Prethodni članak
Sljedeći članak

Ministar najavio velike promjene oko podizanja novca na bankomatima

  • bankomat mirovine umirovljenici

    Photo: Marijan Susenj/PIXSELL (Ilustracija)


Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac izjavio je u četvrtak da vjeruje da će banke prepoznati koristi od uspostave nacionalne bankomatske mreže, no ukoliko je i ne uspostave, građani ne trebaju biti zabrinuti jer su u "potpunosti zaštićeni" novim zakonskim prijedlogom, piše Dnevnik.

Naime, u saborskoj proceduri se nalaze izmjene zakona o usporedivosti naknada, kojima je cilj građanima osigurati besplatan račun za redovna primanja, pri čemu taj paket besplatnih usluga uključuje otvaranje, vođenje i zatvaranje računa, korištenje internetskog ili mobilnog bankarstva, uplatu i podizanje gotovine na šalterima ili bankomatima, primanje novčanih uplata u eurima iz Hrvatske i inozemstva, izdavanje i korištenje debitne kartice te plaćanje karticom u trgovinama.

Prvotnim prijedlogom građanima je trebalo biti besplatno i pet podizanja novca na bankomatu druge banke, dakle one kojoj nisu klijenti. No, Hrvatska narodna banka (HNB) se očitovala kako bi to moglo "značajno ugroziti stabilnost poslovanja banaka".

Stoga, izjavio je Primorac, pojavila se ideja o uspostavi nacionalne bankomatske mreže, pa tako i o potpisivanju memoranduma o razumijevanju između Ministarstva financija, HNB-a i banaka.

U tom smislu vođeni su određeni razgovori s bankama, no pritom su iz Ministarstva financija stekli dojam da se bankama "baš previše ne žuri" s uspostavom te mreže, a i neke odredbe koje su predlagale ne bi bile "baš najkorisnije" za hrvatske građane.

"S obzirom da smo bili nezadovoljni prijedlogom banaka u okviru toga memoranduma, odlučili smo uputiti u saborsku proceduru zakon koji praktički ima ugrađenu odredbu koja će omogućiti građanima dvije besplatne transakcije mjesečno na bankomatima drugih banaka", izjavio je Primorac nakon sjednice Vlade.

Pojasnio je da, u slučaju da je memorandum potpisan, ne bi bilo potrebe za tom odredbom u zakonu jer bi onda "svi bankomati bili naši bankomati".

Dakle, napomenuo je, besplatnim paketom građanima će biti omogućen neograničen broj besplatnih podizanja sredstava na bankomatu svoje banke, a uz to i dva dodatna podizanja sredstava na bankomatu bilo koje druge banke čiji nisu klijent.

No, kada je riječ o potonjoj odredbi, postoji i prijelazni rok, do 1. siječnja 2027. godine, do kada banke imaju vremena uspostaviti nacionalnu bankomatsku mrežu, pa ako je ne uspostave od tada će morati omogućiti svakom potrošaču koji nije njihov klijent da bez naknade dva puta u mjesecu podigne gotov novac sa svog računa.

Uspostava zajedničke mreže bankomata nije jednostavno pitanje
Prijelazni rok postoji, rekao je Primorac, jer uspostava zajedničke mreže bankomata nije jednostavno pitanje.

"S obzirom da su razgovori potrajali i da im želimo ostaviti dovoljno vremena da razjasne sve međusobne okolnosti, ugradili smo u zakon ovu odredbu, a nama je u konačnici najznačajnije da potrošači imaju besplatne transakcije, a što će se banke dogovoriti ostaje naravno na njima", poručio je.

Smatra poželjnim da banke pristupe osnivanju bankomatske mreže, da bi to bilo dobro i za njih, međutim ako do toga i ne dođe, istaknuo je, građani su u potpunosti zaštićeni jer će imati pakete koji će biti u potpunosti besplatni i dostupnost gotovog novca na taj način će biti osigurana.

"Bilo bi nam drago kada bi banke uspostavile nacionalnu bankomatsku mrežu. One to mogu uspostaviti same, mogu uspostaviti uz pomoć države i otvoreni smo za razgovore o svim modalitetima. Vjerujemo da će prepoznati priliku koja im se pruža i koristi od uspostave te mreže, no ukoliko to i ne učine, to građane uopće ne treba zabrinjavati", izjavio je Primorac.

Rekao je i da to što sporazum neće ili hoće biti potpisan ima utjecaj isključivo na međusobne odnose banaka, njihovu profitabilnost, troškove i sve ostalo što je s time povezano.

Odgovarajući na pitanje novinarke o prvotnoj verziji zakona, ministar financija je ponovio da je HNB bio stava da bi ugrađivanje odredbe koja bi osigurala pet besplatnih transakcija na bankomatima tuđih banaka značajno ugrozila prije svega održivost bankomatske mreže, što bi značilo i smanjivanje dostupnosti gotovog novca, kao i da bi takva odredba potencijalno ugrozila poslovanje banaka.

"Mi naravno nismo htjeli ići protiv ovog stava HNB-a i zbog toga smo predložili potpisivanje memoranduma. Njegovo potpisivanje bi u potpunosti isključilo tu odredbu iz zakona", ponovio je Primorac.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook