Mnogim Hrvatima najomiljenija namirnica višestruko poskupljuje: 'Neće je ni biti'
Foto: Ilustracija/Pixsell
Cijena sirove kave je na najvećim razinama u zadnjih desetak godina, a zbog lošeg uroda i poremećaja opskrbnih lanaca, i zalihe su sve manje. Samo ove godine su vodeći svjetski proizvođači kave dva puta digli cijenu kave, a novo poskupljenje slijedi u trećem kvartalu ove godine.
- Utjecaj smanjenja svjetskih zaliha na sirovu kavu će definitivno utjecati na cijenu koja će se povećati trostruko, četverostruko ili peterostruko. Dakle, onda neće biti duplo skuplja, nego će to biti iznosi veći tri do četiri puta, rekao je za RTL Danas ugostitelj i vlasnik pržionice kave Robert Pudić.
Pudić dodaje i da će posljedica ovoga biti smanjenje konzumiranja kave.
- Npr. ako ste pili tri kave, u budućnosti ćete piti dvije. Nije stvar da će kava samo poskupjeti, nego je neće ni biti. To je jedna velika promjena koja se očekuje do 2030. ili 2040. godine, zaključio je Robert Pudić.
Nastavlja se trend rasta cijena vodećih proizvođača koji nastupaju na našem tržištu. Dosad su te cijene rasle oko 15 posto godišnje, što je više od stope inflacije.
- U ovoj godini već smo imali u svakom kvartalu značajno povećanje cijena u visokim jednoznamenkastim iznosima, a u trećem kvartalu očekujemo još jedno značajno dvoznamenkasto poskupljenje. Neminovno će se taj porast cijena održavati i na cijene u trgovinama i kafićima, rekao je za RTL Stjepan Roglić, potpredsjednik Nadzornog odbora Orbico grupe. Dodao je da će dio preuzeti logistika, dio trgovina, no ipak će se povećanje cijene odraziti i na potrošače.
Iz Francka, najvećeg hrvatskog proizvođača kave, poručuju da za sada odgađaju poskupljenje na štetu vlastite profitabilnosti te traže hitnu reakciju Vlade.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Gotovo svi pogriješe čim donesu lubenicu kući, a zbog toga izgubi slatkoću
Jednostavno i pristupačno: Riješite se crnih mrlja na ružama uz jednu namirnicu iz hladnjaka
Vuk noćas ušao u dvorište u Zagorju? 'Uspjela sam ga snimiti bljeskalicom'
Plenković: Plaća je 1555 eura, a mirovine dižemo na 800 eura
Nesvakidašnja krađa u Zagorju: Ženi iz vrta ukrali 200 kg krumpira
Josip zbog špageta prijetio cijeloj Vladi RH: 'Sve ću vas pobiti!'
Razbojnici s pištoljem dvaput opljačkali blagajnicu: 'Ne mogu više…'
Saznaju se novi detalji o napadaču iz Čakovca: Bio u zatvoru u BiH, a ovo je pozadina krvavog sukoba...?
[FOTO] Povijest ponovno marširala Krapinom: 13 postrojbi iz cijele Hrvatske stiglo u Zagorje
Monitoring bijele rode 2026.
Aplikacija iNaturalist – istraži i podijeli svoja opažanja iz svijeta prirode
Prirodan izgled novi je beauty imperativ: Sve više Zagorki bira suptilne estetske tretmane
Održana 11. Noć noćnih leptira
[VIDEO] Zašto pacijenti sve češće biraju EsteticaDent, jedan od najmodernijih dentalnih centara u Zagorju
