Visoko i zasluženo slavlje Straže u režiji velemajstora Firera

U derbiju začelja IV. NL središte Zagreb skupina A u 21. kolu snage su odmjerili Klanjec i Straža. Gosti su bili puno bolji protivnik, osobito u nastavku i na kraju su zasluženo slavili s 5:1 u režiji bivšeg slovenskog reprezentativca i velemajstora nogometa Ivana Firera. Iako je u 38. godini ovaj nogometaš još zadivljuje svojem potezima i užitak ga je gledati.

Iako rezultat to ne ukazuje Klanjčani su dobro ušli u utakmicu. Već u 6. minuti Zrnc je dobro pucao iz slobodnog udarca, a vratar Majer okrznuo je loptu taman toliko da se od grede odbije u korner. Četiri minute kasnije domaći su poveli. Filip Pavlinić dao je odličnu dubinsku loptu za kapetana Brleka koji izlazi sam pred Majera i rutinirano pogađa mrežu za 1:0. Gosti prvi puta prijete u 18. minuti iz slobodnog udarca Firera, no Žigman bez većih problema kroti njegov udarac.

Brlek je ponovno na sceni u 20. minuti kada Brlek iz dobre pozicije sam i neometan loše zahvaća jednu loptu. I onda u jeku bolje igre domaćih neshvatljiva pogreška domaćeg vratara Žigmana. Rafaj je izveo korner s lijeve strane, a Žigman si je neshvatljivo gurnuo loptu u mrežu za 1:1. Taj je pogodak totalno demoralizirao domaće i nakon njega su potpuno pali u igri. U 36. minuti nakon nesporazuma domaće obrane Čuček iz blizine pogađa vratnicu, a isti igrač minutu kasnije nakon kornera s desne strane puca glavom preko gola.

U nastavku je trener gostiju, Mladen Mikša, premjestio Vidičeka iz napada u srednji red u ispomoć striktno čuvanom Fireru i taj se potez pokazao dobitnim. Domaći su potpuno nestali, na travnjaku su postojali samo gosti. Da nevolja za domaće bude veća Žigman nakon kiksa nije želio nastaviti braniti, pa je Tomašković u vatru morao gurnuti Brglesa, koji je malonogometni vratar. Već u 47. minuti Brgles je na iskušenju nakon udarca Neskića, ali brani njegov udarac. No četiri minute kasnije Brgles je morao potpisati kapitulaciju. Rafaj je izveo korner s lijeve strane, Vidiček je s druge stative vratio u sredinu do Neskića koji iz neposredne blizine sigurno zabija za 1:2.

Sedam minuta kasnije već je 1:3. Nakon jedne duge lopte prema Fireru Brgles je nepotrebno izašao sa svojih vratiju, što je uočio Firer i odmjerenim lobom povisio rezultat na 1:3. Tri minute kasnije jedna lijepa akcija koju su pokrenuli Firer i Neskić završila je udarcem Vidičeka u domaćeg vratara. Jedini kakav-takav pokušaj u nastavku domaći imaju u 75. minuti kada Karlo Pavlinić puca iz daljine ravno u Majera. Potez utakmice vidjeli smo u 82. minuti kada se Firer na rubu kaznenog prostora majstorski oslobodio svog čuvara, a onda prizemnim udarcem pogodio desni kut nemoćnog Brglesa. Konačnih 1:5 postavio je efektnim pogotkom Janžek kojeg je iz slobodnog udarca odlično pronašao Firer.

Domaćima ostaju veliki problemi, dok je Straža ovom pobjedom pokazala da vrijedi puno više od trenutne pozicije koju zauzima. Nije Straža samo Firer. Odlično u napadu igraju Neskić i Vidiček, obranom odlično gospodari kapetan Čuček, a u sredini su danas veliki obol dali Rafaj i Gajster.

KLANJEC -STRAŽA 1:5 (1:1)

KLANJEC: igralište Klanjca, GLEDATELJA: 100, SUCI: Mihaljinec, Peharec i Znika.

STRIJELCI: 1:0 Brlek 10', 1:1 Rafaj 32', 1:2 Neskić 51', 1:3 Firer 58', 1:4 Firer 82', 1:5 Janžek 88'.

KLANJEC: Žigman (46' Brgles), F. Pavlinić, Bogović, Petrović (62' Kodrnja), Brlek, Zrnc, Biruš, K. Pavlinić, Lovrek (62' Trbušić), Humski (79' Zgorelec), Leš. TRENER: Dragutin Tomašković

STRAŽA: Majer, Kodelič, Rafaj, Gajster (90' Bračun), Firer, Beram (79' Janžek), Neskić, Vidiček, Krampuš, Čuček, Petrović. TRENER: Mladen Mikša

IZJAVE TRENERA:

Dragutin Tomašković, Klanjec: "Još jedan naš poraz po istom obrascu. Prvo poluvrijeme smo odigrali dobro, ali u napadu smo potpuno pali. Što se tiče borbenosti i zalaganja nemam što zamjeriti svojim momcima, ali to nažalost nije dovoljno. Čestitke Straži na zasluženoj pobjedi".

Mladen Mikša, Straža: "Čestitke mojim igračima. Puno smo se mučili da bi došli do igre koju smo pokazali danas u nastavku. Mi kroz cijelo prvenstvo ne igramo loše. Zima je bila teška, ali smo napravili dobru selekciju i sad ubiremo plodove dobrog rada. U pravo vrijeme pokazali smo se u odličnom izdanju i osvojili važne bodove ovdje u Klanjcu".