Prethodni članak
Sljedeći članak

Kolar: Očekujem da ćemo do kraja kolovoza srušiti sve objekte koji su za rušenje na području naše županije

Ministar Darko Horvat danas je sudjelovao na radnom sastanku na temu obnove objekata stradalih u potresu u Krapinsko – zagorskoj županiji


Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat danas je u radnom posjetu Krapinsko – zagorskoj županiji. U Donjoj Stubici održao je sastanak sa županom Željkom Kolarom, gradonačelnikom Donje Stubice Nikolom Gospočićem, načelnikom Općine Gornja Stubica Jasminom Krizmanićem i načelnikom Općine Marija Bistrica Josipom Miličkim na temu obnove objekata stradalih u potresu. Sastanku je nazočio i ravnatelj Fonda za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije Damir Vanđelić.

Župan Željko Kolar pohvalio je ministra na izuzetno brzoj reakciji, konstruktivnoj raspravi i konkretnim zaključcima. - Tema sastanka je bila kako se mi možemo dodatno uključiti u rješavanje predmeta koji su s područja Krapinsko – zagorske županije. Obnova nije problem Vlade RH, nije problem Ministarstva graditeljstva, nego je problem svih nas, a najveći problem su ljudi koji ne žive u svojim domovima i koji jedva čekaju da se krene s konkretnim stvarima. U ministarstvo je stiglo 112 zahtjeva s područja KZŽ i doneseno je 12 odluka. Za ovih 96 zahtjeva će ministarstvo dostaviti Krapinsko – zagorskoj županiji sve ono što fali u tim zahtjevima. Formirat ću poseban mobilni tim ljudi koji će raditi samo te predmete, kako bi te dokumente koji fale u predmetima što prije vratili u mnistarstvo, da ministarstvo onda donese odluku, prebaci u Fond i da nakon toga Fond donese odluku da se može početi s fizičkim radovima na terenu – rekao je Kolar.

Dodao je da je dogovoreno da su prioritet objekti koji imaju crvenu oznaku i koji su predviđeni za rušenje. - Očekujem nakon ovog sastanka da ćemo prve objekte početi rušiti na području Krapinsko – zagorske županije najkasnije u srpnju, a da ćemo do kraja kolovoza srušiti sve objekte koji su za rušenje na području naše županije – istaknuo je Kolar.

Ravnatelj Fonda Damir Vanđelić dodao je da je dogovoreno da će se iskoristiti resursi sve tri uključene strane. - Sada je najveći napor na tome da zahtjeve građana koji su došli kompletiramo, pomognemo kompletirati i da se oni pretvore u odluke i radove na terenu – rekao je Vanđelić.

Ministar Darko Horvat istaknuo je da su pretresli ključne teme koje su kamen spoticanja, odnosno pretvaranje zahtjeva u odluke. - Uz ovakvu podršku Županije i samog Fonda, dinamika izdavanja predmetnih odluka temeljem kojih će kroz sustav javne nabave Fond iste moći operacionalizirati na terenu, diže se na puno veći nivo. Egzaktno i jasno raspravili smo o postupanju svih uključenih tijela državne uprave i zorno si pojasnili što znači prikupiti zahtjev na kojem imate broj osobne iskaznice, prijavljeno mjesto boravišta, kućnu adresu i broj i identificiranu katastarsku česticu. Sve one odluke, dokumenti koje državni registri posjeduju automatizmom se prikupljaju u Ministarstvu prostornog uređenja putem aplikacije koja je napravljena u proteklih nekoliko mjeseci – rekao je Horvat.

Na pitanje novinara ministar je odgovorio da je Program mjera u završnoj fazi dorade. Kad je riječ o odlukama koje se odnose na Krapinsko – zagorsku županiju rekao je da ima određeni broj odluka kojima se anulira potrebu sufinanciranja predmetne obnove. -23 su odluke generirane u određenom broju zahtjeva koje su predmet uklanjanja postojećih objekata jer su oni po pretpostavkama u toj mjeri uništeni da je neisplativa konstrukcija obnova i jedan broj zahtjeva podnesen je u segment konstrucijske obnove na što, nadam se svi oni koji su podnijeli te zahtjeve imaju i pravo – odgovorio je ministar.

Na pitanje koliko će se ljudi morati angažirati župan Željko Kolar je odgovorio da koliko će biti potrebo. - Kad sljedećeg tjedna dobijemo predmete odnosno zahjev za pronalazak onih dokumenenata koji nedostaju u zahtjevima u predmetima, onda ćemo procijeniti koliko je ljudi potrebno. Reorganizaciju ćemo napraviti unutar postojećih ljudi, a ukoliko će biti optrebno zaposlit ćemo i nove ljude na ugovor na šest ili devet mjeseci koji su već stažirali ili radili kod nas u upravi i koji već imaju ta znanja koja su potrebna da bi se taj posao odradio do kraja. – rekao je župan.

Prije ovog sastanka ministar i župan bili su u Stubičkom Golubovcu u obilasku dvorca. ' - Znate da smo Krapinsko – zagorska županija i Grad Donja Stubica kupili polovicu dvorca, a drugu smo dobili od Vlade RH na upravljanje na 40 godina. Danas je s ministrom dogovoreno da će tu polovicu dvorca i zemljišta dobiti Krapinsko – zagorska županija i Grad Donja Stubica u trajno vlasništvo. Koristim priliku da zahvalim ministru, premijeru i ministrici kulture koji su sudjelovali u tom dogovoru – rekao je Kolar.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook

Zbog prometne nesreće na Jadranskoj magistrali (DC8) u mjestu Šmrika vozi se naizmjence, jednim trakom. Promet je pojačan na većini cesta u smjeru mora, a gužve su i na većini graničnih prijelaza pa vozače pozivamo na dodatni oprez i strplj...

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program