Uskoro velike promjene na mobitelima, svidjet će se korisnicima
Novosti na pametnim telefonima, tabletima, mobitelima...
Europska unija od 20. lipnja 2025. uvodi nova pravila koja se odnose na pametne telefone, tablete, klasične mobitele (“feature phones”) i bežične telefone. Cilj mjera je produljiti životni vijek uređaja, olakšati njihovo popravljanje te smanjiti količinu elektroničkog otpada. Danas većina korisnika mijenja mobitele svakih dvije do tri godine, često zbog istrošenih baterija ili prestanka softverske podrške, iako uređaji još uvijek rade ispravno. Nova Uredba o ekodizajnu nastoji preokrenuti taj trend, piše Fenix.
Prema novim pravilima, baterije će morati zadržati najmanje 80 posto kapaciteta nakon 800 ciklusa punjenja. Osim toga, ponovno će biti omogućena lakša zamjena baterije. Uređaji će također morati biti izdržljiviji – otporniji na mehanička oštećenja poput padova i ogrebotina, kao i na vlagu. EU će uvesti i energetsku oznaku, poznatu s uređaja poput perilica i hladnjaka, koja će odsad biti vidljiva i na pametnim telefonima. Oznaka će sadržavati podatke o energetskoj učinkovitosti, mogućnosti popravka, vijeku trajanja baterije i trajnosti uređaja. Potrošači će te informacije moći pronaći u službenoj europskoj bazi podataka EPREL.
Proizvođači će morati osigurati rezervne dijelove, poput baterija ili zaslona, najmanje sedam godina nakon što proizvod prestane biti u prodaji. U prvoj fazi (pet godina) rok isporuke rezervnih dijelova neće smjeti biti duži od pet radnih dana, a u zadnje dvije godine taj rok može iznositi najviše deset radnih dana. Također, proizvođači će biti obvezni objaviti cjenike dijelova i tehničke upute za popravak. Uređaji bi se trebali moći popravljati i bez stručnog znanja – korištenjem standardnog kućnog alata ili isporučenog posebnog pribora. Neki modeli poput HMD Skyline i Fairphone 5 već ispunjavaju te uvjete.
Novi uređaji koji se pojave na tržištu EU morat će primati besplatne softverske nadogradnje najmanje pet godina, računajući od datuma kada je model povučen iz prodaje. Do sada je većina proizvođača Android uređaja nudila podršku od samo dvije godine, zbog čega su uređaji postajali sigurnosno ranjivi, iako su i dalje bili funkcionalni. Apple je već ranije postavio pozitivan primjer kroz dugotrajnu podršku za iOS, a u novije vrijeme i Samsung te Google nude znatno produžene cikluse nadogradnje.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Prometni kolaps u Zagorju: Stvaraju se velike kolone – 'Nemoguće je probiti se do Zaboka'
Novi potres probudio građane: 'Tresao se cijeli stan'
Velika tuga u HGSS-u: 'Bio je vrijedan i predan član naše stanice'
Gorivo je već poskupjelo! Evo prema kojoj cijeni ide litra supera
Romina iz Petrovskog otvorila zagorski tjedan 'Večere za 5'. Evo što je kuhala, koliko je bodova osvojila
Vlada objavila: Mirovine povećavamo za 14,84 eura
Zagorec povukao važan potez: Policija poziva građane da slijede njegov primjer
Porezna objavila važnu obavijest: 'Ispričavamo se za prouzročene neugodnosti te molimo za razumijevanje'
Proslavite Dan žena u Zagorju
Zagorka Mirjana oduševila u 'Večeri za 5'. Evo što je kuhala i koliko je bodova osvojila!
Kad se žene posvete sebi: U Donjoj Stubici održana prva “BROW LIFT & WINE” radionica
Istraživanje otkrilo bogatstvo riba i školjkaša rijeke Sutle
Predstavljanje rezultata istraživanja „Mala rijeka, veliki svijet: ribe i školjkaši rijeke Sutle“
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
