Prethodni članak
Sljedeći članak

Bagrem - mirisan, ljekovit i medonosan

Bagrem poznat i pod nazivom kao akacija ili agacija je bjelogorična vrsta drveća iz porodice mahunarki


Bagrem poznat i pod nazivom kao akacija ili agacija je bjelogorična vrsta drveća iz porodice mahunarki. Potječe iz jugoistočnog dijela SAD-a, ali se proširio na Sjevernu Ameriku, Europu i Aziju. U privatnim šumama kontinentalne Hrvatske je jedna od najraširenijih vrsta drveća. Raste u visinu do 25 m, a u debljinu do 90 cm. Kora je starijeg debla uzdužno izbrazdana. Izbojci su bridasti i goli. Cvjetovi bagrema imaju karakterističan sladak mirisZbog svog predivnog mirisa, note bagrema su česte u u raznim parfemima. U narodu cvijet se koristi kod prehlade, gripa, grčeva u želucu, zatim kod glavobolje i za bolje lučenje žuči. Cvjetovi snižavaju kolesterol i imaju laksativan učinak.

Bagremov med izrazito je svijetle žute boje, blaga ugodna mirisa i okusa, lagan i ukusan, preporučuje se djeci i rekonvalescentima. Zbog svojih osobina ubraja se u najcjenjenije vrste meda. Mjesecima ostaje u tekućem stanju i vrlo sporo kristalizira, zato što u sastavu sadrži više fruktoze od glukoze. Same pčele dobro i uspješno prezimuju, ako im se osigura zimovanje na bagremovu medu. Preporuča se uzimanje s čajem od kamilice, jer se tako pojačava djelovanje meda i čaja. Također je preporučljivo uzimanje navečer prije spavanja. Jakih i obilnih bagremovih paša za pčele nalazimo gotovo u svim kopnenim krajevima Hrvatske u kojima je nekad sađen ili se proširio prirodnim putem kao vrlo prilagodljiva biljka. 

Svi dijelovi bagrema su otrovni, osim cvjetova. Kora je posebno otrovna. Posebno je otrovan za konje i perad. Ako konj pojede dijelove bagrema, nakon sat vremena, javljaju se simptomi proljeva, slabosti, srčane aritmije, abdomenalni bolovi i depresija. Potrebno je hitno pozvati veterinara.

 

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook