Prethodni članak
Sljedeći članak

Znate li koliko često se mora mijenjati četka za WC? Evo kada je vrijeme za novu


Dok se četkica za zube redovito mijenja, isti princip vrijedi i za još jedan higijenski predmet u kupaonici – četku za WC školjku. Iako se taj predmet često zanemaruje, on ima važnu ulogu u održavanju osnovne čistoće i higijene.

Ako su dlačice istrošene, četka više ne može učinkovito uklanjati nečistoće, što smanjuje njezinu funkcionalnost i povećava rizik od širenja bakterija unutar kućanstva, piše The Spruce.

Stručnjaci se slažu da ne postoji jedno univerzalno pravilo, no preporuke su da se WC četka mijenja u rasponu između šest mjeseci do godine dana. Koliko često ćete je mijenjati ovisi o nekoliko čimbenika, uključujući učestalost korištenja, vrstu sredstava za čišćenje i materijal same četke.

Ipak, postoje jasni vizualni znakovi koji vam govore da je vrijeme za zamjenu, neovisno o tome koliko je stara:

-Istrošene i savijene čekinje: Ako su čekinje izgubile čvrstoću, postale rijetke, spljoštene ili trajno savijene, četka više ne može učinkovito ribati. 
-Promjena boje: Tvrdokorne mrlje ili općenita promjena boje na čekinjama znak su da su se u njima nakupile nečistoće i bakterije koje više ne možete isprati.
-Neugodan miris: Ako četka i njezin držač šire neugodan miris čak i nakon čišćenja, to je siguran znak razvoja bakterija ili plijesni.
-Vidljiva plijesan: Bilo kakva pojava crnih ili zelenih točkica jasan je alarm za hitnu zamjenu.


Osim što ne čisti dobro, istrošena četka predstavlja i higijenski rizik. Mikrobiolog Jason Tetro objašnjava da se na stijenkama WC školjke stvaraju nevidljivi slojevi bakterija, poznati kao biofilm. To su zajednice mikroorganizama koje se lijepe za površinu i koje se mogu vidjeti kao ružičaste ili žućkaste linije u razini vode. Za njihovo razbijanje potrebna je čvrsta četka.

Osim toga, bakterije se izuzetno lako vežu za plastične materijale od kojih je većina četki napravljena. Ako četku ne održavate pravilno, ona postaje leglo mikroba poput E. coli ili norovirusa. Svakim ispiranjem WC školjke, sitne kapljice vode (tzv. aerosolni oblak) mogu raspršiti te mikrobe i do dva metra uokolo, zagađujući četkice za zube, ručnike i druge predmete u kupaonici.

Kako biste produžili vijek trajanja četke i osigurali da je higijenski ispravna, ključno je pravilno održavanje.

Nemojte četku samo vratiti u držač. Nakon što ste očistili školjku, pustite vodu i isperite četku u čistoj vodi. Zatim je ostavite da se potpuno osuši. Najlakši način je da dršku četke zaglavite između daske i ruba školjke tako da glava četke visi iznad školjke i cijedi se.

Barem jednom mjesečno dezinficirajte i četku i njezin držač. Možete ih potopiti u otopinu vruće vode i izbjeljivača na bazi kisika ili u mješavinu vode i octa. Ostavite da djeluje barem 30 minuta, a zatim dobro isperite i osušite.

Iz higijenskih i praktičnih razloga, preporučuje se imati po jednu četku za svaki WC u kućanstvu. Prenošenje četke iz jedne kupaonice u drugu može širiti različite bakterijske kulture.

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook