Kardiolog koji je i sam preživio srčani udar upozorava na simptom o kojem se rijetko govori, a vrlo je čest
Kardiolog dr. William Wilson, unatoč desetljećima iskustva, nije odmah prepoznao znakove srčanog udara koji je doživio.
U trenutku kad se to dogodilo, imao je 63 godine, nije pušio, imao je zdravu tjelesnu težinu, redovito je vježbao i nije imao visoki tlak ni kolesterol. Jedini poznati čimbenik rizika bila mu je obiteljska povijest – otac mu je ranije imao srčani i moždani udar.
U siječnju 2018., tijekom uobičajenog treninga koji je započeo penjanjem stepenicama, osjetio je pritisak u prsima. Nije bila riječ o nagloj boli, već o nelagodnom osjećaju koji je teško opisao. Bio je, kaže, u poricanju: “Ja sam kardiolog. Ovo se ne događa kardiolozima!”
Nedugo zatim, javio se osjećaj “propasti”, a potom i simptom za koji mnogi ne znaju da je povezan sa srčanim udarom – hitna potreba za odlaskom na toalet. “To je vrlo česta pojava, povezana s aktivacijom živčanog sustava tijekom srčanog udara”, rekao je Wilson, prenosi nova.rs.
Nakon što se vratio iz toaleta, obavijestio je suprugu da ima srčani udar. Hitno je prevezen u bolnicu, gdje mu je učinjena kateterizacija srca. Utvrđeno je da je došlo do puknuća plaka koji je smanjio protok krvi do srčanog mišića.
“Pouka je da, iako identificiramo ljude visokog rizika, nismo savršeni – srčani udar se može dogoditi i onima s niskim rizikom”, izjavio je Wilson za Today.com.