Prethodni članak
Sljedeći članak

KZŽ iznad hrvatskog i europskog prosjeka po broju prikupljenih doza krvi

Na današnji dan, 25. listopada 1953. godine, u Željezari Sisak, održana je prva organizirana akcija dobrovoljnog darivanja krvi, a već iste te godine akcije su održane i u Krapini, Humu na Sutli, Zlataru i Bedekovčini, na kojima je prikupljeno 280 boca krvi


Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar, sa svojom zamjenicom Jasnom Petek i pročelnicom Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Martinom Gregurović Šanjug, povodom današnjeg Nacionalnog dana darivatelja krvi, primio je u Poslovno – tehnološkom inkubatoru u Krapini one darivatelje krvi koji su krv darivali 100 i više puta, kao i darivateljice koje su krv darovali 75 i više puta.

Prijemu su također nazočili i predsjednik Društva Crvenog križa KZŽ, Petar Bedeniković, kao i ravnatelj Davor Šimunović, a jubilarnim darivateljima podijeljena su prigodna priznanja. Predsjednik Petar Bedeniković zahvalio je svim darivateljima krvi te je napomenuo kako mu je čast biti predsjednikom županijskog Društva koje ima tako kvalitetna i aktivna Gradska društva Crvenog križa, koja skrbe za volontere i za darivatelje krvi. – Na tome im mogu reći samo jedno veliko hvala. Jer jedna doza krvi spašava tri života, a mi imamo 175 darivatelja koji su krv dali 100 i više puta, što znači da su spasili preko 1000 života. Nadam se da će svi biti dobrog zdravlja i da će moći i dalje davati krv, ali i raditi kao promotori, kako bismo imali što više novih darivatelja krvi – rekao je Bedeniković.

Ravnatelj Šimunović zahvalio je kako darivateljima, tako i Krapinsko – zagorskoj županiji na čelu sa županom Kolarom, koja ih, kako je istaknuo, financijski prati u svim njihovim aktivnostima. – Evo, ovdje držim u ruci jednu spomen knjigu darivatelja krvi 100+. Rijetko koje županijsko društvo u Hrvatskoj ima takvu knjigu, ali i rijetko koje ima toliki broj darivateljica i darivatelja krvi 75+ i 100+. Dakle, mi ih imamo do sada 175. U ovoj godini 19 darivateljica i darivatelja dosegnulo je brojku od 100 darivanja krvi – rekao je Šimunović te se prisjetio jednog važnog povijesnog podatka. – Na današnji dan, 25. listopada 1953. godine, u Željezari Sisak, održana je prva organizirana akcija dobrovoljnog darivanja krvi, a već iste te godine akcije su održane i u Krapini, Humu na Sutli, Zlataru i Bedekovčini, na kojima je prikupljeno 280 boca krvi – prisjetio se Šimunović te potom naveo odlične rezultate zagorskih društava tijekom protekle, 2020. godine.

-U čitavoj Republici Hrvatskoj prošle je godine prikupljeno sveukupno 176.938 doza krvi, što je 4,13 doza na 100 stanovnika. Europski prosjek je 5%. Od 110 hrvatskih gradskih društava Crvenog križa, naša društva su bila jako dobra. GDCK Krapina je na 7,34%, Donja Stubica 6,38%, Klanjec 2,78%, Pregrada 3, 63%, Zabok 5,60% i Zlatar 5,11%, a naša Krapinsko – zagorska županija je zauzela treće mjesto u Republici Hrvatskoj s 5,65%, što je iznad hrvatskog i europskog prosjeka – istaknuo je Šimunović, a u ime darivatelja krvi, prisutnima se obratio Mirko Auguštin (65) iz Huma na Sutli, koji je upravo ove godine krv dao po stoti put, no, kako je najavio, zbog zdravstvenih razloga, to mu je ujedno bilo i posljednje darivanje krvi.

Župan Kolar darivateljima je čestitao njihov dan te je istaknuo da darivati svoju krv po sto i više puta mogu samo ljudi koji imaju ogromno srce i humanost u sebi. Danas su ovdje s nama gorostasi. Velikani, ljudi koji su svojim darivanjem krvi spasili svaki preko 300 života. S time se mali broj ljudi u Hrvatskoj, Europi i Svijetu može podičiti i ponositi, a mi na području Krapinsko – zagorske županije imamo 175 takvih do sada. I prošle godine, koja je zbog Covida-19 za sve nas bila posebno zahtjevna, a najzahtjevnija za zdravstveni sektor, za bolnice, domove zdravlja, hitnu, zavode koje su radili na pružanju pomoći oboljelima od Covida-19, mislim da je jedan od najzahtjevnijih poslova bio kako u tim uvjetima osigurati dostatnost krvi za sve stanovnike na području Republike Hrvatske. I naša društva Crvenog križa su zahvaljujući ovim ljudima uspjeli. Naša županija je uvijek među prve tri u prosjeku u Republici Hrvatskoj po skupljenim dozama kroz darivanje krvi, što je izuzetan rezultat, što samo pokazuje koliko su kod nas u Zagorju ljudi velikog i širokog srca i koliko su spremni davati sebe da bi pomogli drugima – rekao je Kolar.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook

Zbog jakog vjetra na dionici Jadranske magistrale (DC8) Senj-Karlobag i autocesti A7 Draga-Šmrika promet je zabranjen za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I.skupina), a na dionicama Jadranske magistrale (DC8) Novi Vinodo...

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program