Prethodni članak
Sljedeći članak

Prometni kolaps u Zagrebu: Intervenirala policija, vozači bijesni!


Foto: Ilustracija

Pola sata iza podneva, Zagreb se našao u prometnom kolapsu. Gradske službe zatvorile su Ulicu grada Vukovara zbog planiranih radova, ali prije nego što je, unatoč najavama, došlo do otvaranja podvožnjaka na križanju Slavonske i Savske.

Tako se gradski promet našao paraliziranim od Savske pa sve do Vrbika u oba smjera. Iako je normalizacija prometa bila najavljena u ranim jutarnjim satima, ona je pomaknuta za 13 sati.

Istovremeno otvaranje podvožnjaka i zatvaranje Vukovarske, procesi koji traže izmjenu i signalizacije semafora, doveli su do kilometarskih kolona od Vjesnika pa sve do Avenije Većeslava Holjevca, odnosno gradskih fontana. U jednom trenutku tako su bili ugašeni svi semafori od Vjesnika do Braće Hrvatskog zmaja i Koncertne dvorane Vatroslav Lisinski zbog čega je morala intervenirati i Policijska uprava zagrebačka, javlja Jutarnji list.

Podsjetimo, podvožnjak na Slavonskoj aveniji pored zgrade Vjesnika pušten je u promet u subotu oko 13 sati, nakon što je nešto više od pet mjeseci bio zatvoren zbog požara u zgradi Vjesnika.

Nakon što je došlo do zaustavljanja prometa i policijske intervencije, oglasili su se iz Grada.

- Podvožnjak na Slavonskoj aveniji pored zgrade Vjesnika bit će pušten u promet danas oko 13 sati, nakon što su početkom ovog tjedna nadležne službe Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine potvrdile da su ispunjeni sigurnosni uvjeti za njegovo ponovno otvaranje. Tijekom ovog tjedna Grad Zagreb završio je radove obnove kolnika podvožnjaka, uklonio privremenu regulaciju prometa te postavio novu horizontalnu i vertikalnu signalizaciju - stoji u obavijesti Grada.

U priopćenju su i otkrili kako je podvožnjak asfaltiran s 1500 tona asfalta, uklonjena je prethodna i uspostavljena nova prometna signalizacija. Postavljen je novi sloj asfalta po cijeloj dužini podvožnjaka, uključujući i prilazne rampe. Iskoristili smo trenutak dok je Slavonska avenija bila zatvorena da se kompletno asfaltira prometnica, prije njezina ponovnog puštanja u promet.

Pripremni radovi na podvožnjaku započeli su 17. ožujka i obuhvatili su uklanjanje starog asfalta na zapadnoj rampi i unutar podvožnjaka, ugradnju novog nosivog sloja te sanaciju slivnika, rešetki i poklopaca komunalnih instalacija. U završnoj fazi postavljen je habajući sloj asfalta na cijeloj dionici te je iscrtana prometna signalizacija. Obuhvaćena je dionica duga oko jednog kilometra, odnosno približno 14.000 m2 kolnika s četiri prometne trake.

Dok je podvožnjak bio zatvoren, privremena regulacija prometa bila je uspostavljena kroz niz složenih zahvata, od izmjena signalizacije i semafora do građevinskih prilagodbi i postavljanja betonskih zapreka. Povratak na redovni režim i vraćanje lijevih skretača na semaforiziranim raskrižjima zahtijevali su njihovo postupno uklanjanje i ponovno usklađivanje sustava.

Međutim, iako će doći do otvaranja podvožnjaka, radovi na sjevernom kolniku Slavonske avenije nisu gotovi. Tijekom današnjeg dana sjeverni kolnik Slavonske avenije (gornja razina) na dijelu od ulice Vrbik XIII do Savske ceste privremeno će biti zatvoren kako bi se uklonili montažni elementi i ugradili betonski rubnjaci uz prošireni dio ceste. Postojeće dimenzije prometnice i izvedene premosnice pritom će se zadržati, kako bi se i ubuduće, prema potrebi, mogla brzo uspostaviti privremena regulacija prometa u slučaju ponovnog zatvaranja dijela podvožnjaka.

Još članaka iz "Crna kronika"

Facebook