ForestFest u Radoboju ponovno oduševio posjetitelje
U srcu Zagorja, okružen zelenilom Strahinjčice, Radoboj je i ove godine bio domaćin ForestFesta – festivala prirode i zajedništva koji okuplja sve generacije. Od 9. do 11. svibnja 2025. godine, ForestFest je još jednom potvrdio važnost brige za prirodu i zdrav način života, boravak na otvorenom, očuvanje okoliša, održivi turizam te suradnju i zajedništvo unutar zajednice.

Manifestacija je započela u petak, 9. svibnja, u 9:00 sati likovnom kolonijom, au 9:30 započela je stručna konferencija na temu „Priroda i zdravlje“. Prisutnima su se uvodno obratili općinski načelnik Anđelko Topolovec i Jasna Vukas, predsjednica platforme Snaga šume.

Drugi stručni skup u sklopu ForestFesta okupio je niz uglednih predavača iz različitih zemalja, stručnjaka iz područja šumske terapije, zdravlja, održivosti i certificiranja ljekovitih šuma i staza.

Konferenciju je otvorio dr. sc. Won Sop Shin, istaknuti korejski stručnjak za šumsku terapiju i društveno šumarstvo s više od 30 godina iskustva. U svom predavanju „Korea National Center for Forest Therapy“ predstavio je aktivnosti Korejskog instituta za dobrobit šuma, osnovanog 2016. godine, s naglaskom na liječenje, edukaciju i upravljanje. Posebno su istaknute aktivnosti Nacionalnog centra za šumsku kupku u Južnoj Koreji te raznovrsni terapijski programi namijenjeni svim dobnim skupinama.

Slijedila je doc. dr. Darija Cvikl, glavna tajnica Međunarodnog društva za šumsku terapiju (ISFT) i koautorica nacionalno ovjerenog programa za pružatelje šumske terapije u Sloveniji. U predavanju „Forest Therapeutic Tourism: Shaping the Future“ govorilo se o razlikama u pristupu šumskoj kupnji u Kini i Europi, te su predstavljeni primjeri dobre prakse iz Kranjske Gore i Celja, naglasivši važnost institucionalizacije i međusektorske suradnje.
dr. sc. Stefanie Frech, projektna voditeljica Međunarodnog ureda za certificiranje ljekovitih šuma u Njemačkoj, sudjelovala je putem video poziva. Predstavila je najnovija znanstvena istraživanja i standarde za certificiranje ljekovitih šuma s ciljem njihove integracije u sustave javnog zdravstva i održivog turizma.
Dijana Hršak, dipl. ing. agr., ravnateljica Javne ustanove „Zagorje zeleno“, govorila je o važnosti prirode i šuma u svakodnevnom životu, s naglaskom na ljekovito bilje poput kamilice, trputca i jele te proizvode iz prirode poput meda koji doprinose zdravlju.

dr. sc. Giorgia Bottaro s Odjelom za teritorij i agrošumske sustave Sveučilišta u Padovi održalo se izlaganje „Terapije temeljene na prirodi: EU projekti i inovacije“. Predstavila je najnovije europske projekte i inovativne pristupe u upravljanju šumskim ekosustavima, posebno u kontekstu terapije i zdravlja.
dr. sc. Dijana Vuletić, znanstvena savjetnica Hrvatskog šumarskog instituta, predstavila je rezultate istraživanja o važnosti različitih tipova šuma i njihovom potencijalu za terapijske staze. Istaknuta je uloga vodiča šumske terapije u prepoznavanju karakteristika koje omogućuju najbolje ishode terapije.
Stručni ciklus zaključen je predavanjem dr. sc. Jadranke Roša, ekologije i inženjerke šumarstva, na temu „Certificiranje šumskih staza“. Predstavila je kriterije koje šumske staze moraju zadovoljiti da bi bile priznate kao terapijske – sigurnost, pristupačnost, prirodnost i mogućnost provođenja meditativnih aktivnosti.

Ove je godine ForestFest prvi put dobio i međunarodnu dimenziju. U suradnji Općine Radoboj i Općine Beltinci iz Slovenije, festival je dobio bilateralni karakter s ciljem jačanja prekogranične suradnje na temu šumske terapije. U Radoboju je stiglo 50 gostiju iz Beltinaca koji su, između ostaloga, posjetili Muzej Radboa, sudjelovali u radionicama izrade suvenira, šumskih kupki, meditacije i zvučne kupke kod Planinarskog doma. Projekt je sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Interreg programa Slovenija – Hrvatska.
Uz stručni dio, ForestFest je ponudio i raznolik kulturno-zabavni program. U petak navečer održan je koncert klasične glazbe „Navrh brega“ u Kapeli sv. Jakoba, gdje su nastupili Goran Gregorin (orgulje), Davor Zrinščak (truba), Nikola Šrajbek (gitara), Filip Mikša (tenor) i Filip Šeremet (trombon). Izveli su sedam skladbi velikih majstora poput Stradellea, Handele, Schuberta i Bacha. Navečer je publiku okupio domaći bend Janke i Marke.

Održane su i radionice za djecu i odrasle, šumska pedagogija u suradnji s učenicima OŠ Side Košutić i polaznicima DV Škrinjica, mitske priče, šumske kupke te besplatni razgledi Muzeja Radboa i Hiže vinove loze.
Subota je donijela nove šumske kupke, dječju potragu „Lov na skriveno blago – Escape igra“, stručno vođenje stazom „Putovima orhideja“ i Qi Gong vježbe. Večer je završila koncertom „Evergreen Tria“ i nastupom popularne grupe Vatra, uz napomenu da će sav prihod od ulaznica biti doniran udruzi OSIT Krapina.

Nedjeljni program zaključen je dodatnim šumskim kupkama i edukativnom „medenom radionicom“ Udruge pčelara Krapina, na kojoj su sudionici imali priliku kušati 15 vrsta meda i saznati više o ulozi pčela u očuvanju ekosustava.

ForestFest 2025 još je jednom dokazao da je riječ o festivalu koji povezuje prirodu, zdravlje i zajednicu. Organizatori zahvaljuju svim volonterima, izvođačima i posjetiteljima koji su svojim entuzijazmom i sudjelovanjem doprinijeli njegovu uspjehu.
