Prethodni članak
Sljedeći članak

[JE LI SE TRAGEDIJA MOGLA SPRIJEČITI?] PLENKOVIĆ: Pričekat ćemo da službe obave posao, više od toga bilo bi špekuliranje

Na pitanje da li bi životi možda bili spašeni da je netko za požar dojavio ranije, zapovjednik VZKZŽ Lovrenčić je odgovorio: - Možda, no radi se o objektu koji baš i nije u centru nekog velikog mjesta, o osobama koje vjerojatno nisu sve imale mobilne uređaje ili nekakvu adekvatnu mogućnost zvanja vatrogasaca


Na mjesto užasne tragedije u Andraševcu oko 9 sati ujutro stigao je župan Krapinsko – zagorske županije Željko Kolar, a oko 10 sati stigli su i premijer Andrej Plenković te ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Nakon prvog šoka, logično pitanje koje se postavlja je da li se ova tragedija nekako mogla spriječiti, što ili tko je zakazao i je li moralo doći do stradavanja 6 korisnika Obiteljskog doma za starije Zelena oaza. No, na pitanja okupljenih novinara još nije bilo odgovora. - U tijeku je očevid, nakon toga ćemo moći znati više o samim uzrocima i o situaciji u ovom Domu za brigu o starijim osobama. U ovom trenutku, osim izražavanja najdublje sućuti obiteljima smrtno stradalih osoba i poruke suosjećanja za ovako veliku tragediju koju mi još u našem mandatu, ovakvoga karaktera, nismo imali, ne mogu reći ništa više. Pričekat ćemo nadležne službe koje su isto ovdje u proteklih nekoliko sati i obavljaju svoj posao, više od toga bi bilo špekuliranje – rekao je predsjednik Vlade Andrej Plenković. Na novinarsko pitanje je li ovo poruka inspekcijama da se više pozabave domovima za starije i nemoćne, Plenković je odgovorio: - Naravno, ovdje će se uključiti svi, i županijska tijela i nadležno ministarstvo, državni inspektorat i svi koji trebaju obaviti svoj posao, da vidimo da li u ovakvim okolnostima treba taj sustav kontrole činiti redovitijim, češćim, ali u ovom trenutku nemamo dovoljno saznanja da bismo mogli reći bilo što više od ovoga. Vidjet ćemo i ispitati je li dom imao sve potrebne dozvole, ja sam sada došao izratiti sućut i solidarnost – naglasio je premijer.

Špekulirati nije htio niti gradonačelnik Oroslavja Emil Gredičak, koji je istaknuo da je ovo ogromna tragedija za grad i da ne pamti da se nešto slično ikada dogodilo. - Obišao sam dom ranije, po mojem viđenju je uvijek bila obiteljska, topla atmosfera u domu, nisam primjetio ništa neobično ili neke probleme. U ovom trenutku volio bih da ovaj proces završi, sve su službe uključene i bilo kakvo prejudiciranje ne donosi nikakvo dobro. Pretpostavljam da postoje nadležne institucije koje se time bave – odgovorio je gradonačelnik Gredičak na pitanje ima li saznanja o uvjetima u domu te dodao da se nada da će se sve razjasniti u narednom periodu te da se, od kada je on na čelu Grada, nitko nije pžalio na nešto iz privatnih domova za starije, a na području Oroslavja postoje dva doma.

Župan Željko Kolar izrazio je sućut svim obiteljima žrtava tragičnog požara. - Imamo potvrdu da je 6 korisnika izgubilo život u požaru, sam uzrok znat ćemo nakon uviđaja koja će obaviti državna tijela. Prema neslužbenim informacijama, to je 6 korisnika koji su u ovom pomoćnom objektu. I sami vidite da je objekt potpuno izgorio i vjerujem da drugi komentar nije potreban. Teško je reći uzroke, nadležna tijela neka naprave inspekciju, ovo je prevelika tragedija da bi bilo tko na bilo koji način špekulirao. Zagorje ne pamti ovakvu tragediju, nismo imali incidenata u takvim objektima – rekao je župan Kolar te dodao da se nije čuo s vlasnicima objekta.

Nešto više o samom požaru objasnio je zapovjednik Vatrogasne zajednice Krapinsko – zagorske županije Marijan Lovrenčić, koji je istaknuo da Javna vatrogasna postrojba na teren izlazi u roku od minute te da su vrlo brzo bili na mjestu događaja zajedno s vatrogascima Oroslavja, kojih je stiglo 11 s 3 vozila i svom potrebnom opremom.

- No, vatrogasci su po dolasku zatekli požar krovišta u totalno razbuktaloj fazi, što znači da je plamen zahvatio cijelo krovište i konstrukciju, dakle cijeli objekt je bio u plamenu po cijelom svojem volumenu, što znači da ono što je nastupilo ranije s ovako teškim ishodom, zapravo već bilo gotovo. Vatrogasci su pristupili tzv. pasivnom gašenju, lokalizaciji požara i sam požar je za nas bio ugašen za desetak minuta. Nakon toga se prišlo sanaciji i dogašivanju, no spašavanje kao takvo apsolutno više nije bilo moguće – istaknuo je Lovrenčić. Dodao je da o visini temperature najbolje govori podataka vidljiv na sujednom objektu, gdje su zbog temperature popucala stakla i u gornjem i u donjem dijelu i samo je bilo pitanje vremena da se požar proširi na drugi objekt. - Vatrogasci su sa svojim snagama, 20 vatrogasaca iz dvije smjene ZJVP, napravili ono što su najbolje mogli, tu nema zamjerke, no pitanje je da li je dojava o samom požaru došla na vrijeme. Za nas intervencija počinje primitkom dojava i od tada mi reagiramo, no požar je već bio razbuktaloj fazi kada je bilo nemoguće nešto napraviti po pitanju samog spašavanja – pojasnio je Lovrenčić.

Na pitanje da li bi životi možda bili spašeni da je netko za požar dojavio ranije, Lovrenčić je odgovorio: - Možda, no radi se o objektu koji baš i nije u centru nekog velikog mjesta, o osobama koje vjerojatno nisu sve imale mobilne uređaje ili nekakvu adekvatnu mogućnost zvanja vatrogasaca i isto tako moramo reći da je već bilo kasno ako je sam događaj primjetio netko izvana. Vatrogasci su dobili dojavu ispred centra 112, pa nemamo ovog momenta podatke tko je točno zvao. Cijela stvar se mogla razviti u 15 do 20 minuta u razbuktalu fazu jer je objekt drveni, no da je primjećen požar prije nego je došao u razbuktalu fazu, prije nego je plamen bio zahvatio samu zgradu, bilo bi moguće i spašavati - zaključio je Lovrenčić.

Još članaka iz "Oroslavje"

Facebook