Prethodni članak
Sljedeći članak

Krapinsko – zagorska županija sa 400 tisuća kuna potiče certificirane proizvođače zagorskih mlinaca

U Zagorju su 4 certificirana proizvođača zagorskih mlinaca koji u ovom trenutku na tržište plasiraju 400 tona zagorskih mlinaca


U prostorima Kogutex tjestenine d.o.o. u Jertovcu kod Konjščine danas je održano potpisivanje ugovora s korisnicima koji su ostvarili pravo na potporu Krapinsko-zagorske županije temeljem Javnog poziva za dodjelu potpora za poticanje proizvodnje zagorskih mlinaca.

 

 

Kako je uvodno istaknula Sanja Mihovilić, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, promet, komunalnu infrastrukturu i EU fondove Krapinsko – zagorske županije, u Zagorju su 4 certificirana proizvođača zagorskih mlinaca koji u ovom trenutku na tržištu plasiraju 400 tona zagorskih mlinaca i svi zajedno imaju potrebu za jačanjem svoje konkurentnosti i oplemenjivanjem svoje proizvodnje. Podsjetila je i kako su zagorski mlinci prošle godine dobili europsku zaštitu geografskog porijekla i da je slijedom toga Krapinsko – zagorska županija raspisala natječaj vrijedan 400.000 kuna.

 

 

Na natječaj su se prijavila trojica certificiranih proizvođača s područja Krapinsko – zagorske županije. Najveći iznos dobio je Centar Škudar iz Novog Golubovca 150.000 kuna, Kogutex tjestenine iz Konjščine 130.000 kuna i tvrtka Zebrano iz Bedekovčine 120.000 kuna. Cilj ovog natječaja upravo je bio jačanje konkurentnosti, opremanje svoje proizvodnje te proširenje na europsko tržište kako bi naše kvalitetne zagorske mlince mogli kušati diljem Europe. Dio proizvođača svoje proizvode već nudi na europskom tržištu.

 

 

Tomislav Gorički, direktor Kogutex tjestenine d.o.o., izrazio je zadovoljstvo što je Krapinsko – zagorska županija prepoznala vrijednost ovog vrijednog specifičnog ručno rađenog proizvoda te izašla u susret i pomogla. – Zagorski mlinci su proizvod koji je nažalost bio dugi niz godina potcijenjen. Zato smo osnovali udrugu da krenemo u zaštitu tog proizvoda. Bio je to dugotrajan proces koji je trajao osam godina, no 2017. uspjeli smo na nivou RH ostvariti nacionalnu zaštitu zagorskih mlinaca, a dvije godine kasnije uslijedila je zaštita na EU nivou, pa u tako od lipnja 2019. Zagorski mlinci postali 23. hrvatski proizvod upisan u registar zaštite zemljopisnog podrijetla i kvalitete. Ovaj se proizvod u suštini pravi samo od tri sastojka, brašna, soli i vode, ali je njegova najveća posebnost u tome što se čitav proces radi ručno, isključivo po proizvođačkoj specifikaciji koja je donijeta od strane proizvođača i kao takva usuglašena od strane ministarstva, pa je upravo tu najveća razlika između svih ostalih mlinaca i proizvoda koji se nazivaju zagorski mlinci. Vjerujem da će ove potpore od strane KZŽ biti dodatna motivacija i vjetar u leđa nekim novim budućim proizvođačima zagorskih mlinaca za koje imamo prostora na hrvatskom i europskom tržištu – istknuo je Gorički.

 

 

Direktor centra 'Škudar' d.o.o. iz Novog Golubovca rekao je da su naši preci izumili i proizveli mlince prije tri ili četiri stoljeća. - Proizveli su ih iz čiste neimaštine i siromaštva i taj proizvod simbolizira skromnost i poniznost te smatram da danas moramo spomenuti naše ljude koji su izgradili Zagorje, koji su učinili ovako lijepim kako danas je. Na nama je sada da opravdamo iskazano povjerenje od strane Županije i da pametno uložimo dana nam sredstva. Konkretno, mi ćemo uložiti u izgradnju skladišta za zagorske mlince, a investicija će biti realizirana kroz godinu dana – rekao je Danijel Škudar.

 

 

Proizvođačima je zahvalio i načelnik Općine Konjščina Mirko Krznar. - Sretni smo zbog toga jer zagorski mlinci su prepoznati širem Europe. To je jedan od velikih uspjeha prvenstveno proizvođača, a onda sviju nas koji na bilo koji način podupiremo ovakvu proizvodnju. Vjerujem da ćemo ubuduće svi zajedno još više doprinijeti upravo razvoju ovakvih proizvoda na području Krapinsko - zagorske županije jer i kroz gastronomiju, ali i kroz poljoprivrednu proizvodnju možemo puno toga ponuditi Europi i svijetu – rekao je načelnik Krznar.

 

 

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar čestitao je na kvaliteti proizvoda te istaknuo da Županija prati i analizira što se događa na tržištu. - Sve analize govore da ako tri godine za redom nemate pojedinu mjeru, ne možete mjeriti određeni rezultat. Najavljujem i proizvođačima mlinaca da će ova mjera od 400.000 kuna bespovratnih sredstava ići i sljedeće 2021. i 2022. godine, s tim da ćemo sljedeće godine mjeru povećati na pola milijuna kuna, a ako će biti više certificiranih proizvođača, onda ćemo sukladno tome povećavati sredstva – najavio je župan. Dodao je da će brendirati KZŽ kao turističku destinaciju, jedinu regiju u Europi, koja ima zaštićeno glavno jelo, prilog i desert - puricu, mlince i štruklie. - To nema nitko. Dodatno i med, a uz naša zagorska vina, imat ćemo jednu posebnu promociju gastro –e no ponude Krapinsko – zagorske županije. To će biti naravno i dodatna promocija samim proizvođačima. Vjerujem da ćemo s jednom takvom dugoročnom politikom na neki način dali poticaj proizvođačima da u ova ne najbolja vremena krenu u nove investicije jer sam siguran da će im se to dugoročno isplatiti – zaključio je župan Kolar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Još članaka iz "Konjščina"

Facebook