NE, NIJE ŠALA: Zagorec Štef radi kobasice od klokana
Foto: Zagorje.com/ Rikard Jadan + Ilustracija Wikipedia
Stjepan Novosel iz Strmca kod Stubičkih Toplica, hrvatski branitelj koji je sada u vojnoj mirovini, inače je po struci bio automehaničar i vozač autobusa, no posljednjih par godina ima neobičan hobi. Naime, Zagorec Štef radi kobasice od klokanovog mesa.
Foto: Zagorje.com/ Rikard Jadan
-Nemam ja OPG i ne prodajem ja to. To samo radim za sebe i svoje prijatelje, za gušt, da se malo počastimo za vrijeme druženja kod kleti. Napravim nekoliko kobasica i par salama, podimim, posušim na vjetru... Zapravo, kobase radim za kuhanje i sušenje, a salame sušim za rezanje. Inače, klokanovo meso je tvrdo, slično konjetini, tako da ga moram miješati sa svinjetinom i govedinom, naravno, zajedno s na kockice narezanim leđnim špekom od pajceka. Jer špek i govedina sve to drže skupa. Od začina stavljam sol, bijeli luk i malo bibera. Ništa posebno ne dodajem. Dakle, klasična izrada, samo što je okus drugačiji - otkrio nam je Stjepan.
Foto: Zagorje.com/ Rikard Jadan
Što se tiče omjera, Stjepan također ništa ne taji. - Ide dvije kile klokana, kila svinjetine, pola kile špeka i malo govedine za povezivanje - kaže nam Stjepan Novosel.
Klokanovo meso, kaže, nabavlja od prijateljice i prijatelja iz Australije, koji mu ga donesu kad dolaze u Hrvatsku ili mu ga nekako pošalju.
- Razgovarao sam s prijateljicom i prijateljima i rekli su mi da imaju posebne frižidere za klokanovo meso jer mora biti odvojeno od drugog mesa. Ne smije biti zajedno s drugim vrstama mesa. I dosta je to meso u Australiji skupo. Onda sam im ja rekao da kad budu dolazili u Hrvatsku da mi pokušaju donijeti kilogram ili dva vakuumiranog klokanovog mesa, koliko je moguće prevesti. I donijeli su mi, pokušao sam napraviti od tog mesa kobase i dopalo mi se. Eto, radim to sad već dvije godine zaredom i planiram to raditi nadalje sad svake godine, ako bude sve u redu. U planu je da nađem način za nabavku veće količine klokanovog mesa pa da radim i sve veće količine kobasica i salama - najavio je Stjepan.
Foto: Zagorje.com/ Rikard Jadan
Inače, svoju kobasu od klokanovog mesa Stjepan je nedavno nosio i preko Udruge branitelja Krapinsko - zagorske županije na ocjenjivanje na braniteljsku kobasijadu u Dugoj Međi u Slavoniji.
- Predsjednik Udruge, Josip Horvatin, sugerirao mi je da uzmem tu salamu da vidimo što će Slavonci reći na to. I rekli su da je ovo prvi put u povijesti da imaju salamu s klokanovim mesom i bili su oduševljeni okusom, ali salama nije bila u konkurenciji jer je za natjecanje traženo da budu baš kobase - ispričao nam je Stjepan Novosel, vjerojatno prvi Zagorec u povijesti koji radi kobasice od klokanovog mesa.
Foto: Zagorje.com/ Rikard Jadan
Prethodni članak
Sljedeći članak
Kuhana jaja ljušte se u jednom potezu: Dodajte samo jedan sastojak u vodu i ljuska sama otpada
Prognostičar objavio kad možemo očekivati snijeg u Zagorju
U osnovnoj školi u središnjoj Hrvatskoj pronašli popis za odstrel s imenima djece
Popularni trgovački lanac: 'Ne koristite ovaj proizvod, vratite ga, vraćamo novac'
Nova velika akcija Uskoka zbog droge, uhićeni sin predsjednice suda i odvjetnica
Od tri DVD-a na području grada Zlatara – izabrane dvije predsjednice!
Nesreća u Krapini. Izlazila s benzinske i naletjela na pješake
Stiže novo izdanje GFUK-a: Mjuzikl 'Six' otvara festival, stižu hit predstava, poetska večer i glazbeno iznenađenje
Vjekoslavu Kranjčecu novi mandat na čelu DVD-a Krapina
Požar u kuhinji kuće u Zagorju. Vatrogasci brzo reagirali
Stručnjakinja otkriva: Klasičan vrt ili gredice?
Sudjelujte u akciji 'Jeste li ih vidjeli? - proljetnice' putem mobilne aplikacije
BRZI RAST AQUADENTA S JASNOM VIZIJOM: Od jedne ordinacije do nove lokacije i estetske medicine
Zdravo tlo - zdrava hrana: Kako uzgojiti zdravu hranu u našem povrtnjaku?
Kandidacijske liste za izbore za mjesne odbore općine Sveti Križ Začretje
