Najmlađi mališani Đurmanca pokazali kako se nekad slavilo Jurjevo
Općina Đurmanec, Župa svetog Jurja Đurmanec i Osnovna škola Đurmanec slave svoje dane te je tim povodom pripremljen bogat program. Nakon Kupa općine u sportskom ribolovu, priredbe u Osnovnoj školi Đurmanec, svečane sjednice i drugih svečanih događanja, na red su došli i najmlađi mještani Đurmanca.
Naime, u Dječjem vrtiću Đurmanec u srijedu je održan Dan otvorenih vrata te su mališani, njih 80-ak koliko ih polazi vrtić, tom prilikom sudjelovali u raznim aktivnostima. Djeca su tako uživala u predstavi „Ježeva kućica” koju su za njih pripremile i izvele odgojiteljice, a bila su i vrlo vrijedna. Na humanitarnoj proljetnoj radionici mališani su izradili proljetne ukrase koje su roditelji uz prigodnu donaciju mogli ponijeti kućama. Sredstva su namijenjena potrebitoj obitelji s područja općine Đurmanec, no to nije prvi put da pomažu, rekla je ravnateljica vrtića Jasmina Klasić. Već više puta na taj su način donirali sredstva za nekoliko potrebitih obitelji u suradnji sa zdravstvenom voditeljicom.
Osim toga, u vrtiću su na Dan otvorenih vrata izloženi i dječji radovi, nastali na raznim aktivnostima u skupinama u zadnjih mjesec dana povodom Jurjeva.
– Riječ je o aktivnostima vezanim za tradiciju i običaje našega kraja te su djeca u suradnji s roditeljima prikupila različita iskustva i običaje koje oni sami provode, ili pak su s roditeljima istražila kako se nekad obilježavalo Jurjevo. Zatim su različitim likovnim tehnikama izradila radove na temu „Moj Đurmanec” koje smo izložili – rekla je ravnateljica Klasić.
Nakon toga, dodala je, održane su radionice koje su također pripremile odgojiteljice.
– Imali smo sadnju cvijeća „Moj pušlek”, a zatim izradu zmajeva. S obzirom na to da je sveti Juraj savladao zmaja, odgojiteljice su se odlučile na takvu izradu s krep papirom. Imali smo i izradu bakinih lutkica od eko kože i vune te izradu kinča, cvijeća od krep papira – kazala je ravnateljica.
Djeca u takvim aktivnostima rado sudjeluju, ističe.
– Djeca se tome vesele, kod kuće su puno razgovarali s roditeljima, zvali su bake, djedove i susjede da se informiraju o tome kako se nekad obilježavalo Jurjevo, tako da imamo različitih izjava djece o nekadašnjoj proslavi Jurjeva - o početku radova u poljoprivredi, o borbi svetog Jurja sa zmajem, o kićenju krava cvijećem... Ima zanimljivih izjava koje smo također izložili – navodi Klasić i dodaje da će sve to biti dostupno za razgled tijekom cijelog tjedna kako bi svi stigli razgledati i pročitati komentare djece.
Mališane je podržao i općinski načelnik Damir Belošević.
– Drago mi je da su se i naši najmlađi mještani svojim aktivnostima uključili u obilježavanje Jurjeva i Dana naše općine. Hvala odgojiteljicama i ravnateljici što svojim idejama potiču djecu da budu kreativna, ali i da već sada promišljaju o tradiciji i običajima kraja u kojemu žive – rekao je načelnik Belošević i poručio da će Dječji vrtić Đurmanec uvijek imati podršku Općine.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Nestala je Valentina (14). Od jučer joj se gubi trag, policija moli pomoć
Što se zapravo događa kad kliknete 'Prihvati sve kolačiće'
Uskoro nestaje struje u 3 grada i 21 mjestu diljem Zagorja! Ovo je kompletan popis
Evo koja hrvatska banka je dobila kaznu od milijun i pol eura!
U vodi u vrtiću otkrivena opasna bakterija Legionella
VELIKA PONUDA: Pogledajte koji sve poslodavci u Zagorju upravo traže nove zaposlenike
Betlehemsko svjetlo mira stiže u Radoboj
Humska petorka pomogla nabavu automatskog bojača za citološki laboratorij OB Zabok
Liječnici otkrili u kakvom je stanju učenik koji je proboden nožem u Bedekovčini
Nakon prihvaćanja amandmana oporbe, proračun prihvaćen jednoglasno
Što se događa s leptirima zimi?
Bliži se vrijeme darivanja: Najbolji popusti za blagdanski shopping
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
