Sjajni Zabok razbio Adria Oil Škrljevo

9. kolo HT Premijer lige košarkaša Hrvatske, ZABOK - Adria Oil Škrljevo 94:66

U svom najboljem ovosezonskom izdanju košarkaši Zaboka su u 9. kolu uvjerljivo slavili protiv Adria Oil Škrljeva sa čak 28 koševa razlike (94:66). Malo tko se tome nadao, ali pobjeda domaćih izborena pred kamerama HTV-a sasvim je zaslužena, a mogla je biti i više izražena, da gostujući trener Rajković nije kroz minute odmora mobilizirao svoje igrače, koji nisu bili ni sjena momčadi iz prijašnjih utakmica.

Zabok se ovaj tjedan pojačao Garrettom

Pred utakmicu protiv Škrljeva Zabok se ovaj tjedan pojačao s tamnoputim američkim razigravačem Jarvisom Garettom koji je visok 183 cm, a ima 26 godina i poprilično je iskusan. Riječ je o igraču koji je igrao sveučilišnu košarku za Rhode Island, da bi profesionalnu karijeru započeo 2018 u ciparskoj Omoniji. Sezonu 2019./2020 je započeo u grčkom Rethymno Cretan Kingsima, da bi se potom opet vratio na Cipar, ovaj puta u Apoel. Slijedi odlazak u Slovačku gdje je igrao za Spišsku Novu Ves, a potom i u mađarski Jaszberenyi KSE. Ako je suditi po prvoj utakmici Zabok je u njemu dobio baš ono što je tražio, igrača jakog na lopti.

Izjednačen početak

Sam početak utakmice bio je poprilično izjednačen, igralo se koš za koš sve dok se Zabok u 8. minuti nije koševima Budimira odlijepio na +5 (21:16). Gosti su uzvratili tricom Jelenković i četiri uzastopna ubačaja Rajčića s linije slobodnih bacanja, pa su nakon serije od 7:0 nakon prve četvrtine imali dva koša viška (21:23).
I četiri uvodne minute druge četvrtine bile su poprilično izjednačene, a onda je u seriju ušao raspoloženi Budimir, zahvaljujući kojem je Zabok došao do +8 (35:27) u 15. minuti utakmice. Napredovanje Zaboka s dvije asistencije za Adwaya i Vucića nakratko je zaustavio Barnjak (35:31), no s druge strane u samoj završnici s četiri uzastopna ubačaja treneru Vuliću ukazao se Ćutuk i Zabok je na "veliki odmor" otišao s lijepih osam koševa razlike.

Eksplozija Zaboka u nastavku

Prve dvije minute prošle su u rastrganoj igri, a onda je počela "dalekometna" paljba Zaboka u 23. minuti. Prvo je tricu postigao Gunjina, pa je kontru položio Levenić-Kutni, tricom je nastavio Garret, pa novom tricom Gunjina i u 25. minuti nakon serije Zaboka od 11:0 na semaforu stoji 55:36 (+19). Nakon pet minuta "posta" tricu za Škrljevo postiže Barnjak (55:39). Kod vodstva Zaboka od 60:41, a u 27. minuti Vručinić pogađa za tricu za +20 (63:43). No u samoj završnici Škrljevo postavlja zonu, a nakon toga se tricama Barnjaka i Vrgoča spušta na -13 (63:50), na ulasku u zadnjih deset minuta utakmice.
Odmah na ulasku u zadnju četvrtinu važnu tricu za 66:50 postavlja Budimir, a u 33. minuti Črnjević s devet metara udaljenosti postiže tricu za +21 (74:53) i tu je priči bio kraj. Levanić-Kutni 11 tricom Zaboka podiže na +30 (94:64) petnaest sekundi prije kraja, da bi mladi Bešić položio za konačnih 94:66.

Trica moćno oružje Zaboka

Ne sjećamo se kada je Zabok imao takvu tricašku večer, Zabočani su pogodili 11 trica iz 23 pokušaja s postotkom od 47%. Uz to su imali i 27 asistencija, što najbolje govori o njihovoj igri. Bila je to kontrolirana i atraktivna košarka koja plijeni pažnju. Povratkom Gunjine nakon ozljede te dolaskom trenera Vulića i razigravača Garetta ova je momčad dobila potpunu novu dimenziju i sada je spremna ravnopravno se "potući" sa svima u ligi.

