Prethodni članak

STRUČNJAK UPOZORAVA: Ovo je prvi znak demencije, a većina ga potpuno ignorira!


Foto: Ilustracija 

Ako je netko vama blizak počeo pretjerano piti alkohol otkako je zakoračio u tridesete, bilo bi dobro da ga provjerite – jedan od vodećih stručnjaka upozorava da to može biti znak demencije.

Iako se demencija najčešće povezuje sa starijom populacijom, ona može pogoditi osobe svih dobnih skupina.

Posebno se ističe jedan oblik – frontotemporalna demencija (FTD) – koji se najčešće dijagnosticira kod muškaraca i žena u dobi između 45 i 65 godina, ali su zabilježeni i slučajevi kod osoba znatno mlađih. Prvi znakovi FTD-a obično su povezani s promjenama u ponašanju – osoba može postati nepristojna, agresivna, imati poteškoće u govoru i komunikaciji ili pokazivati impulzivno i rizično ponašanje, prenosi portal Zdravlje iJa

Međutim, takva ponašanja često se pogrešno pripisuju drugim zdravstvenim stanjima, ili se jednostavno smatraju “lošom fazom” inače mirne i stabilne osobe. Zbog toga mnogi oboljeli ne dobiju pomoć na vrijeme, što može dovesti do ozbiljnih posljedica.

Kriva dijagnoza može imati posljedice

Paul Little, izvršni direktor biotehnološke tvrtke Vesper Bio, koja radi na poboljšanju života osoba s FTD-om, ističe da pogrešna dijagnoza može imati ozbiljne posljedice.

Često se pogrešno dijagnosticira kao bipolarni poremećaj ili neka vrsta krize srednjih godina, jer su promjene u ponašanju vrlo izražene. Pacijent može početi konzumirati alkohol u velikim količinama, imati probleme sa zakonom i završiti s neadekvatnim oblikom pomoći.“

Dodao je kako trenutno ne postoji lijek za FTD, te da, nažalost, posljedice bolesti ne pogađaju samo osobu kojoj je dijagnosticirana, već razaraju živote i snove svih koji su joj bliski.

„Katastrofalna je za obitelji jer dolazi do promjena u ponašanju i jeziku, što znači da pacijent više nije u stanju raditi. To također znači da skrbnici, često članovi obitelji, moraju napustiti posao, a sve se to događa u najplodnijim godinama života – kada ljudi grade karijere i obitelji.“, dodao je. 

Prema podacima Alzheimer's Society, u Velikoj Britaniji trenutno živi oko 70.800 osoba s ranim oblikom demencije, odnosno demencijom koja započinje prije 65. godine života.

Uzroci demencije kod mlađih osoba u osnovi su isti kao i kod starijih

Kod Alzheimerove bolesti, u mozgu se nakupljaju proteini koji formiraju plakove i čvorić. 

Vaskularna demencija uzrokovana je poremećajem opskrbe mozga krvlju, što je često posljedica kardiovaskularnih bolesti.

Frontotemporalna demencija (FTD) je rjeđi oblik bolesti i u Velikoj Britaniji pogađa oko 16.000 osoba.

FTD uzrokuje gubitak moždanih stanica u prednjem i bočnom dijelu mozga – područjima zaduženima za ponašanje – zbog čega dolazi do izraženih promjena u socijalnoj interakciji i brizi za sebe.

Iako se bolest može razvijati polako, vrijeme preživljavanja nakon dijagnoze FTD-a kreće se od samo dvije do dvanaest godina. Zabrinutost izaziva i sve veći broj slučajeva rane demencije u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Prema istraživanju medicinskih kartona u ordinacijama opće prakse u Engleskoj iz 2022. godine, zabilježen je alarmantan porast od 69 posto u odnosu na 2014. godinu – s 28.800 slučajeva na značajno veći broj danas.

Još članaka iz "Hrvatska"

Facebook