Prethodni članak
Sljedeći članak

Naknada za troškove prijevoza doktoru: Evo kako će se računati


Izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju trebale bi na snagu stupiti od 1. lipnja. Ovim izmjenama ispravit će se nepravda prema umirovljenicima i starijim osobama. Otkako je Vlada za njih uvela besplatni prijevoz vlakom, izgubili su pravo na naknadu za troškove prijevoza doktoru. Državni tajnik Ministarstva zdravstva Tomislav Dulibić predstavio je zakonske izmjene jučer u Saboru.

Naknada za troškove prijevoza na liječenje više se neće vezati uz javni prijevoz, na što je nedavno ukazala i pučka pravobraniteljica. Pravo za naknadu za troškove prijevoza utvrđuje se po novom u visini od 0,025 posto od proračunske osnovice po kilometru između adrese prebivališta osigurane osobe i adrese ustrojstvene jedinice HZZO-a kamo je pozvana, zdravstvene ustanove u inozemstvu kamo je upućena na liječenje i slično, a prema službenim podacima interaktivne karte Hrvatskog autokluba.

Proračunska osnovica iznosi sada 441,44 eura, stoga naknada po kilometru iznosi oko 11 centi. Za, primjerice, 50 kilometara naknada iznosi pet eura. Toliko, otprilike, košta i putovanje javnim prijevozom na istoj udaljenosti, piše Mirovina.hr.


Otkako je prije skorog godinu i pol dana uveden besplatni vlak za umirovljenike i starije osobe, HZZO nije priznao naknadu za troškove prijevoza. Naime, ako je vlak najkraća relacija javnog prijevoza, onda umirovljenici od HZZO-a ne dobivaju naknadu za putne troškove odlaska na liječenje, što je još ranije definirano pravilnikom koji se sada mijenja.

U javnosti je posebno odjeknuo slučaj umirovljenice Ruže koja je iz Paučja do Bizovca putovala tri sata. Morala je prvo uzeti taksi da bi došla do željezničke stanice u Đakovu, gdje čeka vlak za Osijek. Potom u Osijeku čeka vlak za Bizovac, gdje oko kilometar i pol pješači do Lječilišta. Sve to, naravno, dvaput, jer se mora vratiti kući.

Izmjenama zakona mijenja se i obveza javljanja nezaposlenih osoba Zavodu za zdravstveno osiguranje svakih 30 dana. To pravilo vrijedi za one koji nisu prijavljeni na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje. Zbog ove mjere mnogi su građani ostali bez zdravstvenog osiguranja. Među njima su mnoge starije, bolesne i nepokretne osobe koje ne rade, ali ne mogu svakog mjeseca hodati od zavoda do zavoda. Sada će ta obveza biti produljena na obavezno javljanje jednom u tri mjeseca.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook