Loše navike: Istraživanje otkrilo koliko često Hrvati peru zube
Rezultati istraživanja provedenog prije nekoliko godina, šokirala su pokazavši da Hrvati zube peru svaki peti dan, a godišnje kupuju samo jednu četkicu za zube. Nakon Bugarske, nalazimo se na samom dnu europske ljestvice kad se govori o oralnom zdravlju. No, loša higijena zubi, osim lošeg zadaha i karijesa, može dovesti i do različitih bolesti. Ako ne operete zube samo jedan dan, već ćete moći osjetiti posljedice. Stomatolozi upozoravaju da u iznimnim situacijama možete ne oprati zube 24 sata, ali to nikada ne treba raditi, piše Večernji list.
Dr. Rhona Eskander, za The Sun rekla je: “Dalje od ove točke, nakupljanje plaka postaje značajno, povećavajući rizik od problema sa zubima”, naglasila je. Prema dr. Eskander ako morate birati između jutarnjeg i večernjeg pranja zubi, gore je preskočiti večernje. ‘Tijekom spavanja, proizvodnja sline se smanjuje, omogućavajući bakterijama da se brže razmnožavaju. Četkanje zuba prije spavanja pomaže u uklanjanju čestica hrane i bakterija koje mogu dovesti do karijesa preko noći.’
Sve je više istraživanja koja potvrđuju vezu između cjelokupnog zdravlja i zdravlja zubi. Danas se loša oralna higijena izravno povezuje s upalom pluća, nizom ozbiljnih srčanih problema, kao i komplikacijama tijekom trudnoće i poroda. Osim toga s lošom oralnom higijenom, povezane su osteoporoza i šećerna bolest.
Primjerice, parodontalna bolest koja se događa zbog nakupljanja bakterijskog plaka koji kalcifikacijom postaje zubni kamenac i uzrokuje upalu zubnog mesa i uništavanje kosti, može biti znak većeg rizika od srčanih oboljenja. I to zato što bakterije iz zubnog plaka mogu ući u krvotok, izazivajući upalne procese u arterijama.
Bakterije iz usne šupljine mogu slinom doći do pluća, gdje se može razviti upala i infekcija, pogotovo u pacijenata s parodontalnom bolesti. Osobe s lošim oralnim zdravljem mogu imati povećan rizik od respiratornih problema kao što je upala pluća.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Djevojka u Zagorju ispala iz traktorske prikolice, helikopter je odvezao u KBC Zagreb
Uhićeni poznati direktor i njegova supruga
Stravična nesreća: Jedna osoba poginula, druga prevezena u Opću bolnicu
Unutar 3 sata u Zagorju dvije vozačice skrivile iste nesreće: Dvije osobe završile u OB Zabok
Izbio veliki požar: Na terenu 41 vatrogasac i tri protupožarna aviona, u tijeku borba s vatrenom stihijom
Čak tri postolja za najbržeg zagorskog doktora
KZŽ dodijelila novčane potpore umirovljenicima i osobama treće životne dobi
Oglasila se Policijska uprava: Uhićen lažni liječnik koji je varao umirovljenike
Dea Presečki sama pješači 280 kilometara Camina u plemenitu svrhu. I vi možete pomoći
Samo 307 Zagoraca je ima: Za branje gljiva bez dozvole kazne su enormne. Evo iznosa
Što učiniti ako pronađete ptića?
Započelo uređenje ulaza na Novom groblju u Tuhlju
Upravitelj Gospodarenje stanovima d.o.o. nastavlja ulaganja u energetsku obnovu – dovršena obnova zgrade u Zlataru, Matije Gupca 1
Gospodarenje stanovima d.o.o. uspješno privelo kraju još jedan projekt energetske obnove u Zlataru
Kako pomoći ježevima?
