Prethodni članak

Imate dijabetes? Ova jednostavna navika pomaže u kontroli šećera u krvi


Pravilna prehrana, redovita tjelovježba te unos dovoljne količine vlakana i proteina najčešće su u fokusu kada se govori o životu s dijabetesom. No, dijetetičari smatraju da jedna jednostavna navika često ostaje zanemarena, a to je redovita hidracija. Upravo redovita hidracija može utjecati na razinu šećera u krvi i opće zdravstveno stanje, piše Index

Zašto je unos tekućine toliko važan?
Naše tijelo sastoji se od 60 do 75 posto vode, a voda sudjeluje u gotovo svim njegovim vitalnim funkcijama. "Kada osoba dehidrira, šećer u krvi postaje koncentriraniji. To dodatno opterećuje organe poput bubrega, koji pokušavaju izbaciti višak glukoze putem urina", upozorava dijetetičarka i edukatorica za dijabetes Erin Palinski-Wade za portal Eating Well.

Osim što pomaže u održavanju stabilne razine glukoze, dobar unos vode povezan je i s boljim metaboličkim zdravljem, manjim rizikom od pretilosti i srčanih bolesti, kao i poboljšanom koncentracijom, razinom energije i raspoloženjem.

Jednostavan trik koji pomaže: Boca vode uvijek pri ruci
Ako vam je teško sjetiti se piti vodu tijekom dana, jedan savjet može napraviti veliku razliku - uvijek nosite bocu vode sa sobom. Palinski-Wade ističe da "ako čekate da osjetite žeđ, već ste blago dehidrirani, što može podići razinu šećera u krvi i izazvati umor".

Boca vode u torbi, na radnom stolu ili u automobilu podsjetnik je da pijete tijekom dana, a uz to lako možete pratiti koliko ste tekućine unijeli. Slično kao što međuobrok pomaže u održavanju razine energije i šećera, redovito pijenje vode sprječava glavobolje, dehidraciju i skokove šećera.

Koliko vode nam stvarno treba?
Preporučeni dnevni unos tekućine razlikuje se ovisno o spolu, tjelesnoj aktivnosti, tjelesnoj težini, temperaturi i zdravstvenom stanju. Kao opći orijentir, muškarcima se preporučuje oko 13 šalica vode dnevno, a ženama oko 9. No, potrebe mogu varirati pa je važno slušati svoje tijelo.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook