[MLADOST MB - MATIJA GUBEC] Bijela nedjelja za Bistričance postala crna

1. ŽNL 19. kolo: Mladost MB – Matija Gubec 1:2

Nedjelja iza Uskrsa je Bijela nedjelja. Nedjelja je to kada se službeno otvara hodočasnička sezona u Svetištu MBB. A u neposrednoj blizini Svetišta nalazi se i igralište NK Mladost i baš na Bijelu nedjelju na rasporedu je bila utakmica od iznimne važnosti za Mladost i za Matija Gubec, susjede iz Gornje Stubice, koji baš na Bijelu nedjelju tradicionalno hodočaste u Mariju Bistricu. Zapravo i jedni i drugi su se nadali da im ovo neće biti crna nedjelja. Naime, u utakmicu je Mladost ušla sa zadnjeg mjesta sa 16 bodova, i to nakon 4 uzastopna poraza. Samo su jednom ovog proljeća slavili Bistričanci i to u prvom nastupu protiv Oštrca. I Matija Gubec je ostvario samo jednu proljetnu pobjedu i to također protiv Oštrca, kolo prije, pa je uz bod kod Pregrade ovog proljeća držao 12. mjesto sa samo 2 boda više.

U zadnjim sekundama gosti do ogromne prednosti

Gosti su otvorili utakmicu prilikom već u 1. minuti. Nakon ubacivanja s desne strane Martin Kovač puca sa suprotne, ali preko gola. Kovač je agilan i u 6. minuti kada pokušava ubaciti sa lijeve strane, ali lopta završava u rukama golmana Kristijana Škvorca. Domaćini prvi puta prijete u 10. minuti. Mihael Belko je donio loptu pred gol gostiju, a nakon što je obrana odbila, sa 20 metara puca Pavao Obućina, ali pored gola. U 22. minuti gosti vuku kontru, u kojoj Andrija Bačani nalazi Kovača, čiji udarac obrana odbija u korner. U 26. minuti pak Belko je opet solidan u napadu, iako njegov ubačaj završava u korneru, nakon kojega baš Belko dolazi do udarca, ali pored gola. U 29. minuti Mladost brzo izvodi jedan slobodan udarac na 30 metara i lopta dolazi do Tomislava Strugara, koji puca preko gola. Gosti izvode korner u 32. minuti s lijeve strane, a lopta se iz gužve odbija skroz na desno na Nikolu Bolteka, koji pogađa Filipa Tomurada.

U 39. minuti akcija gostiju po desnoj strani iz vlastite polovice, a završava ju Bačani, no udarac nije ni stigao do Škvorca, već ga obrana odbija u korner. A onda zadnjih pet minuta ludila. U 41. minuti Matija Čukman baca aut za Mouhcine Rhadia, koji ulazi u kazneni prostor, gdje ga obrana gostiju ruši. No, Rhadi sam izvodi kazneni udarac i to mlako pa ga Vedran Pušec brani. U 42. minuti nakon kornera Rhadi puca s 5 metara, ali neprecizno, a u 44. se M. Čukman našao sam na 10 metara iskosa po desnoj strani, ali se spetljao. I onda u 45. kreće kontra gostiju, Dario Frajtak promašuje jednu loptu na centru, Bačani izlazi sam na Škvorca, ovaj brani, no lopta se odbija na Kovača, koji puca, a Tomurad ispred crte skreće loptu u korner, ali rukom. Isključenje za njega, a penal koji u 0:1 pretvara Ivan Rafaj u 1. minuti nadoknade.

Matija Gubec do vrlo važnih bodova

U prvom napadu nastavka, Jurica Čukman sjajno okreće na centru dva igrača i daje sjajan for za Rhadia, koji puca jako i pogađa prečku. U 52. minuti Matija Meštrović je sačuvao jednu loptu za domaćine na centru i dao za M- Čukmana, koji se okreće na 20 metara i puca, ali u blok. U 57. minuti iz prvog ozbiljnijeg napada u nastavku Matija Gubec dolazi do gola. Obrana domaćina nikako nije uspjela očistiti loptu na lijevoj strani, i na kraju Bačani puca, a lopta se od Strugarove noge odbija u zemlju i vara Škvorca za 0:2. No, Mladost se ne predaje i u 59. minuti Belko je lijepo dodao za M. Čukmana na desnoj strani, no i taj udarac brani Pušec. Mladost se otvorila pa su krenule i kontre. Jednu izvrsnu Kovač je zapucao u 62. minuti, a Škvorc je sjajno obranio udarce Bačanija i Dominika Suhine u 64. i 65. minuti.

U 72. minuti kapetan, a prema viđenom u ovoj utakmici i trener gostiju Nikola Sviben pokušava iz slobodnjaka sa 25 metara, ali lopta prolazi pored desne stative. I kad se činilo da se sve smirilo Mladost smanjuje. U 75. minuti Obućina puca sa 25 metara, lopta se odbija od nekoga i vara Pušeca za 1:2. U 81. minuti opet se Obućina našao u vrlo dobroj situaciji na desnoj strani ali puca pored gola. U 83. minuti Pušec izbija loptu, no ona se vrlo brzo vrača pred njega, čak štoviše M. Čukman sam izlazi na njega i pogađa baš golmana. Zicer za kojem će dugo plakati. Na drugoj strani u 84. minuti Suhina ima zicera, ali umjesto da puca, dodaje i prilika propada. U 86. minuti opet panika u obrani gostiju. Duga lopta na M. Čukmana, Pušec izlazi pa promašuje, pa Gabrijel Čukman puca sa 30 metara, a Pušec u prolazu ipak izbija ispred M. Čukmana. I u zadnjim sekundama Mladost je pokušavala dugim loptama, no iako vrlo nervozni gosti su se obranili i stigli do iznimno važna tri boda.

Mario Žepek, trener NK Mladost MB:

''Što reći nakon ovakve utakmice? Prije svega čestitam svojim igračima, pogotovo na igri u nastavku. U prvom dijelu nismo zabili penal, oni ankon toga jesu i ostali smo sa igraćem manje. No, u šansama mislim da smo čak bili i bolji, ali na kraju, kako se kaže, pobjeđuje sretniji.''

Nikola Sviben, kapetan NK Matija Gubec:

''Dobro smo se držali prvo poluvrijeme, vodili 1:0. U nastavku smo tražili pritisak u prvih 15 minuta, baš nije išlo. Malo nam fali igre, ali zadovoljni smo. Tri boda smo tu, nismo zadnji. Imali su i domaćini svojih prilika, ali na kraju tri boda su najvažnija. ''