Zabok poražen u Čistoj Velikoj od Šibenke

10. kolo Hrvatski telekom Premijer lige košarkaša Hrvatske, Šibenka – Zabok 87:81

Zabok je propustio lijepu priliku da se iz Čiste Velike vrati punim plijenom. Domaćin Šibenka je na kraju ipak pokazala više i zasluženo pobijedila sa šest koševa razlike (87:81). Nekoliko puta je Zabok bio u dvoznamenkastom manjku iz kojeg bi se Zabok brzo vratio i približio, no kada je trebalo potpuno preokrenuti rezultat košarkaši Ivana Tomasa nisu imali strpljenja, srljali su u greške, što je domaćin znao iskoristiti.

Trener Tomas bio je prisiljen uzeti prvu minutu odmora u 6. minuti kod rezultata 13:7. Tim potezom ništa se nije bitno promijenilo u igri Zaboka, što više Šibenka je na krilima Širka u 9. minuti došla do 12 koševa viška (24:12) a nakon što je sa zabio Maričević, nakon prvih deset minuta na semaforu je stajalo 24:14.
Zabok je dobro ušao u drugu četvrtinu i nakon trice Lisice u 12. minuti uspio se približiti na -4 (26:22). No Šibenik je prvo odgovorio serijom od 5:0, a vezanim tricama Mikovića i Bašića u 16. je minuti došao do 12 koševa viška (40:28). Redove Zaboka u završnici prvog dijela s nekoliko je lijepih asistencija povezao Primorac, a nakon zakucavanja Jambrovića Zabok se u 20. minuti ponovno spustio na -6 (43:37), a s istim se rezultatom i otišlo na „veliki odmor“. Šteta što je isti igrač u samoj završnici druge četvrtine promašio oba slobodna bacanja.
Šibenka je bolje otvorila u nastavku. Miković je u 23. minuti položio za novo dvoznamenkasto vodstvo (51:41), a domaćin nakon zakucavanja Andabake i njegovog dodatno pogođenog slobodnog bacanja u 25. minuti ima najvećih +14 (59:45). Redove Zaboka prvo je probudio Črnjević, a potom Primorac i Anzulović koji tricom samo 50 sekundi prije kraja treće četvrtine približava Zabok na -2 (63:61), da bi za Zabok neugodni Mlija Mioković ipak domaćinu priskrbio četiri koša viška (65:61), pred zadnjih deset minuta.

Uzbudljiva završnica

Ubačajima odličnog Širka s linije slobodnih bacanja u 34. minuti Šibenka je opet na dvoznamenkastom vodstvu (73:63). Probudio se tada Tomas, pridružio mu se Jambrović i Zabok za nepune dvije minute kreira seriju od 7:0 (73:70) i vraća se u igru. No tricom Andabake i dvicom za nepunih 30 sekundi domaćin ima ugodnih 8 koševa viška (78:70). Tu priči nije bio kraj, Črnjević je polaganjem uspio Zabok primaknuti na -5 (79:74), nakon čega je Petar Marić promašio tricu za možebitnih dva koša zaostatka minutu i 51 sekundu prije kraja, da bi 19 sekundi prije kraja Jambrović približio Zabok na 85:81, no za nešto više nije bilo vremena i Šibenka je s linije slobodnih bacanja uspjela sačuvati svoju prednost.

Širko i Miković predvodili domaćina u pobjedi

Domaće su u pobjedi predvodili Henrik Širko i Miković Milija, obojica s double-double učinkom. Najbolji pojedinac utakmice, Širko, upisao je 19 koševa, 10 skokova i 6 asistencija uz valorizaciju 30, dok je Miković uz 19 koševa upisao 11 skokova. Značajan udio dali su i Kristijan Andabaka sa 16 koševa, kao i Domagoj Šarić s 15 koševa i 5 asistencija. Trica je bilo moćno oružje u redovima domaćih, ubacili su ih 11 iz 25 pokušaja, što je odličnih 44%:
Kod je double-double učinak imao kapetan Antonio Črnjević koji je upisao 11 koševa uz 10 skokova i 3 asistencije. Najefikasniji sa 14 koševa bili su Mladen Primorac i Patrik Jambrović, s time da je Primorac upisao i 8 skokova i čak 7 asistencija. Dvoznamenkast je bio i Ivan Tomas koji je upisao 11 koševa uz 5 skokova.

