Prethodni članak
Sljedeći članak

Zagorec tužio Općinu i izvođača zbog štete od radova. Dobit će 43 tisuće eura


Foto: Izgradnja Dječjeg vrtića u Jesenju/Screenshoot Općina Jesenje

Općinski sud u Zlataru, po svojoj stalnoj službi u Krapini, presudio je ovog ponedjeljka da Općin Jesenjea, zajedno s izvođačem radova na izgradnji dječjeg vrtića u Gornjem Jesenju, vlasniku susjednih nekretnina gradilišta, Marijanu iz Gornjeg Jesenja, trebaju platiti sveukupno oko 43 tisuće eura plus kamate.


Od tog iznosa gotovo tri četvrtine odnose se na naknadu štete za koju je sud utvrdio da je Marijan pretrpio tijekom izvođenja radova, dok se nešto više od 11 tisuća eura odnosi na podmirivanje troškova izvanparničnih postupaka osiguravanja dokaza i troškova samog suđenja.


Naime, Marijan je tužio Općinu i izvođača radova, lokalnu tvrtku „3 BH građevinarstvo“, jer su, kako je naveo u tužbi, nakon što su u jesen 2019. godine započeli izgradnju vrtića, time njemu prouzročili veliku materijalnu štetu.
Kako je naveo u tužbi, početkom radova započelo je iskapanje zemlje te je prilikom izvedbe zemljanih radova na gradilištu dječjeg vrtića došlo do urušavanja tla odnosno zemlje sa širokim obuhvatom prema njegovim nekretninama, što je utvrđeno zapisnikom od 19. listopada 2019., u kojem je navedeno, da je na Marijanovoj nekretnini do oštećenja voćnjaka i voćki starosti 3 godine, oštećenja na ogradi i armirano-betonskom ogradnom zidu, žičanoj ogradi i ulaznim ogradnim kliznim vratima.


Nadalje, zapisnikom o obavljenom izvidu štete od 21. ožujka 2020. utvrđena su daljnja brojna oštećenja na Marijanovim nekretninama i to ne samo na ogradama već i na kućama i gospodarskim zgradama, dok je zapisnicima o popisu nastale štete od 19. veljače 2020. i 3. ožujka 2020. utvrđeno daljnje oštećenje na njegovim nekretninama.
Svim tim stručnim izvidima i sastavljanjima zapisnika, naveo je Marijan u tužbi, prisustvovali su i predstavnici općine kao investitor, ali i predstavnici izvođača.

Kako je na sudu naveo Marijan, on je dobio na uvid i obvezu i Osvrt na stanje radova i geotehničku problematiku šire zone izgradnje Dječjeg vrtića u Gornjem Jesenju s prijedlogom daljnjih aktivnosti na izgradnji objekta od 19. studenog 2019., ali općina i izvođač, tvrdi Marijan, u svezi s time, kao niti u svezi preuzetih obveza iz gore navedene dokumentacije, nisu ništa poduzeli odnosno nisu na adekvatan način sanirali oštećenja i spriječili daljnje urušavanje zemljišta i time oštećenje na nekretninama tužitelja.

Zbog svega navedenog Marijan je dva navrata zvao policiju i to 28. listopada 2019. i 10. veljače 2020., jer se je izuzetno bojao koristiti svoju nekretninu i prebivati u svojoj kući budući da mu je radovima tuženika ugrožena sigurnost stanovanja i života, kako njih samih tako i njihovih obitelji.


Općina, izvođač, ali i poneki 'umješači', odnosno druge zainteresirane strane, sporili su na sudu Marijanove tvrdnje da nisu ništa poduzeli, a isto tako spominjali su da je u međuvremenu bilo i potresa i da se ne može znati točno koju su štetu prouzrokovali oni, a koju potres, pa su sporili i visinu tražene odštete.

Ovaj slučaj i čitavi sudski proces, kao i sve ono što je obrana navodila, nije nimalo jednostavno, niti sažeto. Čak štoviše, obrazloženje sudske presude i opis tijeka suđenja, s detaljnim svjedočenjem optuženih i zainteresiranih, javno je objavljeno jučer na čak četrdesetak stranica, tako da ulaženje u pojedinosti i detalje čitave priče nadmašuje ambicije ovog teksta.


Stoga ćemo na kraju dodati još samo to da je presuda za sada nepravomoćna te da se Općina Jesenje i njihov izvođač iz Gornjeg Jesenja, tvrtka „3 BH građevinarstvo“ d.o.o., na ovu odluku krapinskog suda imaju pravo žaliti nadležnom županijskom sudu u roku od 15 dana.


Još članaka iz "Jesenje"

Facebook