Prethodni članak
Sljedeći članak

Đurek: 'Regenerator je mnogima trn u oku', Vrančić: 'Ovim se prevršila svaka mjera'

Na drugoj sjednici Gradskog vijeća Grada Zaboka, održanoj u ponedjeljak, jednoglasno je prihvaćen rebalans proračuna za 2025. godinu koji sada iznosi 17,5 milijuna eura. Najvažnija promjena odnosi se na ulaganja u predškolski odgoj, dok su rasprave otvorile i pitanja kulturnih ulaganja te komunalne infrastrukture


Ponedjeljak je u Gradu Zaboku obilježila druga sjednica Gradskog vijeća s dnevnim redom od 15 točaka na kojoj je jednoglasno, odnosno s 13 glasova, prihvaćena jedna od važnijih odluka - izmjena i dopuna proračuna za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu. Proračun Grada Zaboka sada iznosi 17.501.395,74 eura, a u rebalans se prvenstveno moralo zbog izgradnje vrtića u Špičkovini uz još poneke, kako je rekla gradonačelnica Valentina Đurek, ''kozmetičke'' promjene.

Vrtić

- Drugi dio rebalansa se također odnosi na vrtić, a radi se o pripremi učionice PŠ Martinišće za jasličku grupu. Ta sredstva, za opremanje i izvođenje radova stavili smo u proračun. Martinišće će nam biti privremena lokacija. Poslali smo zahtjeve prema Županiji i nadamo se da će oni odobriti korištenje škole kao privremenog rješenja tako da sva djeca budu upisana u vrtić - pojasnila je gradonačelnica Đurek.

Petar Vrančić, potpredsjednik Vijeća, Klub vijećnika HDZ-a, poručio je kako su podršku rebalansu dali upravo zbog izgradnje vrtića u Špičkovini, ali i da se ne slažu sa svim stavkama.

- Odlučili smo dati podršku prvenstveno radi nekoliko ključnih projekata i potreba koje izravno utječu na život naših građana. Što se tiče vrtića u Špičkovini, Grad je još 2023. godine potpisao sporazum s Ministarstvom da će koristiti ta sredstva, no do ove godine nije poduzeo nikakve konkretne korake da bi se u tom smjeru krenulo. Ovim rebalansom donijeli smo odluku da će se gotovo 4 milijuna eura izdvojiti za izgradnju vrtića. Ne slažemo se sa svime, napominjem – objasnio je Vrančić. 

Kultura

Tijekom sjednice, oporba je imala prigovor i o prevelikim sredstvima za Centar urbane kulture, zbog čega su bili suzdržani.

- Konkretno, radi se o sredstvima za Centar urbane kulture. Zašto? Kada smo krenuli s Regeneratorom garantirali su nam smanjenje iznosa, a ne povećanje. Taj iznos bio je 376.000 eura, a danas, nakon nekoliko rebalansa, došli smo na 450.000 eura. To su sredstva za koja smatramo da su prevelika. Tim sredstvima mogli bismo sto posto financirati boravak sve djece u zabočkom vrtiću Zipkica. Mi jesmo za Regenerator, ali to su prevelika sredstva. Svi sportaši u gradu Zaboku ne troše toliko. Ovim se prevršila svaka mjera – rekao je Vrančić i dodao kako će za dvije godine početi i otplaćivati glavnica kredita za Regenerator, ali i za projekt 'Brzo'.

- Regenerator je trn u oku mnogima. Svaki grad koji imalo njeguje urbanu kulturu mora imati jedan Regenerator. Oni koji ga posjećuju kažu da je premali, nekima je preveliki, ali imaju događanja skoro svaki dan i u prvom djelu ne mogu ostvarivati više od 50 posto prihoda, nego što su troškovi. Tako je to bilo i u studiji izvodljivosti kada se sami projekt prijavljivao. Troškovi bi s vremenom trebali padati jer bi se oni trebali financirati sami. Ovo im je prva godina da rade i treba im zamašnjak. No, događanja su tu, ulaznice se prodaju, svi prostori su popunjeni, otvorit će se hostel, a sve to donosi prihod. Mladim poduzetnicima je super, organizacijama civilnog društva također... Da, troškovi su veći, ali smanjivat će se – objasnila je gradonačelnica Đurek.

