Prethodni članak
Sljedeći članak

Seoski turizam očekuje puno od europskih fondova

U sklopu projekta „Strategija ruralnog razvoja Krapinsko-zagorske županije“ kojeg provodi Zagorska razvojna


U sklopu projekta „Strategija ruralnog razvoja Krapinsko-zagorske županije“ kojeg provodi Zagorska razvojna agencija u suradnji s Razvojnom agencijom Kozjansko i Krapinsko-zagorskom županijom, a koji je financiran u sklopu programa CEI KEP (Central European Initiative Know-how Exchange Program), održana je završna konferencija na kojoj je predstavljena Strategija i aktivnosti provedene u sklopu projekta.

U Muzeju Žitnica okupili su se glavni akteri izrade strategije, kao i zainteresirani pojedinci i ustanove koji se nadaju da će kroz strategiju lakše do povoljnih financijskih sredstava.

- Kad smo krenuli u izradu Strategije ruralnog razvoja prvi cilj nam je bio da uskladimo potpore s politikom ruralnog razvoja EU i Republike Hrvatske. Dodatni motiv zašto smo pristupili izradi Strategije je izmjena zakonodavstva, odnosno Zakona o potporama u poljoprivredi i ribarstvu gdje je propisano člankom 6 tog zakona, da jedinice lokalne i regionalne samouprave ne mogu više sufinancirati poljoprivrednu proizvodnju kako su to činili do sada, da li se radi o jednoj sadnici, jednom cijepu ili jednoj kravi, nego mogu samo financirati mjere ruralnog razvoja. Upravo smo krenuli u izradu Strategije, kako bi dobili važan dokument pomoću kojega ćemo moći nakon primjene tog zakona od 1. studenog, složiti program ruralnog razvoja kojim ćemo financirati u trogodišnjem razdoblju razvoj kako ruralnih područja, tako i same poljoprivrede na području KZŽ. Svi projekti koji će biti aktivni na ruralnom prostoru biti će objedinjeni u jedno i onda ćemo moći zajedničkim nastupom iz sredstava EU fondova, nacionalnih i županijskih sredstava to što bolje iskoristiti – rekao je pročelnik za poljoprivredu Luka Čuljak.

Slovenska iskustva

Ovaj strateški dokument rezultat je razmjene iskustva Hrvatske i Slovenije u području ruralnog sektora te objedinjava dobru praksu Europske unije, koja je stavljena u okvire Krapinsko-zagorske županije. Strategijom se definiraju mjere ruralnog razvoja Županije koje će se provoditi u slijedeće tri godine, a usmjerene su na održavanje i poticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje i ruralnog turizma. Razvojna agencija Kozjansko sudjelovala je kao partner u ovom projektu.

- Dobro je da ono što se pozitivno događa na terenu, polako uvodimo u praksu. Problem je da su poljoprivredna gospodarstva mala, usitnjena, što je situacija i kod nas, na slovenskoj strani. Tu je najviše naših iskustava, kako projekte povezati i zatim realizirati na višem nivou. Možemo se pohvaliti da smo uspješni u privlačenju novaca iz europskih fondova, ali važno je naglasiti da je potrebno imati pripremljene projekte i prije nego su natječaji objavljeni. Problem je da dosta puta ponestane vremena i zato kod svih projekata je potrebno imati osigurane izvore financiranja. To su iskustva s kojima možemo pomoći – rekla je Andreja Smolej, direktorica Razvojne agencije Kozjansko.

Ruralni razvoj nije samo poljoprivreda


Direktorica ZARA-e Ines Kos

ZARA iza sebe već ima dosta odrađenih projekata. No, za Strategiju ruralnog razvoja možemo reći da je jedan od najvažnijih s kojim su su susreli u posljednje vrijeme.

- Ovo je iznimno važan strateški dokument s obzirom da uz županijsku razvojnu strategiju, koja je krovni strateški dokument za planiranje regionalnog razvoja, Strategija ruralnog razvoja određuje dio, koji se odnosi na područje poljoprivrede i ruralnog razvoja. S obzirom da je cijela naša županija ruralno područje, pod ruralni razvoj možemo staviti jako puno projekata. Tu, prije svega mislim, na projekte koji utječu na poboljšanje kvalitete života, od opremanja dječjih vrtića, igraonica, igrališta i tu je važno naglasiti ono što ljudi ne percipiraju, a to je da ruralni razvoj nije samo poljoprivreda, već niz aktivnosti kojima utječemo na poboljšanje kvalitete života. Ova strategija, daje nam okvir kojim definiramo projekte koji će se kandidirati za IPARD u ovom predpristupnom razdoblju, a nakon 1. srpnja 2013. i za europski fond za poljoprivredu i ruralni razvoj, za kojeg znamo da je jedan od fondova koji uz kohezijski fond za izjednačavanje regija osigurava najviše sredstava iz proračuna EU. Imamo dovoljno projekta i sa zadovoljstvom mogu reći da je odobren prvi IPARD u KZŽ, projekt PZ Krapina, a isto tako radimo na projektima za gradove i općine i na konstantnoj edukaciji poljoprivrednika, jedinica lokalne samouprave i ostalih potencijalnih korisnika, da bi na taj način stvorili što veću bazu potencijalnih korisnika fondova kad se oni otvore – rekla je direktorica ZARA-e Ines Kos.

Na konferenciju su stigli i zainteresirani poduzetnici, vlasnici OPG-a, institucija koji traže povoljnije financiranje svojih ulaganja.

- Mi se bavimo seoskim turizmom i očekujemo puno od ovakvih programa. Imamo objekt koji namjeravamo proširiti s novim kapacitetima, sobama, wellnessom. Očekujemo neka sredstva iz fondova, ima dosta natječaja, a mi pripremamo projekte i vidjet ćemo što će biti. Nadamo se da ćemo uspjeti – rekao nam je Ladislav Radovečki s OPG-a Kozjak.

Sudionike konferencije pozdravio je i župan Siniša Hajdaš Dončić.

- Ruralni razvoj predstavlja jedno od ključnih pitanja, odnosno jedan je od prioriteta, kako na nacionalnoj, tako i na razini KZŽ. Stoga je Strategija ruralnog razvoja KZŽ od iznimne važnosti kao način razmjene iskustva, učenja od drugih, ali i jačanja naših kapaciteta za buduću suradnju. Cijela KZŽ je ruralna i kroz integralni pristup koji uključuje sve ruralne aktere, poljoprivrednike, lokalna poduzeća, može se pridonijeti da KZŽ i u ruralnom sektoru može ostvariti određene ekonomske benefite – rekao je župan.

Piše Sebastijan Fuštin

Još članaka iz "Turizam"

Facebook