Prethodni članak
Sljedeći članak

NASA-in rover uspješno je sletio na Mars: Poslao prve fotografije s planete


NASA-in rover Perseverance jučer u 21:56 po hrvatskom vremenu je nakon sedam mjeseci putovanja i 468 milijuna prijeđenih kilometara sletio na površinu Marsa. 

Najnaprednije svemirsko vozilo ikad poslano na drugi svijet

Voditelji misije u NASA-inom laboratoriju za mlazni pogon (JPL) blizu Los Angelesa zapljeskali su i povikali od sreće kad su radiosignali potvrdili slijetanje u 21:58 sati po srednjoeuropskom vremenu. "To je stvarno početak nove ere", rekao je suradnik NASA-e Thomas Zurbuchen ranije tijekom dana za vrijeme web-prijenosa događaja.

 

Rizično slijetanje
Višedijelna svemirska letjelica koja ulazi u atmosferu Marsa brzinom od 12.000 milja na sat morala je savršeno izvesti kompleksnu seriju manevara i usporiti pri spuštanju kako bi izbjegla površinske opasnosti i lagano postavila rover na svojih šest kotača. Proces uključuje rizično otvaranje padobrana pri nadzvučnoj brzini i "Sky Crane", dron na raketni pogon koji se treba odvojiti od svemirske letjelice, odletjeti do mjesta za slijetanje i sigurno spustiti rover na tlo prije nego što se i sam sruši na površinu Marsa na sigurnoj udaljenosti od Perseverancea.

 

Proces spuštanja i slijetanja inženjeri NASA-e su u šali nazvali "sedam minuta užasa", a riječ je o najsloženijem i najizazovnijem podvigu robotiziranih svemirskih letova. Znanstvenici NASA-e opisuju slanje rovera Perseverancea kao svoju najambiciozniju od gotovo 20 američkih misija. Veći je i opremljeniji od svoja četiri prethodnika. Najnovija mobilna robotska sonda nastavit će raditi na prijašnjim otkrićima, prema kojima je četvrti planet od Sunca nekoć bio topliji, vlažniji i na njemu je, smatraju znanstvenici, možda bilo života.

Glavni cilj misije - potraga za mikrobiološkim životom
Glavni cilj dvogodišnje misije Perseverancea, vrijedne 2.7 milijardi dolara, jest potraga za mikrobiološkim životom kojeg je na Marsu moglo biti prije tri milijarde godina, otprilike u vrijeme kad je nastajao život na Zemlji. Znanstvenici se nadaju da će uspjeti pronaći znakove života u uzorcima drevnih sedimenata koje će Perseverance izvlačiti iz marsovskih stijena i poslati na analizu na Zemlju - što bi trebali biti prvi takvi uzorci koje su ljudi prikupili s drugog planeta.

 

Planirane su dvije misije u budućnosti - preuzimanje uzoraka stijena i tla i povratak istih u NASA-u u idućem desetljeću. Perseverance ima društvo na Crvenom planetu. Njegov prethodnik, rover Curiosity koji je sletio 2012. ostaje u funkciji NASA-e, kao i stacionarni slijetač InSight koji je stigao na Mars u studenom 2018. kako bi istražio duboku unutrašnjost tog planeta, prenosi Index.hr.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook