Uskoro veliki novitet u centru Krapinskih Toplica, Jureković: 'Moramo ulagati i u vizualni identitet našeg mjesta'
Zapuštena i nefunkcionalna fontana u samom centru Krapinskih Toplica, nasuprot tamošnjeg hotela, konačno će biti u potpunosti rekonstruirana, modernizirana i postat će prava atrakcija kakva i priliči mjestu koje je diljem Europe poznato po svojim termalnim izvorima.
Postojeća fontana koja nije u funkciji, dugi je niz godina bila tema i svojevrsni 'trn u oku' lokalnog stanovništva, ali i posjetitelja Krapinskih Toplica, koji su često prigovarali općinskim vlastima zbog toga što ne uređuju to područje i samu fontanu. No, problem je bio u tome da Općina u nju nije mogla investirati s obzirom na to da je fontana, kao i okolno zemljište, u posjedu tvrtke Aquae Vivae, a bivša općinska vodstva s privatnim vlasnicima nisu uspijevala pronaći zajednički jezik.
No, stvari su se sada promijenile te su načelnica Općine Krapinske Toplice, Gordana Jureković, i direktorica tvrtke Aquae Vivae, Martina Crljen, potpisale Ugovor kojim Aquae Vivae fontanu i dio parcele predaju u trajni, vremenski neograničeni posjed Općini Krapinske Toplice, što je bio zakonski preduvjet da Općina može rekonstruirati, urediti i modernizirati fontanu.
-Građani su stalno poticali Općinu, pa i mene osobno, da uredimo tu fontanu i da ona postane jedan dostojan vizualni identitet naših Krapinskih Toplica. No, zakoni i državne revizije u tome su nas priječili sve dok to ne bude u našem posjedu, stoga sam izrazito zahvalna direktorici Martini Crljen što je tvrtka kojoj je na čelu predala fontanu i 111 četvornih metara okolnog zemljišta, dakle, ne cijelu, već dio parcele, u trajni posjed Općini. Mi smo se u zadnje četiri godine već dokazali kao odličan partner privatnom sektoru, što su prepoznali i veliki trgovački lanci, ali i brojni drugi investitori koji se spremaju na ulaganja na području naše općine. Naravno, naša suradnja s privatnim sektorom je uvijek vođena na način da nam je javni interes, odnosno, interes naše općine i naših stanovnika jedino mjerilo. Stoga smo, upravo potaknuti prigovorima i nagovorima naših mještana, krenuli i u ovu suradnju vezano uz fontanu. Mi smo već ranije imali pripremljenu svu dokumentaciju i projekt, pripremili smo i okvirni troškovnik, vjerujući da ćemo postići dogovor s tvrkom Aquae Vivae te smo sada kada je Ugovor potpisan, krenuli u javnu nabavu za odabir najpovoljnijeg izvođača radova za rekonstrukciju fontane i uređenje okolnog platoa - pojasnila je načelnica Jureković.
Projektantski procijenjena vrijednost projekta iznosi oko 60 tisuća eura, a koliko će točno čitava investicija koštati, znat će se nakon što stignu ponude i putem natječaja se izabere ona najpovoljnija.
-U sklopu rekonstrukcije fontane izgradit će se nova strojarnica s pumpama za vodu, rekonstruirat će se i okvir fontane koja će dobiti potpuno novi izgled i ona neće biti više okrugla, nego pravokutna. Imat će šest mlaznica, iznutra će biti obložena crnim kamenom s bijelim isklesanim grbom Krapinskih Toplica na dnu, a okolni plato će biti popločen bijelim kamenom. Dakako, postavit će se i moderne klupe te će se zasaditi drveće. Naime, primijetili smo da je taj prostor mnogima omiljeno mjesto za sjesti, odmoriti se i družiti u hladu ispod visokih krošanja kod spomenika nasuprot fontane, stoga želimo da cijeli taj prostor ima drveće i klupe. Javni natječaj za izbor izvođača je u tijeku, ja se osobno nadam da će sve proći brzo i u roku, a osobno bih voljela da fontana bude u potpunosti rekonstruirana i dovršena do ovogodišnjeg BadlFesta. Ako sve bude po planu i ako ne bude nekih izvanrednih okolnosti, vjerujem da je moguće da to ostvarimo u tom roku - kazala je načelnica Jureković.
Na koncu, načelnica Gordana Jureković je istaknula kako se kod svih kapitalnih projekata čija realizacija slijedi, uvijek vodilo računa i o estetici, te da će fontana i okolni plato u centru naselja tome dodatno pridonijeti.
-I kod obnove Doma kulture, i kod izgradnje trodijelne sportske dvorane, i kod izgradnje sportskog centra, i kod izgradnje područnog dječjeg vrtića, dakle, kod investicija koje slijede, u projektiranju smo se vodili time da uz funkcionalnost koja je na prvom mjestu, budu zadovoljeni i visoki estetski standardi kako bi svi ti projekti ujedno dodatno uljepšali vizuru Krapinskih Toplica. Tim, reći ću 'novim Krapinskim Toplicama' koje stvaramo i gradimo, ova nova fontana bit će dodatni 'šlag na tortu'. Mi ne smijemo zaboraviti da, osim ulaganja u infrastrukturu i osnovne potrebe naših stanovnika, kao i ulaganja u civilno društvo te udruge, sad kad smo konsolidirali općinske financije, moramo ulagati i u vizualni identitet našeg mjesta, koje je centar zdravstvenog turizma sjevernog dijela Hrvatske. Tako da sam uvjerena kako će novom fontanom biti oduševljeni ne samo naši sugrađani, već i brojni posjetitelji - zaključila je načelnica Jureković.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Djevojka usred noći stigla na Hitnu u OB Zabok i šokirala liječnike
Jedno je starinsko jelo bolje i od gulaša, a priprema se u tren oka – okus umaka je uvijek vrhunski, a meso se topi u ustima
Kraj teškim danima! Ova 4 znaka u veljači lebde od sreće – osmijeh im se napokon vraća
Deda (79) u zabočkoj bolnici dirao liječnicu: 'Najednom mi je krenuo razmicati kutu...'
Zavoj neće ostariti, no zakon kaže da kutija prve pomoći hoće. Evo kolike su kazne!
Državni inspektorat opozvao hranu za dojenčad poznate firme
Majka prouzročila nesreću u kojoj je poginuo njezin sin (5), dobila uvjetnu kaznu, sud: 'Riječ je o izoliranom postupanju'
Državni inspektorat: Thompson mora srušiti dva ilegalna objekta
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
Pojavile su se lažne novčanice od 50 eura: Evo kako ćete ih prepoznati
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Ovaj stan u idealnom mjestu za život u Zagorju može biti vaš
Što učiniti ako naiđete na leptira koji prezimljuje?
Ne treba vam iskustvo: Evo kako se možete uključiti u veliko zimsko prebrojavanje ptica
