Počelo cijepljenje protiv gripe. Tko su rizične skupine i gdje se može besplatno cijepiti?
Rizične skupine se od 30. listopada mogu besplatno cijepiti protiv gripe i covida u Rockefellerovoj 2, javlja HZJZ u petak.
Od 30. listopada bit će moguće besplatno cijepljenje protiv gripe i COVID-a srijedom od 16 do 19 sati bez najave u ambulanti za cijepljenje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Rockefellerova 2, drugi kat, za osobe koje pripadaju rizičnim skupinama, piše Poslovni.
Kategorije stanovništva za koje je cijepljenje preporučeno praktički su jednake za gripu i COVID-19, a to su osobe starije dobi, osobe s kroničnim bolestima neovisno od dobi, trudnice, zdravstveni djelatnici i djelatnici domova za starije i drugih ustanova za njegu kroničnih bolesnika.
Adrese za cijepljenje su obiteljski liječnik, pedijatri i Županijski zavodi za javno zdravstvo, rekla je za N1 21. listopada epidemiologinja Goranka Petrović:
“Pretprošli ponedljeljak je stiglo cjepivo. Tijekom dva tjedna je distribuirano do izabranih obiteljskih liječnika, pedijatara i epidemioloških ambulanti. Najbolje je da se svi lokalno informiraju je li možda organiziran cijepni punkt. Cijepiti se može na različitim loakcijama, treba provjeriti treba li se naručivati kod obiteljskih liječnika i u županijskim zavodima”, govori.
Kakvu gripu ove godine očekujemo?
“To je pitanje od milijun dolara. Gripa ima veliki potencijal pobolijevanja, hospitalizacija, komplikacija i, nažalost, i smrtnih ishoda.
Rizične skupine uvijek su iste: Stariji od 65 godina, kronički bolesnici bez obzira na dob, uključujući i djecu, onkološki bolesnici i svi drugi koji su imunokompromitirani. Neurološki poremećaji i šećerna bolest, primjerice, pojačavaju rizik. Trudnicama preporučujem cijepljenje jer imaju također veći rizik i to neovisno u kojem se trimestru nalaze
Prošle sezone je cijepljeno više trudnica nego prethodne dvije sezone zajedno”. govori Petrović.
Svi ostali koji se žele cijepiti trebaju privatni recept uz koji kupe cjepivo protiv gripe u ljekarni i dođu svom liječniku.
Prošle godine je oko 1400 oboljelih od gripe trebalo bolničko liječenje. “Prošle godine smo imali oko 20.000 prijavljenih oboljelih od gripe. Oko 1.400 ljudi je zahtjevalo bolničko liječenje, od njih je 100 trebalo liječenjeu jedinicama intenzivne skrbi, to su jače komplikacije. Bila su 44 smrtna slučejeva. 70 posto njih nije bilo cijepljeno.”
Podcijepljenost starijih
Lani se cijepilo premalo starijih osoba, samo 25 posto.
“Prošle sezone se potrošilo oko 82 posto nabavljenog cjepiva, kaže Petrović. “Kod najstarijih osoba nismo zadovljni s cjepnim obuhvatom. Imamo oko 25 posto, maksimalno, osoba starije dobi. Prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije, trebalo bi biti cijepljeno 3/4 stanovništva preko 65 godina”, kazal je epidemiologinja.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Ni kruh, ni jaja: Kuhari u ćufte uvijek dodaju jednu stvar koju svi imamo, a meso bude sočno kao duša
Greška koju mnogi rade kod sadnje krumpira: Može prepoloviti urod
Stiže ljetno računanje vremena, evo kada točno pomičemo kazaljke!
Preminuo osnivač naše poznate tvrtke: 'Negova dobrota i ljudskost ostavile su dubok trag'
Velika prilika za posao: Traži se 100 radnika, plaćaju prekvalifikaciju i nude skoro 2000 €!
Dvije utakmice već sutra
Općina Đurmanec i ove godine isplaćuje Uskrsnice za svoje umirovljenike i ostale kategorije socijalno osjetljivih mještana
Zabok: Započeli radovi na pješačkom prijelazu preko pruge kod ŽCP Celine. Radove obišla gradonačelnica
Poziv građanima iz Grada Zaboka. Prijavite nekretnine radi utvrđivanja obveze plaćanja poreza
Policija danas po nalogu upala u kuću u Oroslavju. Evo razloga
Sudjelujte u akciji 'Jeste li ih vidjeli? - proljetnice' putem mobilne aplikacije
BRZI RAST AQUADENTA S JASNOM VIZIJOM: Od jedne ordinacije do nove lokacije i estetske medicine
Zdravo tlo - zdrava hrana: Kako uzgojiti zdravu hranu u našem povrtnjaku?
Kandidacijske liste za izbore za mjesne odbore općine Sveti Križ Začretje
Prijavite se na 17. trijenale zagorskog suvenira
