SLAVICA KRKLEC: 'Pečem sve osim torti. To sam jednom probala i ta torta je visjela na sve kraje'
Na ovogodišnjoj manifestaciji Babičini kolači, koja okuplja najbolje zagorske kuharice i čuvarice kulinarske baštine, titulu najbolje zasluženo je ponijela Slavica Krklec iz Pregrade, točnije Kostelskog. Njeni 'Vučiteljičini salovnjaki' očarali su žiri, ali i brojne posjetitelje koji su jedva čekali kušati ovaj starinski kolač s neobičnom pričom.
Toplina, iskren smijeh i vrckavi duh
Slavica ima 64 godine, u mirovini je posljednje tri, a radni vijek provela je kao šnajderica i djelatnica u Straži. Baka je postala s 50 godina, danas ima jedno unuče, a prvi put se na Babičinim kolačima natjecala 2010. godine. Iako je radila 44 godine, umirovljenički dani nisu joj donijeli mirovanje – dapače, sada još više uživa u kuhanju, pečenju i druženjima, ponosna što ima više vremena za sve što voli. Majka, baka i aktivna članica Udruge kostelskih žena, Slavica je žena koja na prvi pogled zrači toplinom, a na drugi vas osvoji iskrenim osmijehom, vrckavim duhom i nesvakidašnjom energijom.

Počeci kuhanja
- Volim kuhati. Ja ne znam kaj sa sobom ak ja nekaj ne skuham, bar nekakvu župu. Volim čušpajze, volim i isprobavati. I normalno – kolače - priča nam Slavica s osmijehom. - Nekad sam svaku nedjelju pekla kolače, sad malo rjeđe. Pečem sve osim torti. To sam jednom probala i ta torta je visjela na sve kraje. Čao, đaci – prisjetila se.
Počeci njenog kuhanja počeli su nakon što se udala, a većinom je učila sama.
- Moja mama je voljela peći i kuhati, ali mi je uvijek govorila da idem h kraj i ne smetam. A onda, kad sam se udala, odmah sam išla za šparhet. Da li su bili zadovoljni, ne znam, prigovarali nisu. Jednom mi je svekrva rekla da napravim dinstane buče i restani krumpir. Nisam znala, pa mi je objasnila. Većinom sam se sama učila kuhati – kaže nam Slavica.
U manifestaciji Babičini kolači sudjeluje od 2010. godine, a ovo joj je bilo 11. natjecanje. Svake godine, kako kaže, čim manifestacija završi, već počne razmišljati što bi iduće godine mogla pripremiti.
- Ove godine više nisam znala kaj bi. Internet me ne zanima jer tam pišu stari recepti, ali ja tome ne vjerujem. Onda sam išla u potragu kod susjede koja ima 85 godina, ona mi je bila mentorica. Rekla mi je da probam salovnjake. Prvi put su mi bili premekani, drugi put nisu bili pravi, pa ni treći put. Četvrti put kad sam ih napravila, rekla je – 'To je to' – otkrila nam je Slavica.

Recept star preko 100 godina
Recept je star više od sto godina, a nosi ime po učiteljici Žigrović, susjedi časnim sestrama iz farofa u Kostelu.
- Taj recept, star više od sto godina, moja je susjeda dobila od svoje prijateljice – učiteljice Žigrović. Ona je živjela u susjedstvu časnih sestara s farofa u Kostelu, pa se vjeruje da je recept potekao iz crkvenih krugova. Jedna je časna dala recept učiteljici Žigrović, a ona ga je, kao svoju malu tajnu, podijelila s Pepicom – mojom susjedom. I tako je, kroz godine i prijateljstva, nastalo ime kolača 'Vučiteljičini salovnjaki'. Taj bi kolač mogao biti izvorno kostelski jer ne znam da još itko ima takav recept, s takvom pričom - kaže Slavica koja je nakon proglašenja, kaže, bila u potpunom šoku.

- Nakon par dana sam prihvatila nagradu i postala svjesna, ali da sam se nadala – nisam. Uvijek sam 'pucala' na drugo ili treće mjesto jer je konkurencija velika. Svi su mi govorili da kaj budem išla, kaj se budem zezala s tim, da ne budem ništa osvojila. Ja sam rekla da ne odustajem. Ove godine po prvi je put sa mnom išao i suprug. Svi kažu da mi je on donio sreću. Kad su proglasili moje ime bila sam u šoku, ali i jako sretna. Kad sam trebala govoriti ispred publike mislila sam si 'daj mi motiku, samo da ne trebam na mikrofon govoriti'. To mi je baš bilo teško, ali priveli smo to kraju – ispričala nam je simpatična Slavica.
Čuvarica tradicije
Na njezinom stolu nije bilo samo kolača, već i pažljivo izrađeni vjenčić koji su pripremile žene iz Udruge kostelskih žena.
- Danas su rijetke te stare stvari, od pegli, lonaca i slično. Mi to volimo pokazati – i pokazati tko smo – zaključila je baka koja ne čeka da vrijeme prođe. Aktivna je u udruzi, ima nekoliko ovaca i kokica, uživa u poljoprivredi, a njezina svakodnevica ispunjena je obavezama i radošću.
- Doma sve napravim, mojima ništa ne fali, a u slobodno vrijeme, odoh ja - kaže uz onaj poznati zagorski šarm. Dodaje da joj je tradicija sve – osobito veliki blagdani poput Božića i Uskrsa, kada se okuplja obitelj i kada se zna red.
- I to nema kašnjenja na ručak. Ručak je u 12 i šlus – kaže.

I dok već sada razmišlja o receptu za iduću godinu ("Imam tri varijante!"), jedno je sigurno – torta to neće biti. S osmijehom i energijom koju širi gdje god dođe, Slavica Krklec nije samo pobjednica ovogodišnjih Babičinih kolača. Ona je čuvarica tradicije, izvor topline i primjer kako se ljubav prema baštini, kuhinji i zajednici može pretočiti u nešto što inspirira i nasmije. Ako zdravlje posluži, ide do 20. sudjelovanja. A mi se nadamo – i do pobjede broj dva!
RECEPT
'Vučiteljičini salovnjaki', posebnost? Jednostavnost. Tu nema nikakvih primjesa, ta se smjesa istog momenta može razvaljati. Kruhovi se režu s malom čašicom, štamprljinom jer takvav modlin ne postoji.

Sastojci:
1/4 kg sala
1/4 kg brašna (pola glatko, pola oštro)
1/4 kg mljevenih oraha
1/4 kg šećera
3 žumanjka
Priprema:
1. Od navedenih sastojaka zamijesite tijesto.
2. Tijesto razvaljajte na debljinu pola prsta.
3. Malom čašom režite krugove.
4. Od tri bjelanjka izradite snijeg, pa snijegom premažite svaki kolačić.
5. Posipajte kolačiće mljevenim orasima.
6. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici oko 10 minuta, dok kolačići lagano ne dobiju zlatno žutu boju.
7. Kad se ohlade, namažite ih pekmezom od šljiva i spojite po dva. Za malo dekoracije po vrhu posipajte šećerom u prahu.
Rezultat? Prava domaća čarolija koja miriše na djetinjstvo!