Priprema se obnova kapelice svete Margarete u Lenišću
Prema riječima župnika Dragutina Šengule, ova kapelica datira iz davnog 18. stoljeća i vapi za obnovom kako iznutra, tako još više izvana
Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije Tuhelj planira ove godine poslije blagdana Velike Gospe obnoviti krovište kapelice svete Margarete u Lenišću koja je pod zaštitom spomenika kulture.
Prema riječima župnika Dragutina Šengule, ova kapelica datira iz davnog 18. stoljeća i vapi za obnovom kako iznutra, tako još više izvana. Prioritet je naravno krenuti od onog najhitnijeg da bi se zaštitilo ostalo, a to je naravno krovište. Ministarstvo kulture RH je dodijelilo određena sredstva za tu namjenu, a ostatak će se prikupiti donacijama pojedinaca kao i lokalnih vlasti.
- Nadamo se da ćemo onda uskoro krenuti u ostale radove zaštite i obnove sakralne i kulturne baštine naše tuheljske Župe. Zahvalan sam svima koji nam omogućuju da se radovi mogu izvršiti i sačuvati materijalno blago naše Župe - dodao je župnik Šengula. Već je 1639. godine na mjestu današnje kapele u Lenišću stajala stara drvena kapela iste svetice. U njoj se nalazio drveni oltar a imala je dva zvona, kalež, dvije misnice i ostalo ruho te posuđe potrebno za bogoslužje. Oltar kapelice u Lenišću zaslužuje posebnu pažnju. To je pravo remek djelo koje je oduševilo već znamenitog Tomu Kovačevića. Prilikom kanonskog pohoda 1703. Godine on je za njega zapisao „da je ukras svih ukrasa, kojem se raduje i svetica zaštitnica i cijela kapela. Zidani toranj kapele podignut je 1835. godine. Kapelica je stradala u potresu 1880.godine potpuno je obnovljena tek 1884. godine. Glavni, danas i jedini oltar u kapelici nesumnjivo je njezina najveća umjetnička vrijednost. Kapelica u Lenišću i danas je važno središte pastorizacije župe.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Kraj kafića u Zagrebu osvanuo grafit Zagorcima jako dobro poznat 😆
U centru Zaboka otvara se privatna poliklinika iza koje stoji iskusni i cijenjeni zagorski kirurg
Brutalan napad na popularnoj manifestaciji u našem kraju. Mladić leži, drugi ga nokautira udarcem nogom u glavu
Tužna vijest: preminuo ugledni novinar Zagorskog lista i portala Zagorje.com
Teška prometna nesreća: Jedna osoba poginula, očevid je u tijeku
Zagorec držao doma pušku, streljivo i ručnu bombu. Policija objavila detalje
Požar iz BiH stigao u Hrvatsku: 'Fronta je velika i na nepristupačnom terenu'
Muškarac zaražen virusom Zapadnog Nila na respiratoru, bori se za život u zagrebačkoj bolnici
Zagorec KR dočekuje Maksimir, Gaj Mače u gostima kod HAŠK-a
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
