Neurolozi: Ove četiri navike tiho štete mozgu i pamćenju
Zdrava prehrana, redovito kretanje, dovoljno sna i izbjegavanje alkohola, cigareta i droga - ovo su savjeti koje smo svi već nebrojeno puta čuli. I ne bez razloga: upravo su to temelji dobrog zdravlja i dugovječnosti.
No jedan ugledni neurolog iz SAD-a, koji godinama proučava zdravlje mozga, ističe još četiri svakodnevne navike koje izbjegava pod svaku cijenu - a koje mnogi od nas, bez razmišljanja, rade iz dana u dan.
1. Neprestano se oslanjamo na GPS
Navigacija na mobitelu definitivno je korisna, pogotovo kada žurimo na posao ili pokušavamo izbjeći gužve u prometu. Ali ako svaki put uključimo Google Maps i kad idemo u kvartovski dućan, možda štetimo vlastitom mozgu.
Studije su pokazale da stalno oslanjanje na GPS smanjuje našu prostornu orijentaciju, dok su primjerice taksisti i vozači hitne pomoći koji pamte ulice i snalaze se sami imali bolje rezultate na testovima memorije. Kod njih su čak zabilježene i veće dimenzije dijela mozga zaduženog za pamćenje prostora, tzv. hipokampusa.
2. Energetska pića svaki dan? Loša ideja za mozak i živce
Kave nema, dan je dug, mi smo iscrpljeni - i energetskim pićem pokušavamo dobiti "boost"? Loša navika, upozorava stručnjakinja.
Iako djeluju brzo, energetska pića često sadrže visoke doze kofeina, taurina i vitamina B, a prekomjerna konzumacija može izazvati nesanicu, nervozu, pa čak i ozbiljne srčane i neurološke smetnje. U težim slučajevima - napadaje ili oštećenje živaca, prenosi Index.
Poseban rizik je vitamin B6, koji se zna nakupljati u tijelu i uzrokovati oštećenja perifernih živaca ako se konzumira u prevelikim količinama kroz dulje razdoblje.
Rješenje? Voda, čaj, zdravi međuobroci i – kvalitetan san.
3. Lijekovi bez recepta nisu uvijek bezopasni
Imate glavobolju, bolove u leđima ili prehladu? U Hrvatskoj se lako dođe do lijekova poput ibuprofena, paracetamola ili raznih dodataka prehrani, ali to ne znači da ih treba uzimati olako.
Česta i prekomjerna upotreba lijekova protiv bolova može naštetiti želucu, bubrezima, pa čak i jetri - osobito ako ne pazimo na doziranje. Paracetamol se često smatra sigurnijim, ali je upravo on vodeći uzrok zatajenja jetre u Americi.
A tu su i suplementi: previše cinka, željeza ili popularnih „prirodnih“ preparata s TikToka može uzrokovati ozbiljne neurološke probleme.
Poruka je jasna: ako nismo sigurni - konzultirajmo se s liječnikom.
4. Odlazak u prirodu bez zaštite? Veliki rizik, posebno ljeti
Boravak na svježem zraku, šetnja šumom ili vikend na planini - zvuči savršeno, zar ne? I jest, ali samo ako smo se dobro zaštitili.
Krpelji i komarci prenose ozbiljne bolesti, a liječnici svake godine tijekom toplijih mjeseci primaju pacijente s povišenom temperaturom, konfuzijom, pa čak i napadajima, koje su uzrokovali ubodi insekata. Lajmska bolest je poznata, no postoje i druge zaraze koje mogu ostaviti trajna oštećenja na živčanom sustavu.
Praktični savjeti: nosite duge rukave i hlače, koristite sprej protiv insekata, i obavezno se pregledajte nakon boravka u prirodi - pogotovo ako ste bili u šumi ili visokoj travi.
Zdravlje mozga ne ovisi samo o prehrani i tjelovježbi. Male, svakodnevne navike - poput načina na koji se krećemo po gradu, što pijemo kad smo umorni, kako koristmo lijekove ili koliko ozbiljno shvaćamo zaštitu u prirodi - mogu dugoročno napraviti veliku razliku.