Djed poludio zbog unukinog dečka: 'Što ti tu radiš, smrade jedan? Dojdi u kuću da ti pokažem kak se oči farbaju'
Foto: Ilustracija
Općinski sud u Čakovcu početkom prosinca nepravomoćno je presudio u prekršajnom postupku protiv 71-godišnjeg muškarca iz Međimurja, koji je proglašen krivim za narušavanje javnog reda i mira.
Incident se dogodio 1. lipnja 2025. godine, usred dana, u dvorištu obiteljske kuće koje je izravno povezano s glavnom ulicom, a sud je zaključio da se radi o javnom mjestu dostupnom neograničenom broju ljudi.
Okrivljenik je zbog vike, vrijeđanja i fizičkog napada na mladića – partnera svoje unuke – kažnjen novčanom kaznom od 300 eura, uz dodatnih 30 eura troškova postupka.
Prema utvrđenom činjeničnom stanju, sukob je izbio u trenutku kada je unuka okrivljenika odlučila napustiti obiteljsku kuću i otići u Njemačku sa svojim dečkom.
Mladić je došao automobilom kako bi joj pomogao preseliti osobne stvari, što je izazvalo burnu reakciju djeda koji se toj vezi i odlasku snažno protivio. Sud je utvrdio da je okrivljenik mladiću vikao i izgovarao teške uvrede, među ostalim:
„Što ti tu radiš smrade jedan“, „Upropastit ćeš mi unuku“, „Kurvin sine“ te „Dojdi u kuću da ti pokažem kak se oči farbaju“.
Nakon verbalnog sukoba, mladića je jednom udario otvorenom šakom ispod brade i potom ga odgurnuo.
Okrivljenik je tijekom postupka u potpunosti negirao krivnju. Tvrdio je da nije vikao, vrijeđao niti fizički napao mladića, već da je upravo on bio provociran te da je prijava policiji bila pokušaj izvlačenja novca.
Međutim, sud je povjerovao iskazima mladića i unuke okrivljenika, koji su detaljno opisali tijek događaja. Njihove izjave dodatno su potvrđene medicinskom dokumentacijom iz iste večeri, iz koje proizlazi da je mladić zatražio liječničku pomoć zbog zadobivenog udarca.
Sud nije prihvatio iskaze dijela članova obitelji koji su tvrdili da fizičkog napada nije bilo, ocijenivši da nisu imali neposredan uvid u ključni trenutak incidenta.
Jedno od ključnih pitanja u postupku bilo je – radi li se o privatnom ili javnom prostoru. Sud je jasno naveo da dvorište nije ograđeno, da se neposredno nastavlja na glavnu ulicu te da su se vika i galama čule na cestu, zbog čega se događaj smatra narušavanjem javnog reda i mira.
Za postojanje prekršaja, naglasio je sud, nije nužno da nastanu ozbiljne ozljede – dovoljni su vika, vrijeđanje i fizički nasrtaj na javnom mjestu.
Iako je zakonom predviđena i stroža kazna, sud je okrivljeniku izrekao minimalnu novčanu kaznu, uzimajući u obzir da dosad nije prekršajno kažnjavan. Sud smatra da je i takva kazna dovoljna da ostvari svrhu kažnjavanja i pošalje jasnu poruku, piše Emedjimurje.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Naši djedovi ovu su naviku imali cijeli život. Danas je preporučuju i stručnjaci
Umro je legendarni hrvatski glumac: Po jednoj ulozi zauvijek će ostati zapamćen
STIGLO RJEŠENJE: Ukinute lokacijske dozvole za solare u Zaboku
U Zagorju s 3,5 promila autom sletio s ceste: auto završio na krovu, on u OB Zabok
Preminuo Filip Mihalić (27), poznat iz afere s covid testovima
Upozorenje za potrošače: Povlači se proizvod zbog prisutnosti opasnih tvari, provjerite imate li ga u domu
Pomoć Županije tradicijskim i umjetničkim obrtima: Povećanje potpora je odgovor na sve teže poslovanje
[FOTO] Kaos na zagrebačkom križanju: Dva auta se sudarila, semafor srušen
Vozači, pripremite se na gužve: Veliki radovi na Zagorskoj magistrali kod Westgatea trajat će mjesecima
Udar groma izazvao požar: Vatra buknula, vatrogasci odmah krenuli u akciju
Započelo uređenje ulaza na Novom groblju u Tuhlju
Upravitelj Gospodarenje stanovima d.o.o. nastavlja ulaganja u energetsku obnovu – dovršena obnova zgrade u Zlataru, Matije Gupca 1
Gospodarenje stanovima d.o.o. uspješno privelo kraju još jedan projekt energetske obnove u Zlataru
Kako pomoći ježevima?
[VIDEO] Tražiš posao? Pridruži se timu DUNAPACK PACKAGING
