljudskosti i solidarnosti", dodala je Božica Makar.
Iz Amerike se javio Srećko Sternberger
Gradonačelnik Dubravko Bilić izjavio je da je Ludbreg, iako ima tek oko 9000 stanovnika, velik po svojim ljudima i djelima. "Naš grad ima čak 13 Pravednika među narodima. U najtežem vremenu povijesti, u jeku Drugog svjetskog rata, naši sugrađani odabrali su pravu stranu, ostali su ljudi", rekao je Bilić.
Svečanosti je nazočio i Krunoslav Lukačić, predsjednik Županijske skupštine Varaždinske županije, koji je naglasio važnost očuvanja sjećanja i pouke za buduće generacije:
"Varaždinska županija ponosna je na svoje stanovnike koji su pokazali kako dobrota i solidarnost mogu pobijediti zlo. Njihova djela obvezuju nas da stalno njegujemo kulturu sjećanja i prenosimo mladima vrijednosti humanosti, tolerancije i međusobnog poštovanja", naglasio je Lukačić.
Iz Amerike se videosnimkom javio i sam Srećko Sternberger koji je istaknuo da je vrlo sretan što je obitelj Vugrinec upisana na listu Pravednika među narodima, piše Index.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Šokantni detalji: Policajci se u službenom autu seksali s istom ženom! Njen muž otkrio snimke...
Potres zatresao sjever Hrvatske: Objavljeni prvi detalji!
Internetske prijevare: Zagorka uplatila akontaciju za ljetovanje i ostala bez novca
FOTOGALERIJA: COFA ponovno oduševila u Zaboku
Upaljeni generatori protiv tuče: Moguće grmljavinsko nevrijeme tijekom večeri!
[FOTO] Proslava Dana općine: ‘Krapinske Toplice konačno su počele vjerovati u sebe’
Policija uhitila mladića i zauvijek mu oduzela BMW. Doznaju se svi detalji
Gradsko vijeće Zlatara usvojilo prvi rebalans proračuna
Tragedija: Muškarac poginuo tijekom spaljivanja suhe trave
Potpisan ugovor za izgradnju novog vatrogasnog doma u Maču
[VIDEO] Tražiš posao? Pridruži se timu DUNAPACK PACKAGING
Neka vrućina radi za vas: Ovoga ljeta visoke temperature u Hrvatskoj donose i visoke popuste, saznajte kako!
Vidite li ovog kukca u dvorištu? Nemojte ga tjerati, učinit će vam veliku uslugu
Monitoring bijele rode 2026.
Aplikacija iNaturalist – istraži i podijeli svoja opažanja iz svijeta prirode
