Prethodni članak
Sljedeći članak

Četiri navike koje trebamo izbjegavati za dobro zdravlje srca u starijoj dobi


Kako starimo, srce prolazi kroz prirodne promjene, ali način na koji živimo i dalje ima ogroman utjecaj na njegovo zdravlje. Stručnjaci upozoravaju da određene svakodnevne navike, koje često uzimamo zdravo za gotovo, mogu postupno povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti. Iako se srčane tegobe mogu činiti kao neizbježan dio starenja, promjenom životnog stila moguće je uvelike smanjiti rizik. Ključ je u prepoznavanju ponašanja koja štete i njihovu pravovremenom izbjegavanju. U nastavku su četiri navike koje bismo trebali ostaviti iza sebe u starijoj dobi radi zdravijeg srca, piše Index

1. Sjedenje veći dio dana
Dugotrajno sjedenje povezano je s usporenom cirkulacijom i povećanim rizikom od srčanih bolesti, osobito u starijoj dobi. Čak i kod osoba koje redovito vježbaju, višesatno sjedenje bez pauze može oslabiti učinke tjelovježbe. Preporučuje se kratko ustajanje i razgibavanje svakih 30 do 60 minuta. I jednostavne šetnje mogu pomoći u održavanju zdravlja krvnih žila i regulaciji krvnog tlaka.

2. Preskakanje redovitih liječničkih pregleda
Mnogi ljudi, osobito u starijoj dobi, izbjegavaju preventivne preglede misleći da su nepotrebni ako se osjećaju dobro. No upravo ti pregledi omogućuju rano otkrivanje problema poput visokog krvnog tlaka, povišenog kolesterola ili nepravilnog srčanog ritma. Stručnjaci upozoravaju da neliječeni čimbenici rizika često nemaju simptome sve dok ne izazovu ozbiljne komplikacije.

Redovite kontrole mogu spriječiti razvoj bolesti i omogućiti pravodobno liječenje. Briga o zdravlju srca počinje s odgovornošću prema vlastitom tijelu - čak i kada ništa ne boli.

3. Nedovoljno sna
Kvalitetan san često se zanemaruje, ali ima ključnu ulogu u regulaciji krvnog tlaka, razine šećera u krvi i oporavku srca. Kroničan manjak sna povezan je s većim rizikom od srčanog i moždanog udara. Starije osobe često pate od poremećaja spavanja, no to ne bi trebalo biti prihvaćeno kao "normalno". Rutina odlaska na spavanje, izbjegavanje ekrana navečer i mirno okruženje mogu značajno poboljšati kvalitetu sna. Ponekad je za zdravlje srca potrebna jednostavna navika – raniji odlazak na spavanje.

4. Zanemarivanje emocionalnog zdravlja
Stres, tjeskoba i depresija mogu imati ozbiljne posljedice na zdravlje srca. Iako se psihičko stanje često ne vidi na prvi pogled, njegovi učinci na tijelo itekako su stvarni - od povišenog krvnog tlaka do kronične upale. Stručnjaci naglašavaju važnost razgovora, podrške i redovitih trenutaka opuštanja u svakodnevici.

Bilo da je riječ o šetnji, hobiju ili razgovoru s bliskom osobom - emocionalna ravnoteža jednako je važna kao i prehrana ili tjelovježba. Srce najbolje radi kada i um ima prostora za odmor.

Briga o srcu u starijoj dobi ne mora biti komplicirana - dovoljno je izbjegavati štetne navike i napraviti mjesta za zdravije izbore, korak po korak.

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook