Uoči blagdana Svih svetih položeni vijenci i odana počast na Gradskom groblju u Varaždinu
Već tradicionalno, uoči blagdana Svih svetih, na varaždinskom gradskom groblju, u pratnji pripadnika Husarske garde Varaždinske županije te Varaždinske građanske garde, položeni su zajednički vijenci Varaždinske županije i Grada Varaždina kod Središnjeg križa u spomen na sve preminule građane, zatim kod Spomen kosturnice u spomen na sve preminule te poginule pripadnike Antifašističkog pokreta, te kod Križa branitelja u spomen na sve preminule te poginule i nestale hrvatske branitelje, kao i civilne žrtve Domovinskog rata.
U zajedničkom izaslanstvu bili su župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, gradonačelnik Grada Varaždina dr.sc. Neven Bosilj, predsjednik Županijske skupštine Krunoslav Lukačić, zamjenica župana Silvija Zagorec te predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina Lovro Lukavečki. Uz njih, počast su odali i članovi Udruge roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata Varaždinske županije, zatim članovi mnogobrojnih braniteljskih udruga, predstavnici Ministarstva obrane, Ministarstva branitelja, PU varaždinske, Hrvatske vojske, članovi Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Varaždinske županije te okupljeni građani.
Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak istaknuo je kako se već tradicionalno uoči blagdana Svih svetih odaje počast svima onima koji nisu više s nama.
- Ovaj vikend obići ćemo grobove naših najmilijih, prisjetiti se naših djedova, baka, roditelja, susjeda, rodbine, svih onih koji su bili uz nas i činili naš život ljepšim i ugodnijim. Prisjetit ćemo se i svih zaslužnih građana, onih kojih su gradili naša općine, gradove i županiju da budu upravo to što danas jesu, da naša županija bude jedan od najrazvijenijih kutaka u Republici Hrvatskoj. Isto tako pozivam sve da u svoje molitve uvrste i nestale branitelje i civile. Prekjučer smo saznali da su pronađeni posmrtni ostaci trojice naših vitezova, branitelja Vukovara, a Hrvatska još uvijek traži oko 1.740 nestalih. Njihovim obiteljima je najteže, jer ne znaju gdje zapaliti svijeću u spomen na svoje najdraže – rekao je župan Anđelko Stričak.
Gradonačelnik Grada Varaždina dr.sc. Neven Bosilj, također je naglasio važnost blagdana Svih svetih.
-Blagdan Svih svetih je prilika da se prisjetimo naših najmilijih i prilika da se odavanjem počasti na varaždinskom groblju prisjetimo i svih preminulih Varaždinaca tijekom naše osam i pol stoljeća duge povijesti koji su obogatili naš grad i koji su svoje živote utkali u to što je Varaždin danas, a Varaždin je danas najbolji grad za život u Republici Hrvatskoj. Na tome im svima zahvaljujem.
Gradonačelnik je uputio i molbu svim građanima: "Još jedna stvar na koju bih volio skrenuti pozornost jesu sve veće količine otpadne plastike koja ostaje na groblju. Apelirao bih prema našim sugrađanima i posjetiteljima groblja da bol i ljubav koju osjećaju prema svojim preminulima ne mjere prema broju upaljenih svijeća i lampaša na grobovima. Nažalost, sada već imamo više od 60 tisuća kilograma otpadne plastike, a polovica toga se skupi za vrijeme Svih svetih. Troškove zbrinjavanja radije bi ulagali u zelenilo, šljunčane staze i uređenje. Stoga, molim naše sugrađane i posjetitelje, vodite brigu i o tome, imamo jedno od najljepših groblja u ovom dijelu Europe, čuvajmo ga takvim."
Molitvu za sve preminule predvodio je velečasni Ivica Horvat, policijski kapelan.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Teška nesreća: Maloljetnik bez kacige i vozačke sletio s motora, prevezen u bolnicu
Proslavite Dan državnosti u Tuhlju uz igre za klince i odrasle, dobru kapljicu i srneći gulaš
NE JEDITE: Poznati trgovački lanac hitno povlači povrće zbog štetne kemikalije
PREDIVNA VIJEST: U Zagorju proteklog tjedna rođene 23 bebe. Evo tko su i odakle njihove majke
Sudbina se mijenja 31. svibnja: Pun Mjesec otvara slavinu s novcem za 4 znaka, a jedan treba odmah uplatiti loto
[PROGNOZA VREMENA] Sve toplije
Užas u Kini. U eksploziji u rudniku ugljena poginula 82 rudara
Blagdan svete Jelene obilježen misnim slavljem i obnovom bračnih zavjeta
Ovom znaku horoskopa život se totalno mijenja u lipnju: Astrolozi tvrde da stiže razdoblje kakvo nije imao godinama
Zagorec KR zasluženo slavio protiv Vrapča i potvrdio drugo mjesto
Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode – 22. svibnja
Nikad sporija sezona: Kako privući goste tijekom cijele godine
Ne postoji građevina za stanovanje kojoj nije potrebna ventilacija
Gospodarenje stanovima d.o.o. uspješno provelo energetsku obnovu zgrade Mače 32A
Oporavljena roda vraćena u prirodu na području Zagorskih Sela
