Prethodni članak
Sljedeći članak

Je li se bolje tuširati navečer ili ujutro? Evo odgovora stručnjaka


Foto: Ilustracija/Pexels

Ljubitelji jutarnjeg tuširanja reći će da je jutro jedino pravo vrijeme za uskočiti pod tuš jer pomaže da se razbudite i svježi započnete dan, dok s druge strane neki tvrde da je najbolje navečer “isprati dan” sa sebe i opustiti se prije spavanja. Mikrobiolog Primrose Freestone kaže da je odgovor na ovu vječnu raspravu jasan i neće se svidjeti onima koji zagovaraju da se treba tuširati samo navečer.

Tuširanje pomaže ukloniti prljavštinu i masnoću s kože, što pridonosi sprječavanju kožnih osipa i infekcija, uklanja znoj i ublažava tjelesni miris. Tijekom dana tijelo i kosa neizbježno skupljaju zagađivače i alergene, poput prašine i znoja, uz uobičajeno nakupljanje znoja i masnoće na koži. Freestone je za The Conversation pojasnio da će se neke od tih čestica, iako ih većinu odjeća zadrži, neizbježno prenijeti na plahte i jastučnice na krevetu.

Znoj i masnoća s kože također će podržati rast bakterija koje čine mikrobiom kože, a te se bakterije tada također mogu prenijeti s tijela na plahte. Tuširanje navečer će ukloniti sve te alergene, znoj i ulje nakupljenih tijekom dana, tako da ih manje završi na posteljini.

Međutim, mikrobiolog objašnjava da čak i ako ste se svježe tuširali prije spavanja, i dalje ćete se tijekom noći znojiti, bez obzira na temperaturu u sobi. To znači da ćete do jutra imati nataložene mikrobe na posteljini. Ono što poništava prednosti večernjeg tuširanja jest neredovito mijenjanje i čišćenje posteljine jer se mikrobi koji ostaju na posteljini mogu prenijeti na čisto tijelo.

Također, tuširanje navečer ne zaustavlja odbacivanje starih stanica kože koje na posteljini mogu biti izvor hrane grinjama iz kućne prašine, na koje su mnogi ljudi alergični. Ako ne perete redovito posteljinu, to bi moglo dovesti do nakupljanja mrtvih stanica kože kojima grinje na posteljini hraniti, prenosi Telegram.

S druge strane, tuširanje ujutro može pomoći u uklanjanju mrtvih stanica kože, kao i znoja ili bakterija koje ste pokupili s posteljine tijekom noći. Posebno je važno tuširati se ujutro ako posteljina nije bila svježe oprana kada ste noć ranije otišli u krevet. Jutarnje tuširanje znači i da će vaše tijelo biti čišće kada ujutro obučete svježu odjeću, a dan ćete započeti s manje znoja kojim se hrane bakterije koje proizvode neugodne mirise, što će pomoći da dulje vrijeme ugodno mirišete tijekom dana, u usporedbi s nekim tko se tuširao večer ranije.

Mikrobiolog Primrose Freestone je, dakle, zagovornik jutarnjeg tuširanja. “Naravno, svatko ima svoje preferencije za tuširanje. Koje god vrijeme odabrali, imajte na umu da na učinkovitost tuširanja utječu mnogi aspekti režima osobne higijene, poput toga koliko često perete posteljinu. Bez obzira preferirate li jutarnje ili večernje tuširanje, važno je redovito čistiti posteljinu.

Plahte i jastučnice trebali biste prati barem jednom tjedno kako biste uklonili sav znoj, bakterije, mrtve stanice kože koje su se nakupile na vašim plahtama. Pranje će također ukloniti sve spore gljivica koje bi mogle rasti na posteljini”, zaključio je stručnjak.

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook