Kako jednostavan sastojak kojeg svi bacaju može spasiti vaše biljke od invazije štetnika
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Stručnjaci ističu važnost zaštite vrta od štetnika, koji lako mogu uništiti sve što ste do sada napravili i opustošiti vaše najljepše biljke. Postoje različiti načini na koje možete spriječiti invaziju štetnika, a jedan od najlakših i daleko najjeftinijih je upotreba taloga kave.
- Talog kave svojim mirisom odbija puževe i druge štetnike, bogat je hranjivim tvarima potrebnim biljkama u vašem vrtu i poboljšava strukturu tla. Može se dodati kao ‘azotni’ sastojak u kompost, ali treba voditi računa da talog kave ne čini više od 20 % ukupnog sastava komposta, jer bi to moglo negativno utjecati na biljke koje preferiraju manje kiselo tlo - kaže Loren Krejg, stručnjak za vrtlarstvo za Real Simple.
Talog kave sadrži hranjive tvari
Osim što odbija štetnike, talog kave sadrži hranjive tvari kao što su dušik, kalij i magnezij, koji su neophodni za zdrav rast mnogih biljaka. Posebno ga vole biljke koje preferiraju blago kiselo tlo, kao što su borovnice, azaleje i hortenzije.
Također se pokazao korisnim za rajčice, ruže, mrkvu i rotkvice, poboljšavajući klijavost i rast. Međutim, kako je naglasio stručnjak, treba ga koristiti umjereno, jer previše taloga može povećati kiselost tla, što ne odgovara svim vrstama biljaka.
Korištenje taloga kave u vrtu
Osim toga, ovaj jeftini dodatak koji smo navikli bacati u smeće poboljšava strukturu tla, čineći ga rastresitijim i prozračnijim, što će posebno koristiti biljkama koje ne podnose nakupljanje vlage, poput ruža.
Ali da biste dobili maksimalnu korist, važno ga je pravilno koristiti. U kompost ga treba miješati s drugim organskim otpadom kako bi se izbjegla prekomjerna kiselost. Može se koristiti i kao malč, lagano posipati oko biljaka kako bi se poboljšalo zadržavanje vlage i zaštitilo tlo. A kada se koristi za zaštitu, samo ga pospite tankim slojem oko biljaka i stvorit ćete prirodnu barijeru, piše Krstarica.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Ulijte čašicu ovoga u lonac: Meso će biti mekano kao maslac, a dinstanje kraće za sat vremena
Kaos u Varaždinu: Policija na terenu, dio ljudi evakuiran! Je li riječ o bombi?
Ovogodišnji Uskrs bit će jedan od najhladnijih, meteorolog: 'Crta se prva bablja huka'
U izradi digitalna kartica za socijalu, ovo više neće moći kupovati
Senzacija u Zagorju: Ikona 1.HNL, reprezentativac, igrat će u 1. županijskoj ligi KZŽ
Ne želite služiti vojsku? Objavljena su jasna pravila za priziv savjesti – provjerite što vas čeka!
Od 1. travnja dobre vijesti za veliki dio građana, evo kome će se ‘podebljati’ stanje na računu!
DHMZ izdao upozorenja za dijelove Hrvatske: Stiže i do pola metra snijega, orkanska bura i poplave!
Pas pobjegao iz dvorišta i ugrizao dijete. Vlasnica prijavljena, psi koje drži već su napadali ljude!
Stravično: Nožem napao članicu obitelji usred noći, žena teško ozlijeđena
Očna optika Cviker slavi 5. rođendan: ‘To je priča o povjerenju, zajednici i upornosti’
Invisalign i bol: boli li terapija i kako ublažiti pritisak u prvim danima?
Međunarodni dan šuma - 21. ožujka
Proljeće dolazi – otvoreni prozori ili pametna ventilacija s rekuperacijom?
Stručnjakinja otkriva: Klasičan vrt ili gredice?