Dvije domaće utakmice ovaj tjedan

Pred košarkašima Zabok je izazovan i naporan tjedan. Prvo će u srijedu 18.11. u 19 sati u svojoj dvorani u zaostaloj utakmici 8. kola dočekati Furnir, a potom će već u subotu 21.11. u 19 sati dočekati Zadar koji s Cibonom dijeli prvu poziciju. Zabok će naravno u obje utakmice pokušati ostvariti pobjede, no sasvim je sigurno da bi puno važnije pobjeda bila ona protiv Furnira, koji je jači u odnosu na prošlu sezonu, i dužnik je košarkaša Zaboka iz ovogodišnjeg finala Katranovog memorijala kada je slavio usred Zaboka na krilima Pandurića. Nažalost zbog poznate situacije oko pandemije korona virusa, Zaboku će izostati potpora s tribina, tj. obje će se utakmice odigrati bez prisustva gledatelja.

IZJAVE TRENERA
Đenan Rahimić, Šibenka: „Važna pobjeda. Nakon dva nesretna poraza u Sinju i Osijeku ova se utakmica prije svega trebala dobiti psihički. Uspjeli smo probiti tu barikadu. Dozvoljavali smo Zaboku da se vrati, ali mislim da naša pobjeda ni jednog trenutka nije dolazila u pitanje. Od prvog trenutka smo znali što želimo i čestitam mojim igračima na zalaganju i pobjedi“.
Ivan Tomas, Zabok: “Čestitam Šibenčanima na pobjedi. Tijekom cijelih 40 minuta je bili su bolja momčad. Mi smo u nekim periodima bili dobri, ali to je bilo premalo. Kada bi došli na 2-3 koša zaostatka napravili bi neke kikseve koji je Šibenka znala kazniti i zasluženo pobijediti“.

ŠIBENKA – ZABOK 87:81 (24:14, 19:23, 22:24, 22:20)
ČISTA VELIKA: sportska dvorana, SUCI: Radojković, Bajramović i Vukušić.
ŠIBENKA: Freeman 8 (1-2), Šarić 15, Živković, Bašić 5 (2-2), Solomun 5 (3-4), Klarin, Mioković 19 (2-4), Pleadin, Vlaić, Širko 19 (3-4), Andabaka 16 (4-6). TRENER: Đenan Rahimić
ZABOK: Martinko, Krajinović, Anzulović 9, G. Marić 4 (0-2), Tomas 11, Črnjević 11 (0-1), P. Marić 9 (2-4), Primorac 14, Lisica 5, Maričević 4, Jambrović 14 (2-4). TRENER: Ivan Tomas
SLOBODNA BACANJA: Šibenka: 16/23 (69%); Zabok: 4/11 (36%)
DVICA: Šibenka 19/31 (61%); Zabok: 28/55 (50%)
TRICA: Šibenka: 11/25 (44%) (Širko 3, Šarić 3, Andabaka 2, Freeman, Bašić, Miković); Zabok: 7/19 (36%) (Anzulović 3, Tomas, P. Marić, Črnjević, Lisica)
SKOKOVI: Šibenka: 36 (29+7) (Mioković 11, Širko 4, Andabaka 4, …); Zabok: 34 (20+14) (Črnjević 10, Primorac 8, Tomas 5, …)
ASITENCIJE: Šibenka: 20 (Širko 6, Šarić 5, Andabaka 3, Freeman 3, …); Zabok: 23 (Primorac 7, P. Marić 5, G. Marić 3, Črnjević 3, …)
VALORIZACIJA: Šibenka: 101 (Širko 30, Miković 23, Andabaka 17, Šarić 16, …); Zabok: 91 (Črnjević 23, Primorac 19, Jambrović 13, Anzulović 11, …)

Ostali parovi 10. kola:
Zadar – Split 88:61
Cibona – Furnir 85:67
Alkar – Sonik Puntamika 85:94
Vrijednosnice Osijek – Adria Oil Škrljevo 83:69
Gorica – Hermes Analitica (24.11.)

Zaostala utakmica 8. kola: ZABOK – Furnir (srijeda 18.11. u 19 sati)