[FOTO] Miss i mister županijske izložbe su krava Princeza i konj Krešo
Šampionka 23. Izložba stoke Krapinsko-zagorske županije je krava Princeza vlasnika Anđelka Fistrića iz Zagorskih Sela, dok je šampion 25. Izložbe konja pastuh Krešo vlasnika Mirka Majseca iz Bobovja.
FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE
Manifestacija je održana na Sajmišnom prostoru u Vrankovcu u Svetom Križu Začretju, u organizaciji Krapinsko-zagorske županije, Općine Sveti Križ Začretje, Hrvatske agencija za poljoprivredu i hranu, Središnjeg saveza udruga uzgajivača hrvatskog hladnokrvnjaka i Hrvatskog saveza uzgajivača konja hrvatski posavac.
Program je započeo mimohodom kočija i jahača, nakon čega je manifestaciju otvorio župan Željko Kolar.
Zahvalio je svima koji su se odazvali na izložbu. – Ovo je jedna sjajna tradicija koju ćemo održavati. Svakome tko se danas bavi poljoprivredom treba se nakloniti, a naš cilj je da nas kroz 5 godina bude duplo više. To je poruka koju smo htjeli poslati i ove godine smo proslavu obilježavanja Dana županije krenuli prošle subote s natjecanjem orača, a zatvaramo s izložbom stoke i konja. To je snažna poruka podrške našim uzgajivačima, poljoprivrednicima i čestitam svima koji su danas ovdje – poručio je Kolar.
-Mi smo jedna od rijetkih županija koja ima porast goveda na području Hrvatske, a ovakve izložbe tome pridonose. Novčane nagrade za uzgajivače imamo najviše u Hrvatskoj. Moja je želja da napravimo jedan trajni prostor gdje bi se održavali sajmovi i razgovarali smo s resornim ministarstvom da u novoj financijskoj omotnici ispregovara jedan takav poziv. Mi bismo osigurali zemljište, dokumentaciju, priključke, a ostalo da financiramo iz europskih fondova – dodao je župan Željko Kolar.
FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE
Na izložbi su se ocjenjujivale 4 kolekcije goveda (13 grla) i 5 kolekcija konja (30 grla). Neizostavan dio programa i ove godine je „Bambino kup“, na kojem sudjeluju mladi uzgajivači, budući nositelji obiteljskih gospodarstava i stočarske proizvodnje u Zagorju. Ukupno 23 mlada uzgajivača predstavilo je 15 teladi i jednog ponija.
Uz kolekcije grla konja i goveda, na izložbenom prostoru sudjelujovali su jahači, konjske zaprege, apisarij-staklena košnica, male životinje (zamorci, kunići, kokoši, patuljaste ovce), magaraci te izlagači autohtonih pasmina peradi.
Načelnik Općine Sveti Križ Začretje Marko Kos poželio je dobrodošlicu kao domaćin već druge godine. – Velika mi je čast da sudjeluje i velik broj Svetokrišćana u manifestaciji, što znači da poljoprivreda kod nas još uvijek živi. Drago mi je da se okupio i velik broj najmlađih posjetitelja – rekao je Kos.
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek, izaslanik ministra, istaknuo je da Vlada i ministarstvo snažno podupire poljoprivredu u našim krajevima, uzgoj životinja, držanje krava i konja. – To je dio tradicije, kulture i našeg identiteta i na tome trebamo ustrajati. Stočari s područja naše županije dobili su nešto više od 3 milijuna eura potpora u prošloj godini – rekao je Tušek, istaknuvši da je u stočarstvu budućnost.
U ime uzgajivača hrvatskog posavca pozdravio je Igor Hrastović te poželio lijepo druženje.
Ispred Središnjeg saveza udruga hrvatskog hladnokrvnjaka obratio se Slavko Kolarić. - Uzgoj je zastupljen na teritoriju čitave Hrvatske, imamo oko 1600 uzgajivača, a 10 udruga je učlanjeno u Savez – rekao je Kolarić.
Pomoćnik ravnatelja Hrvatske agencije za poljoprivredu Zdenko Ivkić naglasio je da je lijepo vidjeti na okupu ovako veliki broj uzgajivača, izložbenih životinja te strast u očima, posebno kod male djece s teladi. – To je garancija da će ova izložba živjeti i ubuduće. Moram pohvaliti Krapinsko – zagorsku županiju na organizaciji izložbe, čestitati na svemu što radite i zahvaliti što nas uključujete – rekao je Ivkić.
Anđelko Fristić već godinama sudjeluje na izložbi stoke, i ovo mu nije prvo šampionsko zvono. – Prije 10 – ak godina smo dobili prvo, ovo je drugo. Princeza je krava simentalske pasmine, stara 6 godina, u četvrtoj laktaciji, daje preko 45 litara mlijeka. Sada će u ovoj laktaciji imati preko 9000 litara mlijeka. Imamo preko 100 komada krava, od toga 59 muznih. Nismo zadovoljni stanjem u poljoprivredi, no guramo, sve smo si posložili. Posebno je teško u Zagorju, male su parcele, bregovi, puno je zahtjevnije na takvom terenu baviti se poljoprivredom – rekao je vlasnik šampionskog grla.
Mirko Majsec, vlasnik pastuha Kreše, kaže da je sovajanje nagrada za njega već normalno. – Moji pastusi su u uzgoju u devet županija u Hrvatskoj. Krešo je pripreman za izložbu, a porijeklom ima dobrog dedu, baku, tatu, mamu i morao je i on uspjeti. Po prirodi je dobar, a estetski ljepšeg nema – kaže Majsec, koji se 40 godina bavi konjogojstvom i kaže da je najbitnija selekcija. – Bio sam i državni šampion, europski i svjetski prvak, pa nije čudo da smo uspjeli i ovdje – dodaje Majsec.
">FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE
Prethodni članak
Sljedeći članak
Djevojčice Dora i Marta zlatarske su najčitateljice
Preminula poznata HRT-ovka (60). Bila je učiteljica u Zaboku
Današnji horoskop: jedan će znak doživjeti pravi ljubavni procvat, dok će se drugima otvoriti neočekivane prilike za putovanja
VIJEST TJEDNA: U Zagorju rođene 23 bebe. Evo tko su i odakle njihove mame
Stiže promjena vremena: Idući tjedan uz kišu moguć i snijeg, kažu meteorolozi
Policija upozorava: Širi se nova prijevara!
Hitno se povlači kućanski uređaj: Prestanite ga upotrebljavati, opasan je
Grad Oroslavje zaključio je dodjelu financijskih sredstava udrugama za 2026. godinu
[FOTO] Miss i mister županijske izložbe su krava Princeza i konj Krešo
[FOTO] Hum na Sutli slavi svoj dan: Naglasak na vrtiću, knjižnici i borbi protiv klizišta
Održivi proizvodi više nisu trend nego regulatorna i tržišna nužnost – sajam zdravo! Rijeka, od 12. do 14. lipnja
Nova pravila igre: AI, investicije i ljudi koji mijenjaju budućnost dolaze u Zagorje
Od tuširanja do crnih mrlja: kako vlaga neprimjetno preuzima vaš dom i pretvara se u plijesan
Studij koji otvara vrata svijeta: Zašto je EFRI izbor budućih lidera
Izvučen dobitnik: Evo tko osvaja ove vrhunske INKOP cipele