Tri velike investicije

Klub HDZ-a nije podržao održavanje komunalne infrastrukture jer su se smanjili iznosi financiranja za asfaltiranje nerazvrstanih cesta. Prema riječima gradonačelnice, na području grada odvijaju se tri veće investicije - asfaltiranje devet nerazvrstanih cesta, ukupne duljine od 2,7 kilometara. Radi se i prilazna cesta od Plodina prema novim zgradama. Održan je i niz sastanaka vezan uz smirivanje prometa, pogotovo u blizini škola. Prema njenim riječima, završetak tih zahvata očekuje se do početka ove školske godine. Ipak, trenutno najvažnija investicija je u Parku Milana Prpića koji će biti dnevni boravak za sve generacije.

- To je naš zeleni otok u pozitivnom smislu. Sastojat će se od dječjeg igrališta s modernim spravama, toboganima, mrežama za penjanje, trampolina, ljuljački, zatim cijevi kroz koje se klinci mogu provlačiti pa sve do umjetnih brda. Drugi dio se tiče košarkaškog terena sa specijalnom podlogom za više vrsta sportova. Hortikultura se neće moći izvesti zbog vrućina pa će to biti gotovo u listopadu ili studenom – objasnila je i najavila Đurek.

Ukidanje zelenih otoka

Pri kraju sjednice, kod zadnje točke dnevnog reda, gradonačelnica je najavila ukidanje zelenih otoka za odlaganje otpada zbog loših iskustava. Kako je istaknula, slika govori više od tisuću riječi. Do sada su na području Zaboka već ukinuta tri, a foto dokumentacija koja je prikupljena prikazuje ne zelene otoke već odlagališta građevinskog materijala, namještaja, sanitarija...

- Tome bismo priložili i onaj dio kako građani mogu zbrinuti svoj otpad, a to je prvenstveno da se svaki dan od 11 do 18 sati mogu javiti u dvorište komunalnog poduzeća i odložiti svoj komunalni otpad. Isto tako, omogućeno je našim sugrađanima mobilno reciklažno dvorište koje dolazi u svaki kvart petkom i prema rasporedu seli. Nismo ostali bez alternative, ne trebamo otpad voziti ne znam kuda, praktički nam se može preuzeti na kućnom pragu ili u centru grada – objasnila je.

- Pet tjedana je prošlo od kada smo došli u Zabok, nastavljamo ritam radova. Dosta toga smo preuzeli, provodimo mnogo stvari koje su već bile zapisane u proračunu. Uz to, mahom po mjesnim odborima realiziramo komunalne radove – rekla je.

Prihvaćene točke

Na sjednici je svoje izvješće o radu i financijska izvješća za prošlu godinu podnijela Plavinka d.o.o. kao i Komunalno Zabok d.o.o. i Vatrogasna zajednica Grada Zaboka. Ta su izvješća jednoglasno prihvaćena, dok su godišnje izvješće o radu i financijska izvješća za prošlu godinu prihvaćena s 12 glasova za, a jednim protiv. Jednoglasno je prihvaćena i Odluka o osnivanju Savjeta mladih koji će imati pet članova. Nadalje, prihvaćena je i Odluka o raspoređivanju sredstava za financiranje redovitih političkih aktivnosti u ovoj godini prema kojoj svaki vijećnik dobiva 265,45 eura, a vijećnice još 10% na taj iznos. Prihvaćen je i prijedlog plana rasvjete grada Zaboka kao i Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada Dječjeg vrtića Zipkica te zapošljavanje dvaju odgojitelja na neodređeno vrijeme. Prijedlog Odluke o sufinanciranju troškova produženog boravka Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskog u školskoj godini 2025./2026., Izvješće o godišnjem planu upravljanja imovinom-nekretninama Grada Zaboka za 2024. te Izvješće o korištenju proračunske zalihe za razdoblje siječanj – lipanj 2025. prihvaćeni su jednoglasno.

Druga sjednica Gradskog vijeća pokazala je aktivan investicijski zamah u svim segmentima – od predškolskog odgoja i urbane kulture do infrastrukturnih zahvata. I dok se rebalans podržao konsenzusom, rasprave o prioritetima ulaganja pokazale su da će i iduće sjednice donijeti zanimljive polemike.

 

 

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook