[FOTOGALERIJA] Gljivari educirali posjetitelje o vrstama gljiva, ali i o važnosti selektiranja otpada
U Oroslavju se održava gljivarijada GD Maglen
Iako ih trenutno u šumi baš i nema previše, gljive su danas bile u centru pozornosti već tradicionalne Gljivarijade u Oroslavju, koju organizira Gljivarsko društvo 'Maglen'.
Veselo je u Parku Vranyczany već od jutra, kada su se okupili gljivari, ali i drugi ljubitelji prirode, šetnje po šumama i učenja o gljivama, nakon čega se išlo u berbu u šumu.
Postavljena je potom izložba gljiva, kroz koju su determinatori predstavili poznate i manje poznate gljive okupljenima.
– Nažalost, trenutno u šumama baš i nema gljiva, jer nema dovoljno kiše. Ljetna sezona bila je dobra, osobito što se tiče vrganja, no nakon perioda suše, gljive zapravo tek sad očekujemo u našim šumama – istaknuo je determinator gljiva GD 'Maglen' Kruno Drempetić.
Unatoč tome, izložba je okupila stotinjak vrsti gljiva, pa su posjetitelji mogli naučiti mnogo toga u vrstama gljiva, njihovoj kvaliteti te jestivosti, nejestivosti i otrovnosti, a one gljive koje se ovog puta nisu našle 'uživo' na izložbi, posjetitelji su upoznali kroz postavljenu izložbu fotografija gljiva.
Uz brojne posjetitelje, vrhunske znalce o gljivama i one koji bi željeli naučiti više, gljivarijadu je posjetio i podržao u predsjednik Hrvatskog mikološkog saveza i determinator gljiva Branko Bartolić, koji je pohvalio ovu tradicionalnu gljivarijadu, ali nam i otkrio kako mu je najdraža gljiva rujnica, jestiva gljiva koja pušta narančasto – crveno mlijeko i raste uglavnom pod crnogoricom.
Iako šume zasada nisu bogate gljivama, članovi GD 'Maglen' njima su se već prije dobro opskrbili, kako bi mogli pripremiti gljivarski kotlić, kojega su svi mogli degustirati.
Iz gljivarskog društva ističu kako je izuzetno važno da se svi zainteresirani kroz ovakve izložbe i druženja educiraju o gljivama. – Mislim da ljudi jesu više educirani o gljivama, no ipak, oni koji se time ni malo ne bave, ne znaju gotovo ništa o njima. Ono što je važno jest ne brati nešto o čemu ne znamo dovoljno. Najbolje je provjeriti ispravnost gljiva kod poznavatella, zato smo tu mi, gljivarska društva – rekao je Kristijan Sojč iz GD 'Maglen'.
Osim gljivama i edukacijom o istima, ovo se gljivarsko društvo bavi i osviještenošću očuvanja prirode, o čemu svoje članove, ali i djecu osnovnoškolce, educiraju od malih nogu. Tako su danas na ovom okupljanju upravo najmlađi bili ti koji su educirali starije posjetitelje o ispravnom selektiranju otpada.
– Postavili smo kante za odvajanje otpada, tako da svi naši posjetitelji, koji konzumiraju nešto ovdje, mogu pravilno razvrstati otpad. Izuzetno je važno razvijati svijest o selektiranju otpada i to je tema koja će se morati gurati u javnosti, a javnost će morati raditi na tome da mijenjamo navike koje imamo – zaključio je Sojč.
Druženje se nastavlja do večernjih sati.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Stigao nalog za rušenje kuće koju je Amerikanac kupio za 5000 eura u Zagorju i uredio je
Liječnici upozorili: Ako osjetite i jedan od ovih 10 simptoma, hitno se javite doktoru
Drama u Zagorju: Muškarac teško ozlijeđen u dvorištu, iz OB Zabok prebačen u Vinogradsku
Kolar o otpadu u Poznanovcu: 'Svi su sve znali. I ja sam sve znao, ali nisam imao ovlasti ništa učiniti'
[PROGNOZA VREMENA] Vruće, ali evo kada su mogući pljuskovi
Nebo nije zaboravilo njihovu dobrotu: Ova 3 znaka od 25. kolovoza čekaju sreća i obilje
Kraj teškim danima za 3 znaka: U rujnu ih čeka toliko sreće da će lebdjeti od radosti
Netko među nama je upravo dobio veliki iznos na lotu! Provjerite listiće
Srušio se zrakoplov u Hrvatskoj, sve žurne službe na terenu
UPALJENI GENERATORI, Salatko: 'Nevrijeme dolazi sa zapada'
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