Sjajni Budimir i Gunjina

Zabok su u pobjedi predvodili sjajni Veljko Budimir i Jure Gunjina. Budimir je upisao 22 koša uz 75% točnosti iz igre, čemu je pridodao i po 4 skoka i asistencije uz valorizaciju 28. Gunjina je ubacio 18 koševa uz 3 asistencije. Bruno Levanić-Kutni pridružio je 13 koševa, a uvijek vrijedni kapetan Antonio Črnjević upisao je 12 koševa uz 6 skokova i 5 asistencije. Jarvis Garrett je na premijeri upisao 11 koševa, 6 skokova i 5 asistencija, a veliki obol sa čak 9 asistencija dao je i Srđan Brocić.
Kod gostiju Barnjak je postigao 15 koševa uz 5 asitencije, Adway se zaustavio na 14, a Jelenković na 11 koševa 7 skokova i 5 asistencija.

IZJAVE TRENERA

Jakša Vulić, Zabok: "Završilo je velikom razlikom koja je i za mene iznenađujuća. Možda je Škrljevo bilo malo umorno od puta u Slovačku i utakmice u AAC, no to je ono o čemu mi ne trebamo previše razmišljati. Mi moramo razmišljati o sebi. Mislim da smo večeras odigrali puno bolju utakmicu, nego protekle dvije u kojima smo poraženi. Prvenstveno smo dobro kontrolirali pas igru i nismo imali puno izgubljenih lopti i onda to sve skupa puno bolje izgleda. Čestitam svojim igračima na dobroj utakmici, ali još puno je posla pred nama. Mislim da možemo još dosta toga dobrog napraviti i da je puno rezerve u ovoj momčadi".

Damir Rajković, Adria Oil Škrljevo: "Zaslužena pobjeda Zaboka. Bio je brži, čvršći i eksplozivniji i više je želio pobjedu. Očigledno nas je malo i umor uhvatio od žestog ritma, u 16 dana odigrali smo 6 utakmica. MIslim da je to puno, ali ne smijemo imati ovako loš pristup. Neki igrači "nisu došli na utakmicu", pogubili smo se i kad smo pokušali nešto napraviti nismo imali strpljenja, izgubili samo čak 19 lopti, što je puno i za kadetski, a ne za seniorski uzrast. Zabok je jednostavno bio bolji, ovo je sasvim neka druga momčad s novim igračima i trenerom dobili su širinu i sigurno će se uključiti u ligu za prvaka.

ZABOK - ADRIA OIL ŠKRLJEVO 94:66 (21:23, 23:13, 19:14, 31:16)
ZABOK: Gradska sportska dvorana, GLEDATELJA: 100, SUCI: Hordov, Roglić, Reić.
ZABOK: Martinko 2, Levanić-Kutni 13 (1-1), Buljević, Brocić 2, Vručinić 6, Črnjević 12 (2-4), Budimir 22 (2-2), Popić 4, Ćutuk 4, Gunjina 18 (2-2), Antonić, Garrett 11 (4-4). TRENER: Jakša Vulić
ADRIA OIL ŠKRLJEVO: Stojanović, Adway 14 (6-6), Jelenković 11, Vucić 2, Kostić, Barnjak 15 (2-4), Rajčić 7 (2-2), Bešić 2, Šajin 7 (1-1), Ćosić, Vrgoč 8 (2-2). TRENER: Damir Rajković
SLOBODNA BACANJA: Zabok: 11/13 (84%); Škrljevo: 13/15 (86%)
DVICA: Zabok: 25/45 (55%); Škrljevo: 13/31 (41%)
TRICA: Zabok: 11/23 (47%) (Levanić-Kutni 2, Vručinić 2, Črnjević 2, Budimir 2, Gunjina 2, Garrett); Škrljevo: 9/28 (32%) (Jelenković 3, Barnjak 3, Vrgoč 2, Rajčić)
SKOKOVI: Zabok: 34 (24+10) (Črnjević 6, Garrett 6, Budimir 4, Ćutuk 4, ...); Škrljevo: 33 (20+13) (Jelenković 7, Šajin 7, Vrgoč 6, ...)
ASISTENCIJE: Zabok: 28 (Brocić 9, Črnjević 5, Garrett 5, Budimir 4, ...); Škrljevo: 17 (Jelenković 5, Barnjak 5, ...)
VALORIZACIJA: Zabok: 125 (Budimir 28, Gunjina 20, Črnjević 19, Garrett 16, Levanić-Kutni 12, Brocić 11, ...); Škrljevo: 67 (Barnjak 14, Jelenković 12, Vrgoč 10, ...)