Prethodni članak
Sljedeći članak

Kolar: ‘Prioritet nam je hospicij, treba učiniti sve kako bi se mirovine povećale i – cijepite se’

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar tom je prilikom najprije čestitao Vladimiru Crnecu na izboru za predsjednika, izradio nadu da će se broj umirovljenika članova udruga poveća do bar polovice ukupnog broja umirovljenika i istaknuo da je Županija posebno osjetljiva na ovu skupinu ljudi jer se radi o našim roditeljima, djedovima i bakama


Župan Željko Kolar i predsjednik Matice umirovljenika Krapinsko – zagorske županije Vladimir Crnec danas su u Krapini potpisali ugovor o izravnoj dodjeli 400 tisuća kuna za financiranje djelatnosti Matice umirovljenika KZŽ.

Vladimir Crnec zahvalio je županu i Županiji na donaciji. 'Ova sredstva dobro će doći i Matici i svim udrugama umirovljenika koje djeluju na području naše županije za provođenje daljnjih aktivnosti. Puno se trudimo oko umirovljenika, teško je, posebno u zadnje vrijeme zbog te pandemije, svi smo malo 'hendikepirani' zbog toga – rekao je Crnec te izvijestio o projektu kojeg Matica umirovljenika KZŽ provodi od lipnja prošle godine, projektu 'Senior aktiv program' - poticanje aktivnog starenja u Krapinsko – zagorskoj županiji, koji se s 85 % financira iz Europskog socijalnog fonda, a 15% iz proračuna RH. 'Projekt obuhvaća razna događanja za koja su naši umirovljenici jako zainteresirani, od izleta na području Hrvatske, što im puno znači, do informatičkih radionica s kojima ćemo krenuti u ožujku te tjelovježbi, koje su ograničene brojnim stanjem zbog epidemioloških mjera. Imamo i razna predavanja od strane psihologa, obiteljskih liječnika i pravnika. Teme koju se obuhvaćaju su teme koje jako zanimaju stariju populaciju – od nošenja s COVID- om 19, pa do nekih pravnih situacija, ugovora o uzdržavanju i nasljeđivanju. Posjećenost je dobra, a nadam se da ćemo s popuštanjem mjera još intenzivnije krenuti u to, istaknuo je Crnec. Dodao je da je predsjednik Matice umirovljenika od srpnja prošle godine te još nije stigao obići svih 26 udruga umirovljenika na području županije već tek desetak. 'Ima tu jako dobrih ljudi koji kvalitetno i požrtvovno rade. Međutim, nisu svi u dobrim uvjetima. Ima udruga koje imaju fenomenalne prostorije, onih koji imaju lošije prostorije, ali na žalost i onih koji uopće nemaju svoje prostorije. Tu je teško onda kvalitetno nešto napraviti. Ove godine dat ću si truda da sve obiđem, da stvorim sliku i da lagano krenem, a tu se nadam i pomoći Županije, u razgovore s čelnicama JLS gdje te udruge djeluju, da se pomogne oko nekih prostora – zaključio je Vladimir Crnec.


Član Predsjedništva Izvršnog odbora Hrvatske umirovljenika Hrvatske te potpredsjednik Županijske skupštine KZŽ Josip Kovačić dodao je da su problemi umirovljenika u cijeloj Hrvatskoj manje više jednaki. 'Sredstva koja dobivamo u KZŽ već godinama, puno nam znače. Ima županija koje daju i više, jer su bogatije, i onih koje daju minimalna sredstva. Mi smo zadovoljnim onim što dobijemo. Prošla godina je bila problematična, isto smo imali ugovor na 400 tisuća, međutim, došlo je do smanjenja za 50 posto svim udrugama, no mi smo se ipak izborili da tih 50 posto ne bude ukinuto, bilo nam je ipak odobreno 300 tisuća, što za nas puno znači. Naše udruge dosta teško žive. Neke općine ne daju ništa udrugama, neke daju dosta, članarine su različite, od 30 kuna do 50 kuna godišnje. To pokriva neke troškove hladnog pogona, no manje - više mi koji radimo u tim udrugama, radimo volonterski. Ova sredstva mogu koristiti svi umirovljenici na području Krapinsko – zagorske županije, bez obzira da li su članovi udruge ili ne. Vjerujem da će se ove godine stanje malo popraviti što se tiče korone i da ćemo moći više napraviti – rekao je Kovačić. Nabrojao i druge aktivnosti kojima se Matica bavi. 'Naša županija ima oko 33.000 umirovljenika, a od njih je svega 9000 članova udruga. Bilo bi dobro da se što više ljudi učlani jer od tih 30 ili 50 kuna članarine godišnje imaju mnoge pogodnosti, popuste u raznim trgovinama, toplicama, na autobusnim linijama Presečki grupe i još puno njih, rekao je Kovačić.


Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar tom je prilikom najprije čestitao Vladimiru Crnecu na izboru za predsjednika, izradio nadu da će se broj umirovljenika članova udruga poveća do bar polovice ukupnog broja umirovljenika i istaknuo da je Županija posebno osjetljiva na ovu skupinu ljudi jer se radi o našim roditeljima, djedovima i bakama. ‘Ove godine smo uobičajeno potpisali ugovor s Maticom, vrijedan 400.000 kuna I to je u period od 2017. D 2022. gotovo dva milijuna kuna uz neke aktivnosti koje provodi Županija kao što je rad psihologa u mobilnom palijativnom timu, sufinanciranje posudionice ortopedskih pomagala. Mobilni palijativni tim je često jedna pomoć u kući ljudima starije životne dobi koji žive sami i naravno da s posebno pažnjom pratimo njegove aktivnosti. Ono što nas sigurno u sljedećem period čeka je hospicij I palijativni kreveti koji definitivno nedostaju na području Krapinsko – zagorske županije. Taj projekt smo već pripremili za područje oko bolnice Bračak, no došlo je do izmjene Zakona po kojem se strahovito smanjio broj kreveta koji se sufinancira iz nacionalne razine. Sada u novoj financijskoj omotnici pratimo hoće li mogućnost takve investicije moći proći kroz EU fondove. Idejno rješenje imamo I ući ćemo u takav projekata, a ako neće moći kroz EU fondove onda ćemo to pokušati riješiti kroz Dom zdravlja’ rekao je župan Kolar. Dodao je da se direktno kroz natječaj financira vezano je uz aktivnosti mobilnosti i održavanja dobre kondicije jer je to dobro za zdravlje te je pohvalio pojedine gradove i općine na području KZŽ koji su osigurali na svojim područjima i posebne parkove, mjesta gdje se umirovljenici mogu okupljati i na prilagođenim spravama za njihovu životnu dob i vježbati. Istaknuo je I da se treba učiniti sve kako bi se mirovine povećale te je svima poručio da se cijepe.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook